Tijd genoeg voor n lekker dagje uit 40,3 Watersport geen dagattractie 21 zeeland CL kritisch over aanzet nieuwe Deltastrategie donderdag Debutant De krant 6 weken voor 18 euro! PZC i PW-voormannen in provincies steunen Wilders donderdag 22 maart 2012 door Willem van Dam Ik ken een man - uit overwe gingen van piëteit laat ik naam en woonplaats onver meld - die op zijn ouwe dag plots last van literaire aspiraties heeft gekregen. 'Wat Mulisch kon, kan ik ook', bedacht hij in een overmoedige bui. De man zette zich voor zijn computer, hamerde dagen achtereen op zijn toetsen- bordje en voila: een meesterwerk was geboren. Het handelt over een vertegenwoordiger in tanden borstels en zeepjes die tijdens een hevig onweder in een soort tijd machine belandt die hem naar de vijftiende eeuw brengt. Zoiets. Een boek schrijven ('je hoeft al leen maar de woorden in de juis te volgorde achter elkaar te plaat sen') is één, een uitgever vinden is twee. Uitgevers zijn immers niet dol op debutanten. Ze worden dagelijks overspoeld met manuscripten, die ze vaak ongelezen retourneren met een beleefd getoonzet briefje. 'We hebben uw manuscript met belangstelling gelezen, maar zijn tot de conclusie gekomen dat het niet in ons fonds past We wen- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (nms) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De P2C gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het co miljoen uitstapjes werden er in de onderzoeksperiode 2 010 - 2011 in Zeeland gemaakt. 'Zeeuwen zijn geen watersporters. Ze staan over het algemeen met de rug naar het water.' Rowena van der Maat, watersportcoördinator sen u veel succes met uw schrij verscarrière'. Dat soort ontmoedi gende tekstjes. Derhalve verzon de man een list Hij wendde zich tot een internet bedrijf, dat beginnende auteurs in het zadel probeert te helpen via de uitgifte van aandelen. Dat werkt zo: een auteur die in vier maanden tijd 2000 aandelen a 5 euro per stuk) in zijn schrijve rij weet te verkopen, zal zijn Droom in vervulling zien gaan: zijn boek zal door een heuse uitge verij op de markt worden ge bracht. Vijfendertig aandelen heeft de man inmiddels weten te slijten: drie aan zijn levensgezellin (die heeft er kennelijk niet zo heel veel vertrouwen in), de rest aan wat vrienden en kennissen. Ik denk dat ik er ook een paar koop. Want ik gun het hem wel: een toe gangsbewijs voor het Boekenbal 2013. Dan kan-ie daar, in de Amsterdam se Stadsschouwburg, op de trap gaan zitten, precies: net als Harry altijd deed. Want: 'wat Mulisch kon, kan ik ook'. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns In Zeeland werden in 2010/201140,3 miljoen uit stapjes gemaakt. Buitenre creatie is het populairst; wellness en watersport blijven opvallend achter. door Marcel Modde T e zou het niet zeggen in de hui- I dige haastige 24-uursecono- I mie, maar we hebben tijd zat. Uit diverse onderzoeken blijkt dat de gemiddelde Nederlander slechts 3,5 uur per dag besteedt aan werk of studie. De meeste tijd (10,7 uur) liggen we te slapen of zijn we aan het koken en eten. Daarnaast is 9,2 uur in een etmaal voor vrije tijdsbesteding. Het Kenniscentrum Kusttoerisme in Vlissingen heeft de landelijke cij fers uit het Continu Vrijetijdson- derzoek 2010/2011 vertaald naar Zeeland. In de onderzoeksperiode werden hier in totaal 40,3 miljoen daguitstapjes ondernomen. Niet verrassend is dat de meeste vrije tijdsbesteding (44 procent) werd gevonden in buitenrecreatie, zoals wandelen, fietsen en luieren aan het strand. Landelijk wordt die top vijf aangevoerd door uitgaan. Dat cluster komt in Zeeland (21 pro cent) op de tweede plaats. Het Kenniscentrum constateert dat met name het winkelen in de binnensteden in Zeeland achter blijft bij de landelijke ervaringen. Ook worden hier verhoudingsge wijs minder culturele uitstapjes ondernomen. Daarentegen was cultuurhappen voor de Zeeuwen zelf één van de voornaamste rede nen voor een dagje buiten de pro vincie. Ook uitgaan, winkelen voor plezier, attracties en (sport) evenementen zoeken Zeeuwen relatief vaak in andere regio's. Aan die uitstapjes elders werd door de Zeeuwse