NK dammen vrouwen 2012 in Zoutelande 301 sport Top van de elektrische rolstoelhockeyers in Goes donderdag 22 maart 2012 door Jan Dagevos GOES - De beste elektrische rol stoelhockeyers van Nederland ko men zaterdag bijeen in Sportpunt Zeeland in Goes. Sportclub Gehan dicapten Beveland (SGB) houdt die dag voor het eerst in zijn be staan een competitiedag voor spe lers uit de hoofdklasse en over gangsklasse. Twaalf topteams uit heel Neder land spelen tegen elkaar. SGB komt met één team uit in de over gangsklasse, het op één na hoogste niveau in Nederland. De ploeg, die onder leiding staat van trainer/coach Michiel Ruiter, komt om 12.00 en 15.00 uur in actie. De competitie is inmiddels halverwe ge en SGB staat op de laatste plaats. De ploeg is inmiddels ech ter gewend aan het niveau en sprokkelt de laatste tijd steeds meer punten bij elkaar. Het ver schil met nummer voorlaatst, Stick Flyers uit Heerenveen, is nog maar één punt. Aan het eind van de rit degradeert één team. „We hebben veel geleerd", zegt Ruiter. „Ik zie nog volop mogelijkheden voor lijfsbehoud." In de aanloop naar de wedstrijd dag van zaterdag wordt Ruiter wel geconfronteerd met afzeggingen. Tal van spelers zijn geblesseerd of geveld door ziekte. „De wet van Murphy is een beetje op ons van toepassing", zegt de coach. „Zoals het er nu naar uitziet moeten we zaterdag zonder reserves spelen. Dat is verschrikkelijk zwaar. Een wedstrijd duurt een uur en de rol stoelen willen nog wel eens warm lopen en dus zouden we dan moe ten wisselen, maar die mogelijkhe den hebben we niet. Dat die stoe len van ons warmlopen heeft te maken met kwaliteit. We zouden wel betere rolstoelen willen heb ben, maar dat is een geldkwestie. We zijn afhankelijk van sponsors. Ja, eigenlijk is het zo een oneerlij ke strijd, maar door techniek en tactiek proberen we veel goed te maken." Het elektrisch rolstoelhockey op het hoogste niveau heeft iets van weg van ijshockey. Er is een boar ding en achter de doeltjes mag doorgespeeld worden. Het team bestaat uit vier veldspelers en één keeper. Er wordt gespeeld met lichtgewicht, kunststoffen hockey sticks of, als er onvoldoende hand kracht aanwezig is, met een aan de rolstoel bevestigde stick in T- vorm, de zogenaamde T-stick. „Op dit niveau is het verplicht om een keeper met zo'n T-stick te hebben en verder moet er in het veld ook een 'T-sticker' zijn." Bob Götz, die een spierziekte heeft, is een goede T-stickerspeler. Zijn kwaliteiten zijn inmiddels niet onopgemerkt gebleven. De bondscoach heeft hem opgeno men in Jong Oranje, evenals Sjoerd Jansen. „Zij trainen op Pa pendal en gaan tegen Europese ploegen spelen", vertelt Ruiter. „Maar zaterdag spelen ze gewoon bij SGB mee." Ruiter, voormalig gymnastiekle raar, is al twaalf jaar verbonden aan de dub. Hij zet zich op alle ter reinen in voor de vereniging. „Het groepsproces boeit me enorm en de dankbaarheid die je van de jon gens terugkrijgt, is enorm. Zoiets laat je niet meer los." Bij SGB is er ook nog een tweede team actief. Die ploeg komt uit in de regionale tweede klasse en werkt zaterdag een competitieron de in Amersfoort af. Het team gaat aan de leiding en heeft promotie naar de eerste klasse in eigen hand. „Dat is een prachtige ontwikke ling", vindt Ruiter, „en geeft aan dat de club goed bezig is." Meer informatie over SG8 kunt u vinden op de site: