Wie is nu eigenlijk de baas van Thermphos? 21 zeeland Zeeuwse scholieren winnen vakwedstrijden M ensch De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Arcadi Gaydamak Vorig jaar veel gewonden door Vlaamse trams maandag 19 maart 2012 Hij had wel kweek school gehad en was meteen benoemd aan een lagere school in zijn geboortestad Vlissingen. Zijn onderwijsloopbaan duurde maar één dag: hij kreeg meteen ruzie met een van de jongens en rolde vechtend door de klas, dit tot gro te lol van de andere leerlingen. Hij wilde niet meer terug naar die school en werd daarom maar journalist. Eerst bij de Middel- burgsche Courant, later in Amster dam. Hij kon echter ook gitaar spelen en goed zingen en met een collega vormde hij een duo. Ge kleed als een soort Italiaanse zwervers en met namen als Jo seph Pardo en Naphtalie de Rosa werden ze straatmuzikanten en trokken ze door Europa en ze wer den door een boek: 'Avonturen als Straatmuzikant' bekend eri popu lair in Nederland. Ze hadden een internationaal repertoire. Swiep (zo noemden vrienden Jean Louis Pisuisse) leidde steeds het pro gramma in. Zijn inleiding werd steeds langer. Het werd een confe rence. In feite legde hij onge COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaandéren Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee 1:0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VërkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs,. Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00-12.00 uur Familieberichten: 088-0139 999 PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zèeuwse Courant, onderdeel van Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice, Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik heem de PZC en ontvang de eerste 4 weken.gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatlschebetaling van €7765 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (n/ös) r 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. ik neem een proefabonnement van 6 weken vi (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,50Ö4 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld v; Rekeningnummer i mijn rekening af te schrijven. Handtekening 3e PZC gaauorgvuldlg om met persoonsgegevens. In hel colofon treft u r De Israëlisch Russische zakenman claimt de rechtmati ge eigenaar van Thermphos te zijn. Hij wil door middel van een juridische procedure het bedrijf in handen zien te krijgen. merkt zo de basis voor het Neder landse cabaret. En hij zong mooi en ontroerend. Hij schreef zelf veel liedjes zoals 'De Franse Gou vernante' en 'Een brief van 'n on gehuwde moeder aan H.M. Konin gin Wilhelmina bij de geboorte van Prinses Juliana'. Maar ook an deren leverden teksten, zoals Dirk Witte die mede door Pisuisse heel bekend zijn geworden. Laatst hoorde ik nog het liedje: 'M'n eer ste', over het sopraantje (uit de zangvereniging) waarmee ik wan delde in 't maantje, maar die niet meer aan me denkt nu ik niet meer zing. Nog bekender, ook van Witte, is waarschijnlijk het indrin gende 'Mensch, durf te leven!' Met als slotregels: 'Wat je zoekt kan geen ander je geven! Mensch durf te leven!' Pisuisse en zijn vrouw Jenny Gilli- ams werden door haar ex-geliefde in 1927 op liet Rembrandtplein, vlak bij het beeld van Rembrandt doodgeschoten. Pisuisse was toen negenendertig jaar oud. Zijn ge boortehuis bij het droogdok in Vlissingen is allang afgebroken. Zijn leven is een film waard. Fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De Israëlisch-Russische miljonair Arcadi Gaydamak claimt de ech te eigenaar van fosforfabriek Thermphos te zijn. De directie van het bedrijf vertrouwt erop dat de claims worden afgewe zen: „Iedere zakelijke relatie ont breekt." door Nadia Berkelder en Cornelleke Blok Ze komen in