Danny Blind vindt dat 'er een kop op de JVOZ moet' 7 augustus Boek is pronkstuk van honderdjarige schaakclub 281 'Het is mooi geweest' voor Simon Kuipers donderdag 22 maart 2012 door Eric de Jager DEN HAAG - Het was eerst 'hopen op een wonder', daarna 'wachten op motivatie'. Beide bleven uit en dus stopt sprinter Simon Kuipers met schaatsen. „Als er lichte twij fel is, rrioet je niet aan topsport doen." In januari leverde hij zijn contract bij TVM al in. Hij beleef de het slechtste seizoen uit zijn tienjarige loopbaan en beëindigde die lijdensweg met een reis naar Australië. Daar ontdekte hij dat er 'meer in het leven is dan schaat sen'. Het was het laatste duwtje dat hem voorgoed van een top- sportbestaan deed afdrijven. „Ik miste het schaatsen eigenlijk helemaal niet. Dat was een verras sing voor me, want vanaf mijn zes de was het voor mij alleen maar schaatsen, schaatsen, schaatsen. Het was een gek gevoel om in ja nuari in mijn zwembroek in de zon te zitten, maar geen naar ge voel. Sinds ik terug ben, heb ik ook geen enkele serieuze poging ondernomen om het ijs op te gaan - behalve dan het natuurijs, voor de lol heb ik een stukje Elfsteden- route gedaan. Ik ben één keer in Thialf geweest voor een krachttrai ning. Als je je zo voelt, dan heeft het geen zin je nog bij een ploeg aan te sluiten voor een nieuw sei zoen. Voor topsport moet je je 100 procent inzetten, 99,9 is al niet meer genoeg. Als er lichte twijfel is, moet je er niet aan beginnen." Kuipers eindigde van 2006 tot en met 2011 onafgebroken op het po dium bij de Nederlandse afstands kampioenschappen. Hij werd vier keer nationaal kampioen (op de 1000 en 1500 meter) en won in 2009 in Moskou brons op het WK sprint. Diezelfde medaille behaal de hij tijdens de Spelen van 2010 met de achtervolgingsploeg. „Ik heb tien jaar op het hoogste ni veau gehad. Het is mooi geweest. De hoogtepunten waren de races waarin ik ineens verschrikkelijk hard ging. Toen ik 2007 maar een halve seconde boven het wereldre cord 500 meter zat. En de 1.44,8 aan het begin van vorig seizoen in Thialf" De Borsele Sloepoort Cup begint 7 augustus. De Jeugd Voetbal Opleiding Zee land doet goed werk. Dat stelt de uit Oost-Souburg afkomstige Danny Blind tijdens een discus sieavond in Heinkenszand. door Roeland van Vliet HEINKENSZAND - Als het aan Dan ny Blind ligt, komt er binnen af zienbare tijd een FC Zeeland. „Ik denk dat er een kop op de JVOZ moet komen", zei hij gisteravond tijdens een forumdiscussie in Heinkenszand, die gehouden werd voorafgaand aan de loting voor de Borsele Sloepoort Cup. „Zo'n kop - een eerste elftal - zou een uit vloeisel moeten zijn van waar men nu al mee bezig is. Wat zou Willem II, waar nu een aantal ta lenten van de JVOZ heen gaat, meer kunnen bieden dan een FC Zeeland?" Blind, die ruim een maand gele den opstapte als technisch direc teur van Ajax, debatteerde graag mee over het opleiden van jeugd. Hij doorliep zelf de jeugd van RCS in Oost-Souburg en was blij met de trainers die hij toen had. „Aan Edwin Tielman heb ik bijvoor beeld heel veel gehad. Die kon je sturen, kneden, belonen en weer op je plek zetten." De voormalige prof van Sparta en Ajax en oud-international weet echter dat de opleiding niet bij el ke amateurvereniging zo optimaal is. Daarom is hij blij met de oprich ting van de JVOZ. „Dat