Van zorgboerderij tot woongemeenschap Blik op de toekomst Flexibel wonen in Veere 181 zeeland Grondbedrijf geen melkkoe meer voor Middelburg Strandtent bij Domburg kan nog twee seizoenen openblijven Handen uit de mouwen Jaarconcert Apollo in Domburg Doorstart Nedexco niet mogelijk donderdag 22 maart 2012 Het woonbeleid in Veere verandert. De woonwensen van de bewoner staan centraal. Flexi biliteit is het nieuwe toverwoord. Dat betekent onder meer nieuwe woonvormen, herge bruik van leegstaande gebouwen en herstructurering van de huidige woningvoorraad. Appartementen met atelier in een voormalige landbouw- schuur, een klushuis omtoveren NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Twaalf berken gingen gisterochtend de grond tot paradijsje of met een groep- in aan de Kraayerthavenstraat in Nieuw- en Sint Joosland. Leerlingen van je een bouwproject opzetten; an- de Lonneboot, geholpen door wethouder Johan Aalberts, plantten daar de dere woonvormen moeten het bomen in het kader van de Nationale Boomfeestdag. Ook elders op Walche- wonen jn Veere in de toekomst ren staken scholieren en gemeentebestuurders de handen uit de mouwen. aantrekke|ijk houden en maken Arnemuiden kreeg er nieuwe iepen bij, Middelburg honmgbomen, es- doorns en nog wat andere soorten en in Vlissingen werd gekozen voor bloemessen. Die werden geplant bij de Open Wijkschool de Combinatie. In door Annemarie Zevenbergen Domburg werd een amberboom geplant. foto Lex de Meester Een groepje senioren wil sa men een wooncomplex opzetten. Antroposofie is de gemeenschappelijke de ler. Duurzaamheid, de natuur, zelf voedsel verbouwen en een ge meenschappelijke ruimte om sa men te eten staan op hun wensen lijst. De groep heeft een leeg staand gebouw op het oog in een buurtschap. In het naburige dorp is een jong stel gestart met het opknappen van een huisje. De ldushuizen die de gemeente beschikbaar heeft ge steld, spreken hen aan. Nieuw bouw ziet het stel niet zitten. Een blik in de toekomst van wo nen in de gemeente Veere. Flexi bel en gericht op de behoefte van (toekomstige) bewoner. Meer door Theo Giele MIDDELBURG - Het grondbedrijf van de gemeente Middelburg is ge zond, maar de gemeenteraad krijgt het advies om geen nieuwe verliesgevende plannen te ontwik kelen. Dat staat in een ambtelijke toelich ting op de halfjaarlijkse cijfers van het grondbedrijf aan de raadsle den. Als de Middelburgse gemeente raad plannen wil ontwikkelen waarop verlies is te verwachten, moet men er veiligheidshalve er niet op rekenen dat dit uit de op brengsten van het grondbedrijf be taald kan worden. Voor dat soort plannen zal elders geld gevonden moeten worden binnen de ge meentelijke begroting. „Gelet op de onzekerheid over de toekomst, blijft voorzichtigheid van belang", luidt de waarschu wing in het ambtelijke memo" aan de raadsleden. Middelburg heeft veel grond in be zit. Als er weinig gebouwd wordt, DOMBURG - Muziekvereniging Apollo geeft komende zaterdag haar jaarlijkse concert in zaal Schuttershof in Domburg. Apollo speelt speciaal voor brass band gearrangeerde en gecompo neerde werken. Daarnaast zijn er optredens van twee slagwerkgroe pen van leerlingen, een jeugdig blokfluitgroepje en het leerlingen ensemble Artemis Deze muzikale avond begint om 19.30 uur. Toegangsprijs is vijf eu ro; voor kinderen tot en met twaalf jaar 2,50 euro. is dit een financieel risico voor de gemeente. Die risico's worden elk half jaar in beeld gebracht. De verwachting is dat het grondbe drijf de komende drie jaar meer kosten maakt dan er opbrengsten zijn. Die kosten worden gedekt uit de reserves van het grondbedrijf. Vanaf 2015 verwacht de gemeente dat de opbrengsten de kosten weer zullen overstijgen. Over 25 jaar zou de pot reserves grondbe drijf met 60 miljoen euro gevuld zijn. Er is ook een zogeheten 'zwarte sneeuw' scenario berekend, met een veel lagere uitgifte van bouw grond. Dat komt uit op een nega tief vermogen in 2036 van 15 mil joen euro. Als de gemeenteraad dat risico nu al wil vermijden, zou de raad dit jaar 5,5 miljoen euro moeten afdekken om ervoor te zor gen dat de te betalen rente niet op loopt. De raadscommissie ruimte be spreekt op donderdag 5 april de doorrekening van het grondbe drijf maatwerk, uitgaande van de woon wens van individuele inwoners. Geen grootschalige nieuwbouw, maar inbreiding in de dorpen. Her structurering van de huidige wo ningvoorraad is eveneens een be langrijk uitgangspunt. Want die voldoet in een aantal gevallen niet meer aan de wensen van de bewo ner. Te groot voor de starter of niet geschikt voor de vitale oudere die van plan is om nog lang zelf standig te wonen. Mits er mogelijk heden in de buurt zijn om zorg en huishoudelijke hulp te verwerven mocht dat nodig zijn. De visie gaat uit van drie doelgroe pen op de Veerse woningmarkt: starters, senioren en nieuwko mers. Uit