www.sgbgoes.nl. 2008 Tarija ChQb door Jan Dagevos ZOUTELANDE - Is het het NK dammen voor vrouwen, dat vanaf morgen in het Beach Hotel in Zoutelande wordt gehouden, het laatste kunstje van de Stichting Damevenementen Zeeland? De organisatie kondigde ooit aan dat ze er na 2012 een punt achter zou zetten, maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en dus zijn alle opties nog open. Het contract met de dambond (KNBD) loopt dit jaar af, maar voorzitter Johan Haijtink zou graag zien dat de Zeeuwse organisatie zich in blijft zetten voor grote evenementen. Hij roemt de stichting en zou het prachtig vinden als de samenwerking kan worden voortgezet. „In de loop der jaren is er een band onstaan tussen de bond, deelneemsters, de organisatie en de mensen van het Beach Hotel", schrijft hij in zijn voorwoord in het program maboekje. Aart Walraven, die samen met Ad Bouwens en Johan Kesselaar het organisatiecomité vormt, voelt zich gestreeld door de loftuitingen van de KNDB. Het geeft aan dat men de zaakjes in Zoutelande altijd goed voor elkaar heeft en dat de topdammers graag naar de Walcherse kustplaats komen. „We hebben ooit gezegd dat we ermee wilden stoppen na deze editie", zegt Walraven. „We worden immers steeds ouder. Ad Bouwens wordt begin volgend jaar 75, Johan Kesselaar is een zeventiger en ik ben met mijn 69 jaar de jongste van het stel. Op een gegeven moment is het mooi geweest." Toch bestaat de kans dat het moment van afscheid nog even wordt uitgesteld. „We zijn bereid tot een gesprek met de bond", zegt Walraven, „maar er zal wel duidelijk moeten worden hoe zwaar de nieuwe financiële eisen zijn. Ook voor de vrouwen is er nu een soort topsportconvenant gesloten, waarin onder meer is vastgelegd dat de speelsters startgeld moeten krijgen. En verder zou het prijzengeld met honderd procent verhoogd moeten worden. Dat betekent voor een organisatie een zwaardere financiële last. In het gesprek met de dambond zal dus duidelijk moeten worden hoe hard die financiële eisen zijn. Wellicht zit er rek in. Kijk, als dat het geval is en we komen eruit met de bond, zijn wij bereid om in 2013 nog een keer alle registers open te trekken." Voor het NK van 2012, dat morgen begint, is inmiddels alles in gereedheid gebracht. „Het streven van ons is om de speelsters een gunstig speelklimaat te bieden", legt Walraven uit. „De deelneemsters hoeven zich geen zorgen te maken om organisatorische zaken, accommodatie of eten. Ze kunnen zich volledig concentreren op het dammen. En elke keer blijkt weer dat dat wordt gewaardeerd." vrijdag 23 maart 14.00 uur: ronde 1 zaterdag 24 maart 09.30 uur: ronde 2 15.00 uur: ronde 3 zondag 25 maart 11.00 uur: ronde 4 maandag 26 maart 11.00 uur: ronde 5 dinsdag 27 maart 09.30 uur: ronde 6 15.00 uur: ronde 7 woensdag 28 maart 11.00 uur: ronde 8 donderdag 29 maart 10.00 uur: ronde 9 16.00 uur: prijsuitreiking Aan het NK in Zoutelande doen tien speelsters mee. Onder hen is Nina Hoekman, de kampioen van 2009,2010 en 2011en Mei Jhi Wu. Rianka Rentmeester en Leonie de Graag vormen de Zeeuwse inbreng. De nationale titelstrijd begint vrijdag om 14.00 uur en duurt tot en met volgende week donderdag. Er worden negen rondes gespeeld. Gedeputeerde Ben de Reu verricht morgen de eerste zet. De kampioen incasseert 450 euro aan prijzengeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46