is een paar jaar geleden gebeurd om iets te ma ken van het Zeeuwse voetbal", zei hij. „En natuurlijk roept zoiets weerstand op bij Ideine clubs, die het ene talentje dat ze misschien hebben graag vast willen houden. Maar ik denk dat je bij betere trai ners altijd beter wordt. Vergelijk het met schaatsen: leer je het beter op een slootje met slecht ijs of in Thialf? Ik denk echt in Thialf" Blind vindt dat talenten overigens niet te snel naar betaaldvoetbal- clubs moeten gaan. „Op je negen de vanuit Zeeland naar Feyenoord of Ajax is niet goed." Hij stelde dat je kinderen niet te vroeg uit hun sociale omgeving moet halen. Daarom is de JVOZ zo'n mooie tussenoplossing in Zeeland. Dan krijgen de jonge voetballertjes een opleiding dicht bij huis. En daar na, als ze er echt aan toe zijn, kun nen ze alsnog verder weg gaan spe len. Ik zou zeggen: niet eerder dan hun zestiende." Helemaal mooi zou het zijn als er Loting Poule 1. RCS, Goes, Zeelandia Mid delburg, Nieuwdorp. Speeldatum dinsdag 7 augustus. Poule 2. Gpc, Vlissingen, oostkapel- le, Patrijzen. Speeldatum woensdag 8 augustus. De eerste twee gaan door naar de finalepoule. ook op hoog niveau bij de senio ren gespeeld kan worden in Zee land, zo liet hij weten. De zaal deel de die mening. Marius Priester, voorzitter van sv Nieuwdorp, zou graag alle eigen talenten in Zee land aan het werk blijven zien. Ook Karl Vergouwen, trainer van VC Vlissingen, gaf aan dat hij dat in de toekomst hoopt te zien ge beuren. Allleen forumlid Gerard Olijhoek, al 45 jaar actief in de voetballerij en momenteel jeugdcoördinator bij SKNWK, is niet zo'n voorstan der van de JVOZ. „Ik vind het niet goed dat het zo gecentraliseerd is", zei hij. „De trainingen worden nu in Vlissingen gegeven, maar niet elk kind is in de gelegenheid om daar naartoe te komen. Veel beter zou zijn als de trainers van de JVOZ de regio in trekken en bij al le clubs één a twee keer per sei zoen langskomen." De ouwe rot gelooft er ook niet in dat trainers een bijzonder grote rol spelen in de ontwikkeling van een voetballer. „Ik zeg altijd: een talent wordt gemaakt in bed, in een café of in het bos." Daarmee kreeg hij natuurlijk de lachers op zijn hand, maar hij was bloedserieus. „Als een jochie op z'n tiende kan voet ballen, dan kan-ie dat op z'n twin tigste ook. Ik heb nog nooit een voetballer gemaakt. Als trainer kun je ze slechts een duwtje in de juiste richting geven, zoals ik heb gedaah bij Adrie Koster. Niets meer, niets minder." Danny Blind was gisteravond te gast door Oscar Fonteine ZIERIKZEE - Als we op maandaga vond recreatiezaal 'de Veste' in Zie- rikzee binnenstappen valt meteen de vredige stilte op. Die serene rust is slechts schijn. Binnen zitten zo'n dertig schakers geconcen treerd naar een schaakbord te tu ren, zoekend naar die ene meester zet en met maar één ding in het achterhoofd. „Wij spelen met de gedachte hoe we onze tegenstan der zo snel mogelijk kunnen ver morzelen", zegt een van de scha kers. „Maar daarbuiten drinken we ge woon gezellig een rood wijntje met elkaar hoor", laat hij er snel op volgen. Samen met zijn tegen stander voegt hij direct de daad bij het woord en heft het glas. Dat heffen van het glas zal de ko mende dagen zeker nog vaker ge beuren. Schaakvereniging Zierik- zee viert deze week namelijk een schitterend jubileum. De