Vlissin gen-Oost maar niet van hem af: de om streden Russisch-Israë- lische zakenman, mil jonair, voetbalclubeigenaar, ex-wa penhandelaar en politicus Arcadi Gaydamak claimt dé rechtmatige eigenaar van fosforfabriek Therm phos te zijn. Nahum Galmor, de man die iedereen kent als de baas van het bedrijf zou slechts een zet baas, zijn. Gaydamak kondigt aan via een juridische procedure zijn bezit terug te eisen. En dat is pikant. Want het Vlissing- se bedrijf heeft altijd ontkend dat Gaydamak de eigenaar van de fos forfabriek is. En de zakenman zelf ook. Tot vorige maand was Gal mor nog samen met Gaydamak verdachte in een grote witwas zaak: Justitie in Israël verdacht hen er onder meer van de aankoop van Thermphos te hebben ge bruikt voor het witwassen van mil joenen dollars. Galmor zou daarbij de stroman zijn geweest: Gayda mak zou het geld beschikbaar heb ben gesteld en Galmor - die een onberispelijker reputatie heeft dan Gaydamak - zou de handtekenin gen hebben gezet. De aanklager in Tel Aviv kreeg de zaak echter niet hard. Vorige maand sloten beide mannen een deal met justitie, ze bekenden schuld aan een veelmin- der ernstig vergrijp. Na betaling van een boete van zes ton, was de strafzaak van de baan. Thermphos heeft eerder erkend dat Gaydamak zich wél in Vlissin gen heeft gemeld om het bedrijf over te nemen, samen met Gal mor en een groepje andere inves teerders. Nahum Galmor zou - naar verluidt - alle banden met Gaydamak hebben doorgesneden op het moment dat de betrokken heid van Gaydamak - met zijn slecht reputatie - ongewenst bleek. Zonder de omstreden zakenman, maar met twee andere investeer ders, nam Galmor de fabriek in 2003 over. Galmor was toen al eige naar van Kazphosphate, een fosfor- concern uit Kazachstan. Arcadi Gaydamak zei zaterdag in de Telegraaf dat hij zijn bedrijf tij delijk bij Galmor heeft onderge bracht, daartoe gedwongen 'vanwe ge juridische problemen': hij was verdachte in Angolagate (zie ka der): niemand wilde zaken met ROTTERDAM - Vierdejaars vm- bo-scholieren van het Calvijn Col lege Krabbendijke en het Edudelta College Goes hebben zaterdag in Ahoy Rotterdam voor het derde jaar op rij de landelijke vakwed strijden Skills Talents in Rotter dam gewonnen. De scholieren namen het op tegen drie teams uit Gelderland, Dren the en Zuid-Holland. Het Zeeuw se team - dat meedeed onder de naam Zeeland Sharks - blonk voor al uit in bouwen, wonen en inte rieur. De vmbo'ers werden tijdens de wedstrijden begeleid door leer lingen van het ROC Zeeland en het ROC Westerschelde. „Dit is helemaal geweldig", zegt Ja- dira Cornellisse (17) uit Yerseke, leerling handel administratie van het Calvijn College. „Het was heel spannend. Ik stond te trillen op mijn benen, toen de uitslag be kendgemaakt werd." De leerlingen kregen opdrachten in hun eigen vak. „Wij moesten bijvoorbeeld zo snel mogelijk de prijs van de in houd van een boodschappentas uitrekenen", vertelt Jadira. „Ik vond het leuk om mee té doen, en heb er ook wat van geleerd." Dat de Zeeland Sharks voor de derde keer wonnen, kan geen toeval zijn, denkt ze. „Als je goed onderwijs krijgt, win je makkelijk." KNOKKE-HEIST - Afgelopen jaar was 101 keer een kusttram die in Vlaan deren tussen Knokke en De Panne rijden, betrokken bij een ongeval. Daarbij vielen vier doden, twee lichtgewonden en 75 zwaargewon den. De gewonden vielen voor het grootste deel tijdens twee grote on- I gevallen. De vier doden waren alle- maal aangereden voetgangers. Het aantal ongelukken daalt overigens jaarlijks, maar door de dodelijke ongevallen en de twee grote onge lukken van afgelopen jaar kwam de tramlijn meerdere keren nega tief in het nieuws. Er wordt geke ken of veiligheidsmaatregelen no- dig en haalbaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2