'Een verrassend stukje Bruinisse, vind je niet?' uit15 Wandel donderdag 22 maart 2012 www.pzc.nl/uit Afstand route 5,86 km De Dam leent zich ook voor een boswandeling. een maar paar weken en dan kun jé verderop volop nachtegalen ho ren zingen. Echt prachtig is dat", loopt Marianne alvast vooruit op het volgende deel van de route. Na ongeveer 750 meter wordt het landschap wat vriendelijker. Het water van het Grevelingenmeer klotst niet meer tegen de dijk aan, maar kabbelt vriendelijk over kie zels en bontgekleurde schelpen. Hier loopt geen pad, maar gaat het over kortgelopen en gemaaid gras. Voor de honden is het een sein om het water in te springen. „Dat is vaste prik", zegt Marianne. „Zo dra het water een graad of vijf is, gaan ze erin", vertelt ze. Dit veel bredere deel van de Greve lingendam is enkele decennia gele den ingericht als recreatiegebied. „Toen wij hier 25 jaar geleden kwa men wonen waren het nog alle maal zandheuvels." Inmiddels is het veel gevarieerder. Overal is gras, waarin afhankelijk van het seizoen kleurig onkruid en bijzon dere orchideeën bloeien. Ook zijn er groepjes bomen, elzenhagen en lagere struiken aangeplant. Dat de bodem uit zand bestaat, verraden de mollen die volop aan het graven zijn geweest. „Een paar jaar geleden barstte het nog van de konijnen, maar die zijn allemaal doodgegaan." De mollen geven precies aan waar eind jaren tachtig het gebied is uitgebreid; de oude stenen zeewering is bedekt met een laag zand, maar niet diep ge noeg om in te graven. Wie van watersporten houdt, kan z'n hart ophalen op de Grevelin- gendam. De catamaranclub heeft er een terrein en snelheidsduivels kunnen hun motorbootje te water laten om in een speciale zone bij voorbeeld te waterskiën. Marian ne: „Elk seizoen kan me bekoren. Nu is het heerlijk rustig, straks is het weer druk. Je weet dat ze altijd vanzelf weer een keer vertrekken." Bij het zwemstrandje nemen de honden nog één keer een duik. „Hier zien we heel soms ook zee hondjes", vertelt Marianne. Als we bij paviljoen Meerzicht aankomen draaien we weer om. De uitgestrek te bosstrook die we eerst rechts lie ten liggen, duiken we nu in. Ook Marianne was verbaasd, toen ze de kronkelende bospaden voor het eerst ontdekte. „De meeste men sen weten niet dat je aan deze kant van het eiland óók bos hebt." Door de kale bomen is er nu nog redelijk zicht op de autoweg en op het Grevelingen. „Als straks het blad er weer aanzit, is dat wel an ders, dan heb je echt een bosge- voel. Hier kom je zelfs wel eens een ree tegen." Na zo'n vijf kilometer komt het mosseldorp weer in beeld. „Nou, dat was een verrassend stukje Brui nisse, vind je niet?" Wilt u ook een ommetje maken meteen verslaggever van §jjj .......jij de PZC? wandeling door aan de redactie. E-mail: A V' 11 \yA J vandamme@pzc.nl i i:> Postadres: PZC t.a.v. Jan van Damme, Postbus 91, 4330 AB Middelburg SM door Joeri Wisse Loop jij nou altijd datzelfde stuk?", vragen mensen soms als Marianne Ketting vertelt dat ze elke zondag vanaf haar huis in Bruinisse de Grevelingendam oploopt. Mis schien hebben die dorpsgenoten het beeld voor ogen dat je hebt als je vanuit de auto met een gangetje van honderd kilometer per uur op zij kijkt. Voor hen, maar ook voor andere Zeeuwen, is het een aanrader om de dam die Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee in 1965 voorgoed met elkaar verbond eens in een lager tempo aan zich voor bij te laten gaan. Een mooi start punt is de fiets-voetgangersbrug over de Grevelingensluis. „Straks, als het weer zomer is, is de kans groot dat hij open is, maar dan heb je meteen wat te zien." Op de ze eerste dag van de lente is het nog rustig met de bootjes en kun nen we meteen onze weg vervol gen. Al na een paar stappen klinkt er gekraak tussen de kaken van honden Roos en Fleur. „Die eten de krabbenpoten op die de meeu wen laten liggen", weet Marianne. De vogels pikken de schaaldiertjes uit het ondiepe water om .ze van grote hoogte op het asfalt van het pad en het dijktalud stuk te laten vallen. „Eén keer heb ik een krab weten te redden, die lag zo zielig met z'n pootje in de lucht dat ik 'm heb teruggezet." Behalve meeuwen, zijn in dit deel van de wandeling nog veel meer watervogels te spotten. Op het kal me water dobbert een troep rot ganzen, verderop zwemmen wat zaagbekeenden. „Het duurt nog Marianne Ketting uit Bruinisse loopt elke zondag met honden Roos en Fleur over de Grevelingendam. foto Dirk-jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31