Naar de koloniën Hoogopgeleiden misbruikt' 'Zelfs mensen die werken, komen onder de armoedegrens terecht' donderdag22 maan2012 Fernando Maui «mama» KMBMBMHHSSHn Inmiddels verlaat één op de tien afgestudeerde Portuge zen het land. Volgens dé Por tugese staatsorganisatie die de emigratie in de gaten houdt, heeft het land momenteel te ma ken met de grootste emigratiegolf sinds de jaren zestig. Portugal heeft altijd al 'arbeids- export' gekend (wereldwijd zo'n drie miljoen arbeiders). Nieuw is dat het nu de hoogopgeleiden zijn die erop uittrekken. En waar zij vijftig jaar geleden nog hun geluk beproefden in de welvarender de len vap (Noord-)Europa, doet zich nu een opmerkelijk verschijnsel voor: ze vertrekken steeds vaker naar de voormalige Portugese kolo niën Brazilië, Angola of Mozambi que. Een historische kentering, omdat decennia lang Portugal een trekpleister was voor gelukzoekers uit de voormalige koloniën in Afri ka en Zuid-Amerika, die het eco nomisch inmiddels veel beter doen dan het gewezen moeder land. Zo zou een ingenieur die in Portugal zo'n 900 euro vangt, in Angola vier keer zoveel kunnen verdienen. Ook Brazilië, waar in twee jaar tijd het WK voetbal en de Olympische Spelen worden ge houden, staat te springen om inge nieurs. Volgens regeringsgegevens zouden er tussen 2009 en 2010 ongeveer 60.000 Portugezen in Brazilië zijn neergestreken. En waar Angola in 2006 nog zo'n 160 visa vertrekte aan Portugezen, daar was dat aan tal in 2010 geëxplodeerd: ruim 23.000. Opvallend is dat een paar jaar gele den de gemiddelde Portugese ex- pat nog in de veertig of zelfs vijftig was, maar dat het nu steeds vaker jongeren zijn die de sprong wagen. Het grootste voordeel: ze kunnen daar gewoon Portugees praten. Celia Lopes (25) kwam an derhalfjaar geleden naar Nederland om werk te zoeken. „In 2009 had ik mijn studie bedrijfspsychologie af gerond. Hoewel de crisis toen al gaande was, had ik nog de keuze uit verschillende banen", vertelt Lopes. Maar haar bedrijf stopte met de langlopende projecten, waaronder dat van Lopes. „Bin nen het bedrijf kon ik geen uitda gend werk meer krijgen en in an dere vakgebieden waren de door groeimogelijkheden nul." Volgens Lopes heeft de crisis in Portugal geleid tot 'misbruik' van hogeropgeleiden. „Ze doen onbe taalde stages, hooguit tegen een onkostenvergoeding. Na drie maanden krijgen ze geen contract en vliegen ze eruit. Vroeger gebeur de dat niet. Nu overal." De crisis is voor een deel ontstaan doordat Portugezen te veel op de pof leefden, stelt Lopes. „Mensen sloten kredieten voor koelkasten, auto's en huizen, zonder dat ze die lasten konden dragen." Daar naast bestaat er onder de hogere salarissen veel belastingontduiking en vieren corruptie en vriendjespo litiek hoogtij, aldus Lopes. Haar fa milie in Portugal is er nog redelijk afgekomen. Vader en moeder wer ken voor de overheid. Ze hebben hun baan nog. Haar broer is it'er, een van de weinige sectoren waarin in Portugal nog wel werk is te vinden. Haar jongere broer zit nog op school. „Volgend jaar gaat hij studeren. Waarschijnlijk iets Celia Lopes waarin werk is te vinden. Zonde dat jongeren zo hun voorkeur aan de kant moeten zetten en niet hun hart kunnen volgen." r Inwoners: 10,78 miljoen, van wie 2.808.000 in hoofdstad Lissabon O Oppervlakte: 92.000 vierkante ki lometer (Nederland 41.500) Werkloosheid: 14 procent, eind 2011 (Nederland februari 2012: 6 procent) Inflatie: 3,55 procent in februari (Nederland 2,42 procent) Bruto Binnenlands Product per hoofd van de bevolking: 17.500 euro (Nederland: 32.000 euro) Werkgelegenheid per sector: - landbouw: 11,7 procent (Neder land: 2 procent) - industrie: 28,5 (18) - diensten: 59,8 (80) Belangrijkste exportproducten: kleding en textiel, wijn, visconser- ven, kurk, hout en papier. Bron: CIA World Factbook en landenweb.net Portugal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11