bevolking in totaal ruim 228 miljoen euro uit gegeven. Het meeste geld ging op aan een 'wellness-beleving'. In die laatstgenoemde categorie valt hier dan ook nog een grote markt te winnen, aldus het Kennis centrum. Ten opzichte van de vori ge onderzoeksperiode blijkt al wel een toenemend aanbod op dit ge bied in Zeeland en duidelijke stij ging van het aantal wellnessuitjes. Voor een provincie die zich er op voorstaat bij uitstek geschikt te zijn voor watersport en -recreatie, valt op dat ook deze tak ver onder aan bungelt in de vrijetijdsbeste ding: slechts 3 procent. Het Kennis centrum heeft berekend dat aan al le uitstapjes in Zeeland 743 mil joen euro is'uitgegeven. De laagste bestedingen waren voor wellness en watersport. Onderzocht werd verder waar de dagjesmensen vandaan komen en hoe ze in Zeeland dan hun vrije- tijd besteden. Zuid-Hollanders sta ken ruim 4,3 miljoen keer de pro vinciegrens over. Ook voor Braban ders en Limburgers is een dagje uit naar Zeeland blijkbaar goed te doen. In 40 tot 62 procent van die uitstapjes is buitenrecreatie de drijfveer. Deze bezoekers leveren ook het meeste geld op. In alle pro vincies weten ze Zeeland goed te vinden, met uitzondering van de - Friezen en Flevolanders. Opval lend in dat overzicht is Groningen. Van de 45.000 uitstapjes uit die hoek naar Zeeland was in alle ge vallen watersport de reden. Het lijkt een verloren posi tie: slechts 3 procent van de uitjes in Zeeland wordt besteed aan watersport en -recrea tie. Alleen wellness scoort nog een procentje lager in het vrijetijdsbe- stedingsonderzoek van het Kennis centrum Kusttoerisme. Daarmee bungelen die twee clusters onder aan de lijst. Rowena van der Maat is door de provincie tijdelijk aangesteld om de watersportactiviteiten te coördi neren en stimuleren. Ze legt met een de zere vinger op de lage sco re. „Watersport wordt kennelijk niet gezien als een dagattractie in Zeeland. Daarvoor zijn de afstan den wellicht net te groot. Dus moe ten we daar meer op inzetten in de promotie." Daarentegen wordt er volgens Van MIDDELBURG - GroenLinks in de Staten van Zeeland is het niet eens met de gang van zaken rond de toekomstige rol van de provincie als grootaandeelhouder van ener giebedrijf Delta. De Staten willen een eigen aan deelhoudersstrategie ontwikkelen en hebben het wenselijke geacht daarvoor een deskundige van bui tenaf in de arm te nemen. In een met algemene stemmen aanvaarde motie hebben ze daar op aange drongen. Het dagelijks proviciebestuur, dat deze motie moet uitvoeren, heeft slechts aan één bedrijf offerte ge vraagd en dat is volgens Leen Har pe van GroenLinks niet in de haak. De interne richtlijnen bij de provincie schrijven voor dat voor opdrachten van 25.000 euro drie offertes moeten worden gevraagd. Harpe meent dat de Staten zich eerst over de inhoud van de op dracht hadden moeten kunnen uit spreken. Dat klemt wat hem betreft te meer omdat de hulp bij het ont wikkelen van een aandeelhouders strategie uit het budget van Provin ciale Staten wordt betaald en niet uit de algemene middelen. In vragen aan het dagelijks provinciebestuur stelt Harpe de gang van zaken aan de kaak. der Maat wel steeds vaker aan wa terrecreatie gedaan door toeristen die méérdere dagen komen. Die aantallen vallen niet onder de noe mer 'uitje' en zijn derhalve buiten de rapportage gelaten. „De Zeeuwen zelf zijn geen water sporters. Ze staan over het alge meen met de rug naar het water. Dat is gelukkig aan het verande ren, maar het gaat langzaam." MIDDELBURG - De fractieleiders van de PW in elf provincies staan vol ledig achter de Kamerfractie van de PW en Geert Wilders. Peter van Dijk, fractievoorzitter van de PW in de Staten van Zee land, nam mede het initiatief tot de verklaring. „Wij zijn volbloed PW'ers en blijven trouw aan de partij. Ik heb mijn collega's gespro ken en die zijn eendrachtig in hun steun aan Geert Wilders." Gisteravond laat werd bekend dat Hero Brinkman met mogelijk drie fractieleden uit PW Noord-Hol land stapt. Brinkman die dinsdag uit de PW-Kamerfractie trad, was daar ook Statenlid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2