Landbouwgif schaadt brein FZC Lanoye zoekt het spoor op met boekenweekgeschenk Willem Alexander naar herdenking Vader Maxima niet voor de rechter Restaurant in Koudekerke overvallen MAANDAG I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren 19 maart 2012 I 254e jaargang nr. 67 - los nummer 1,60 - zaterdag €2,40 I Zonnig en I droog, 10° BINNENLAND Castratie wegens 'homoseksualiteit' SPORT Peptalk McClaren na nieuwe nederlaag 6 en 7 25 Gif wordt opgenomen door plant en is niet af te wassen ALKMAAR - Het zenuwgif imida- cloprid, dat veel in de land- en tuinbouw wordt gebuikt, tast de ontwikkeling van de hersenen van nog ongeboren kinderen aan. De intelligentie kan daar onder lij den. Wetenschappers leiden dat af uit recent Japans onderzoek. Het gevaar voor het menselijk zenuw stelsel wordt volgens hen ernstig onderschat. De norm voor het maximale gebruik moet een factor duizend scherper worden gesteld. Imidacloprid wordt sinds de ver ruimde toelating in 2004 steeds va ker gebruikt door agrariërs. Het gif wordt door het gewas opgenomen en kan er daarom niet worden af gewassen. Naar schatting 85 pro cent van het gewas in Nederland wordt geteeld met deze zenuwgif fen, via onder meer zaadcoating en druppelsystemen. Op veel plekken wordt de norm in het oppervlaktewater met tien tot tienduizend keer overschreden. Volgens toxicoloog Henk Tenne- kes en docent nieuwe risico's Jeroen van der Sluijs van de Uni versiteit Utrecht krijgen we in Ne derland dagelijks tussen de een en twee milligram imidacloprid bin nen via onder meer groente, fruit, aardappelen, rijst en thee. Bij ie mand van 70 küo is het gif volgens de officiële EU-norm pas schade lijk bij 4,2 mg (0,06 mg per kilo li chaamsgewicht). Uit de bevindin gen van het Japanse onderzoek lei den Van der Sluijs en Tennekes af dat de EU-norm duizend keer scherper zou moeten zijn. Veel imkers leggen al jaren een re latie tussen imidacloprid en bijen- sterfte. In Nederland sterft jaarlijks gemid deld 25 tot 30 procent van de bijen volken. Er lijkt ook gevaar voor de www'g!OB'i«»«g»«™gggi«ggg8w«g«!iiTT',TTTTfiFn'i*ïiiiri"T"'ri**fiiiiiiiiiiiii'iiiiiilMillii>iBiliiiiiiii|iiiiiiii mui 'i'iiwliBiiMiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMfiiii ii i ii ui ii H ii i up i mi uni'ii in 1 1111 1 min in in i' 1 iim mi mm 11 ii'TiiiTni LEIDEN - Auteur Tom Lanoye signeert zijn boeken weekgeschenk Heldere hemel op het station van Leiden. Ongeveer 200.000 mensen hebben giste ren gratis met de trein gereisd op vertoon van het boekenweekgeschenk. Op het station in Lei den waren ook nog gratis optredens van lite- rair-muzikale combinaties. Het was dit jaar de elf de keer dat treinreizigers de gelegenheid kregen gratis door heel Nederland te sporen op vertoon van het boekenweekgeschenk. Lanoye reisde zelf ook met de trein en signeerde onderweg exem plaren van zijn werk. foto Jerry Lampen/ANP LOMMEL - Prins Willem Alexander en prinses Maxima zullen woens dag aanwezig zijn bij de herden kingsdienst ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het fatale bus ongeval in Zwitserland. Ook pre mier Mark Rutte komt naar de bij eenkomst in het Belgische Lom mei, vlak bij de Nederlandse grens onder Eindhoven. De prins, prin ses en premier zijn ook bij de be grafenis donderdag in Leuven voor de zeven omgekomen kinderen van de basisschool in Heverlee. De Nationale Boomfeestdag staat woensdag in het teken van het on geluk in Zwitserland. pagina 4: prinselijk paar en Rutte wo nen herdenking bij AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie gaat Jorge Zorreguieta niet vervolgen. Vorig jaar werd aan gifte gedaan tegen de vader van prinses Maxima wegens het laten verdwijnen van mensen tijdens de Videla-dictatuur in Argentinië. Het landelijk parket van het OM heeft de aangifte beoordeeld en vrijdag de advocaten van de aange mens te zijn, bleek vorig jaar. Ame rikaans onderzoek wijst uit dat het binnenkrijgen van organofosfaat - ook een insecticide, maar minder sterk werkend op het menselijk ze nuwstelsel dan imidacloprid - bij zwangere vrouwen de hersenen van de ongeboren vrucht negatief beïnvloedt. Zeven jaar later blijkt het ICf van de kinderen gemiddeld zeven pun ten lager te zijn. KOUDEKERKE - Het Chinees restau rant Oriënt Garden in Koudekerke is zondagavond overvallen door een gewapende man. De vermoe delijke dader is volgens de politie blank, met stevig postuur. Hij droeg een zwarte trui met witte letters aan de voorkant. De overval vond halverwege de avond plaats. De politie zette de omgeving af en zocht met een heli kopter de omgeving af Ook werd gezocht met een politiehond, maar zonder resultaat. Omstreeks elf uur werd de omgeving vrijgege ven. Volgens buren is de dader ge vlucht in een auto, maar de politie kon dat niet bevestigen. Bij de overval vielen geen slachtoffers. De politie verzoekt mensen die iets hebben gezien zich te melden via telefoonnummer 0900-8844. DE STELLING Landbouwgif Imidacloprid moet onmiddellijk verboden worden Reageer op pzc.nl UW MENING 416 reacties Samsom is de juiste man op de juiste plaats eens sas&fSs&auuuuÊ 50% oneens i vers laten weten niet tot vervol ging over te gaan. Volgens het OM zijn er geen aanwijzingen voor per soonlijke betrokkenheid van Zor reguieta bij de verdwijningen. Ook kan niet worden vastgesteld dat hij als leidinggevende betrokken was bij de verdwijningen. pagina 4 en 5: niet vervolgd Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 9910 iiósshssssbo1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1