vereni ging zag op 20 maart 1912 het le venslicht en bestaat derhalve op de kop af honderd jaar. „Tot onze grote verassing zijn wij daarmee de oudste sportvereniging op Schouwen-Duiveland", zegt voor zitter Herman Jukkenekke met ge paste trots. „Overigens waren we niet eens de eerste schaakvereni ging op Schouwen-Duiveland. Al jaren voor onze oprichting in 1912 werd er in clubverband geschaakt. Helaas is er over die vereniging echter niets bekend, zelfs geen naam." Het jubileum van de Zierikzeese schaakvereniging zal de komende maanden uitgebreid worden ge vierd. Jukkenekke: „Op 14 april organise ren we een wedstrijd simultaan- schaken voor de jeugd, waaraan Anne Haast, een van de beste vrou welijke Nederlandse schaaksters haar medewerking zal verlenen. Zij neemt het die dag op tegen der tig jeugdige tegenstanders. Een week later organiseren wij hier in 'de Veste' de slotronde van de hoofdklasse van de ZSB, de Zeeuw se schaakbond. Maar eerst hebben we zaterdag onze eeuwfeestrecep tie waar ons jubileumboek wordt gepresenteerd." Niet voor het eerst deze avond valt de term 'jubileumboek.' Ter ere van het eeuwfeest hebben vier le den, Bas van de Graaf, Kees Bim- mel, Frans Jansen en Martin Krij ger, de handen ineen geslagen en met behulp van archivaris én te vens oud-clublid Huib Uijl een ju bileumboek gemaakt. „Het is een prachtig boek geworden", vertelt de aangeschoven Krijger enthou siast. „Er staan allerlei mooie fo to's in van het heden en verleden en diverse bijzondere schaakpar tijen van leden van onze vereni ging. Daarnaast staat er een ver haal over ons enige vrouwelijke se niorlid van dit moment, Linda Greefhorst, en verder staat er een verhaal in over Johan Barendregt. Dat is zonder twijfel de beste scha ker geweest die Zeeland heeft voortgebracht. Hij. heeft ooit eens bijna van een wereldtopper als Bent Larsen gewonnen en diezelf de Barendregt is toch maar mooi bij onze vereniging lid geweest." Krijger is zelf al zo'n 42 jaar lid van de vereniging. Hij weet nog goed hoe dat lidmaatschap in 1970 tot standkwam. „Van jongs af aan was ik geïnteresseerd in schaken, maar ik kwam uit Renesse en daarom Was het voor mij onmogelijk eer der lid te worden. Zodra ik op mijn zestiende een brommer kreeg, ben ik gelijk naar Zierikzee gereden en het bovenzaaltje van het Huis van Nassau binnenge stapt. 'Wat kom je doen', vroeg clubicoon Johan van den Ende me. 'Zou ik lid mogen worden', vroeg ik. Van den Ende vroeg me of ik kon schaken en toen ik dat met 'ja' beantwoordde liet hij me een proefpartij schaken tegen een van de aanwezige leden. Die won ik en mijn lidmaatschap van de vereniging was een feit." Krijger weet veel te vertellen over de geschiedenis van de vereniging. Zo heeft hij bijvoorbeeld ontdekt dat de vereniging vlak na de oor log nog maar vijf leden had. Hij herinnert zich daarnaast eerdere jubilea. Zo kwamen bij het tachtigjarig ju bileum enkele wereldtoppers naar Zierikzee. Krijger: „Dat was zeker leuk, maar om eerlijk te zijn vind ik dit jubileum leuker. En dat komt tóch hoofdzakelijk door dat jubileumboek. Nu begrijp ik pas waarom beroemde schrijvers altijd in het voorwoord hun vrouw be danken. Dat komt doordat ze van hun vrouw de tijd gekregen heb ben hun boek te maken, net zoals wij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44