onderzoek van het bu reau RIGO naar het woonklimaat in Veere (2009) blijkt dat er een te kort bestaat aan woningen voor starters en een tekort aan apparte menten en grondgebonden wonin gen voor senioren. Uit dat onder zoek blijkt trouwens ook dat de ge meente tot 2020 een toename van 825 woningen nodig heeft om aan de totale behoefte te kunnen vol doen. Dat zou volgens RIGO moe ten leiden tot een 'beperkt groei scenario'. Het gemeentebestuur heeft daar inmiddels haar twijfels bij en wil dat laten herberekenen. Om aan de toekomstige woonbe hoefte te kunnen voldoen, zal Veere onder meer moeten investe ren in het aanpassen van de huidi ge woningvoorraad. Hergebruik van voormalige agrarische bedrij ven en andere leegstaande gebou wen, is eveneens een uitgangs punt. Het college van B en W wil hiervoor een herstructurerings fonds in het leven roepen. Een actueel voorbeeld van herge bruik van een gebouw dat al lang" leegstaat, is de oude watertoren in Domburg. Er zijn nu vergaande plannen om daarin twee wonin gen te realiseren, met daarbij even tueel atelier of kleine galerie. Wonen moet primair in de dor pen en dan alleen permanent. In het buitengebied verdwijnt het on derscheid tussen permanent en re creatief wonen. Verder wordt on derzocht wat de (onmogelijkhe den zijn om in vakantieparken en kleinere vakantiecomplexen, per manent te wonen. Bouwen in het buitengebied is niet aan de orde, tenzij het gaat om versterking van buurtschap pen of kleine woonvormen als een zorgboerderij. Kleinschaligheid is ook hier het sleutelwoord. Wethouder Chris Maas van de gemeente Veere laat zijn licht schijnen over de Veersewoonideeën voor de toekomst. „De tijden veranderen en daar moet Veere ook op inspelen. De ontwikkelingen gaan snel. De wo ningmarkt is hier nog in een fra giel evenwicht, maar we moeten naar een flexibel woonbeleid dat meer vraaggericht is. Inspelen op de behoefte van de bewoner. En die behoeftes veranderen ook snel. Herstructurering van de huidige woningvoorrad en hergebruik van leegstaande (agrarische) gebou wen zijn nodig, zeker omdat groot schalige nieuwbouw niet aan de orde is. De (sociale) woningvoor raad in Veere is zeker niet slecht. Dat biedt genoeg mogelijkheden. De woningcorporatie Woonburg staat hier ook positief in." Het col lege van B en W heeft, als onder deel van de structuurvisie, nu ook de concept-woonvisie ter inzage ge legd. De Veerenaar mag er 'op schieten', voor de gemeenteraad zich in jüni over de definitieve ver sie buigt. De structuurvisie vormt de basis voor het ruimtelijk beleid in de gemeente de komende jaren. RILLAND - Voor transportbedrijf Nedexco Logistics en Nedline BV uit Rilland is het over en uit: een doorstart is niet meer mogelijk. Nadat de directie vorige week had besloten het faillissement aan te vragen, was er nog hoop dat het transportbedrijf in afgeslankte vorm verder zou kunnen. Maar curator Jan de Meester uit Goes, afgelopen dinsdag benoemd na de uitspraak door de rechtbank van het faillissement, denkt dat een doorstart van de Rillandse on derneming onwaarschijnlijk is. door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - De strandtent De Wa tertoren op het strand bij Dom burg kan voorlopig openblijven. De gemeente Veere wil opnieuw een gedoogbeschikking afgeven, waardoor de huidige exploitant de strandtent nog twee seizoenen kan runnen. Het afgelopen jaar draaide de strandtent ook al op een gedoogbe schikking. Veere acht die verlen ging noodzakelijk vanwege het af ketsen van de omstreden nieuw- bouwplannen voor een groot strandpaviljoen op dezelfde plek. De gemeente Veere zag zich begin dit jaar genoodzaakt de verleende vergunning in te trekken op advies van de commissie Bezwaarschrif ten. Die concludeerde dat de ver gunning in strijd was met het be stemmingsplan. Hoewel B en W daaraan twijfelden, besloot het col lege niet de strijd aan te gaan. Vol gens wethouder Jaap Melse 'lopen er nu gesprekken tussen gemeen te, Stichting Strandexploitatie Wal cheren en de eigenaar van de strandtent over de toekomstige nieuwbouw'. „Die gesprekken zijn constructief Wij hebben aangege ven dat als het paviljoen wat naar links zou verhuizen richting Oost- kapelle, het achter een hogere dui nenrij zou komen en daardoor minder in het zicht ligt. Ook de af meting van het nieuwe paviljoen zijn aan de orde. Het is niet zo dat de huidige strandtent op instorten staat. Die voldoet aan de wettelijke (veiligheids)eisen. Maar er mag niet aan verbouwd worden zolang de beschikking loopt." Hotelier Peter Bommeljé kocht de verouderde strandtent met het plan er nieuwbouw neer te zetten. Maar de afmetingen van zijn toe komstige strandpaviljoen zorgden voor veel ophef in Domburg. De bezwaren liepen uiteen van 'te ko lossaal' en 'aantasting van de rust' tot 'lichtvervuiling'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34