door Blijvend bevlogen io I uit Tom Lanoye in Terneuzen donderdag 22 maart 2012 Boekenweekgeschenk, geschreven door Tom Lanoye. Tom Lanoye heeft dit jaar het boekenweekgeschenk geschreven, over een bizar ongeval met een Russische Mig straaljager. De Antwerpenaar is vaak te gast geweest in Terneuzen. „Hoe vaak?", luidt de prijsvraag voor deze week. Wie het juiste ant woord weet, maakt kans het boek De kunst van het veldspel van Chad Harbach te winnen. Oplossingen kunnen naar het e-mailadres boekhandelvandesande@planet. nl of Noordstraat 55-57, 4531 GC Terneuzen. Meer dan honderd mensen wisten vier houten speelgoedmerken van Knock on Wood in Zierikzee te noemen. Lisette Mertens uit Kapel- Ie is uitgeloot als winnaar en krijgt de houten keuken van Janot ter waarde van 79,95 thuisgestuurd. Boekhandel Van de Sande aan de Noordstraat in Terneuzen. Meer dan alleen boeken, als het maar om lezen gaat. Boekhandel Van de San- de in de Noordstraat in de Temeuzense binnen stad beleeft hoogtijda gen. Het is boeken week. Het kan niet verhullen dat boekhandels moeilijke tijden door maken. Hans van de Sande merkt het ook. De omzet in boeken daalt, maar, stelt hij verheugd vast, in de verkoop van jeugdliteratuur zit altijd nog een stijgende lijn. Hij durft dan ook voorzichtig te con cluderen: „Het papieren boek zal niet verdwijnen." Het boekenvak is Hans van de San de met de paplepel ingegoten. Hij staat in een lange traditie. „Ons be drijf bestaat al zo'n 125 jaar. Ik ben de vierde generatie. En we hebben altijd in de Noordstraat gezeten." Dat de Van de Sandes al zo lang in de boeken zitten, moet wel beteke nen dat ze zich steeds aan de tijd hebben kunnen aanpassen. Hans is daar zelf voortdurend mee be zig, met zijn vrouw Esther en zijn enige werknemer José Puister. „Jo sé houdt voor ons de website bij en de sociale media. We zitten op facebook en bij ons kun je 24 uur per dag op internet elk boek bestel len. Binnen een dag heb je het dan in huis." Hans heeft zich doelbewust drie jaar geleden met zijn zaak aange sloten bij inkooporganisatie Libris. Hij is een kleine zelfstandige geble ven, geworteld in de Temeuzense (boeken)samenleving, maar heeft aan slagkracht gewonnen door zich bij het landelijke Libris aan te sluiten. Om het verlies aan omzet in boeken te compenseren is Hans ook nieuwe wegen ingeslagen. Zo verkoopt hij sinds een jaar dvd's en cd's. „We hebben alleen klassie ke muziek-cd's. Die kun je bijna nergens anders in Zeeuws-Vlaan- deren krijgen. Onze dvd's hebben allemaal een relatie met literatuur; verfilmde boeken en series als van de misdaadschrijver Henning Man- keil uit Zweden." Van de Sande blijft ondanks deze nieuwigheden vooral boeken ade men. Hans legt er zijn ziel en zalig heid in. „Ik ben opgevoed met boe ken. Ik zou niet anders willen. Ik ben erdoor bevlogen." Het is ook niet voör niets dat Van de Sande een aantal jaren geleden de zaak grondig heeft verbouwd en uitge breid van honderd naar 140 vier kante meter. De inrichting is klas siek, Van de Sande is een echte boekhandel voor liefhebbers en voor wie ook maar op zoek is naar het betere boek. Hans heeft zo zijn voorkeuren. Hij pakt De kunst van het veldspel erbij van de Amerikaanse schrijver Chad Harbach. „Dat is nu mijn fa voriet." Hij heeft ook een zwak voor Zeeuwse boeken. „De Sterke van Saeftinghe, van Paul de Schip per, vind ik heel goed. En ook De worsteling naar geluk van Terneuze- naar Jan Zegers. Dat is pas uit en loopt prima." Van de Sande is meer dan een boekhandel, Van de Sande is ook de spil in het literaire wereldje van Terneuzen. Hans stond mede aan agenda DONDERDAG 22 MAART Heinkenszand Halfjaarlijkse kinderkledingbeurs. Scouting aan 't Dijkje, 9.00-11.30 uur VRIJDAG 23 MAART Heinkenszand Halfjaarlijkse kinderkledingbeurs. Scouting aan 't Dijkje, 9.00-11.30 uur Middelburg Literaire Vriendschapsquiz in kader van - de Boekenweek Café De Vriendschap, 15.00-18.00 uur. Mieke Braamse presenteert haar dicht bundel 'Het paradijs'. De Drukkerij, 16.30-18.00 uur Terneuzen Jan Zegers presenteert zijn debuutro man 'De worsteling naar geluk'. Bibliotheek, 14.00-17.00 uur Zierikzee Tweede Kamerlid SP Renske Leijten praat met Zeeuwse ervaringsdeskundigen over bezuinigingen in de zorg. MFC, 19.30 uur ZATERDAG 24 MAART Burgh-Haamstede Lezing Adrie Moelijker over Het ge slacht Aerssen van Sommelsdijck. Museum de Burghse Schoole, 14.00 uur Goes e Danker Jan Oreel signeert zijn nieuwe strip 'Hel, de koffers van Raz Fadraz'. Paard van Troje, 13.30-15.30 uur Heinkenszand Halfjaarlijkse kinderkledingbeurs. Scouting aan 't Dijkje, 10.00-11.30 uur Kloetinge Beurs voor spiritualiteit en welzijn, waarop bezoekers kunnen kennismaken met alternatieve vormen van welzijn. Amicitia, 10.00-16.00 uur Middelburg Schrijfworkshop met Anneke Wiltink en Ben Slingenberg. De Drukkerij, 9.30-10.30 uur Anneke Wiltink presenteert haar dicht bundel 'Overvloed', over haar strijd tegen kanker. De Drukkerij, 10.30-11.30 uur Hella de Jonge spreekt over haar nieu we boek 'Spring'. Ook haar man, cabare tier Freek de Jonge, is aanwezig. De Drukkerij, 14.00-16.00 uur. Vlissingen Modelbouw by the Sea. Zware Plaatwerkerij, 10.00-17.00 uur Westkapelle Schuurverkoop tbv Mission Aviation Fellowship. Zandweg, 9.30-12.00 uur ZONDAG 25 MAART Brouwersdam Schoonmaakactie Surfrider Founda tion. Kabbelaarsbank, verzamelen om11.15 uur Bruinisse Lezing zeezeiler Henk de Velde. Visser Watersport, jachthaven, 12.00 uur Goes Sportpunt Zeeland en Van Buren Events houden een jaarlijks squashtoer nooi voor alle speelniveaus. Sportpunt Zeeland, 10.00 uur Boekenmarkt van vrijmetselaarsloge Scaldis. Loge De Steen, Beestenmarkt 11.00- 13.00 uur. Vlissingen Modelbouw by the Sea. Zware Plaatwerkerij, 11.00-17.00 uur. Komend weekeinde zijn er ook modellen v. door Harmen van der Werf José Puister, Hans en Esther van de Sande in hun boekhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26