KvK: Lente is nog ver weg o Wettelijke indexering van alimentatie HAANS Barometer Kamer van Koophandel 'Ondernemers zijn een st.uk somberder geworden Het beeld hier is iets positiever is dan gemiddeld in Nederland. Chris Rutten KvK Zuidwest-Nederland Consumenten en ondernemers in West-Brabant en Zeeland hebben steeds minder vertrouwen in de economie. Op zich niet gek als men kijkt naar de voortdurende schuldencrisis in Europa en de stijgende energieprijzen. Ook zit de woningmarkt flink op slot en zijn bezuinigingen uit Den Haag voelbaar in de portemonnee. De economische lente in Zuid- west-Nederland is dus nog niet van start gegaan. Dit blijkt uit de economi sche barometer van de Kamer van Koophandel. Het bedrijfsleven in de regio vraagt steeds minder nieuwe medewerkers. Eén op de vijf bedrijven in Zuid west-Nederland denkt er zelfs over om banen te schrappen. Elders in het land laten de vooruitzichten een nog somberder beeld zien. De verwach ting is dat de werkloosheid in Zee-, land en West-Brabant net als in de rest van Nederland verder zal op lopen. De sombere geluiden waren eind vorig j aar al te horen, maar in de eerste maanden van dit jaar worden deze geluiden steeds heviger. Zo ver wacht een kwart van alle bedrijven in de regio dat er de komende tijd min der euro's in de kassa komen. Dit per centage ligt landelijk nog hoger. Slechts één op de zes ondernemers verwacht een toename van de om zet.. Ook is een flinke daling te zien van het aantal orders bij het bedrijfsle ven. "Dit is een helder signaal dat er op. korte termijn nog geen verbetering wordt verwacht", stelt de Kamer van Koophandel. Door stijgende kosten staan de bedrijfsresultaten behoorlijk onder druk. Zo verwacht 30 procent van de ondernemers dat hun winst de komende tijd daalt." Barsten Opvallend is dat de export in Zuid- De Kamer van Koophandel ver vult de rol van kenniscentrum: ze voorziet ondernemers en andere partijen van actuele gegevens over de economie en het bedrijfsleven van Zuidwest-Nederland. De KvK beschikt over actuele en be- trouwbare gegevens uit diverse bronnen waaronder het Handelsre gister. Ondernemers hebben deze informatie nodig voor business plannen, vestigingsplaatsonder zoek, marktonderzoek of ter on derbouwing van andere (strategi sche) beslissingen. Gemeenten en ondernemersverenigingen kunnen dankzij de gegevens hun beleid en standpunten onderbouwen. west-Nederland nog iets beter scoort dan elders in ons land. Ruim 20 pro cent van de bedrijven ziet een groei van de export, landelijk ligt dit per centage iets lager. Zo'n 15 procent van de ondernemers voorziet een da ling (landelijk 17 procent). Toch ver toont de export in Zeeland, als belang rijke steunpilaar, enkele barsten. Zee land heeft een exportaandeel van ruim 30 procent in de economie van de provincie. "Ook hier hebben bedrijven in met name de industrie last van de stijgen de inkoopprijzen en energiekosten, waardoor de marges kleiner worden", stelt de Kamer van Koophandel. Somber Het beeld in de bouw blijft onvermin derd somber. Een op de drie onderne mers in de bouw verwacht een (verde re) daling van de omzet. De proble men in de woningbouw werken ook door naar andere branches. Ook de horecasector heeft het momeriteel moeilijk. Daar verwacht een op de vijf horeca-ondememers een daling van de omzet. Hetzelfde geldt voor de winkeliers, door het lage vertrou wen van consument, de dalende koopkracht en de sterke concurrentie (ook van internet) moeten zij alles uit de kast halen om succesvol te zijn. Al leen de groothandel laat positieve cij fers zien. Meer informatie: www.kvk.nl/cijferszwn Mr. M. Czarnota (Monika) Advocaat Haans Advocaten Bergen op Zoom leder najaar wordt de wettelijke indexering waarmee de kinder- en/of partneralimentatie met ingang van 1 januari van het daaropvolgende jaar dient te worden verhoogd bekend gemaakt. Voor 2012 is dat 1,3%. Dit dient door de alimentatieplichtige zelf toegepast te worden en door de alimentatiegerechtigde te worden bewaakt. Veel alimentatieplichtigen en alimentatiegerechtigden weten niet dat dit wettelijk is geregeld en leven in de veronderstelling dat indien het niet is overeengekomen of vastgesteld door de rechter het niet op hen van toepassing is. Dit is niet juist Tenzij partijen er van af hebben ge zien en dit uitdrukkelijk bij overeenkomst hebben vastgelegd of het bij rechterlijke uitspraak is uitgesloten geldt op grond van de wet dat de alimentatie jaarlijks dient te worden verhoogd met een percentage dat gelijk is aan de landelijke loonontwikkeling van het jaar daarvóór. Indien men de wettelijke indexering over de voorgaande jaren niet heeft toegepast kan dit alsnog worden gevorderd door de alimentatie- gerechtigde zolang het gaat om alimentatie niet ouder dan vijfjaren. Indien het daadwerkelijk de bedoeling is om de wette lijke indexering uit te laten sluiten is het van belang dit in een overeenkomst op te laten nemen of de rechter dit te laten vastleggen in een rechterlijke uitspraak. ADVOCATEN BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL www.haansadvocaten.nl Horeca-ondernemers verwachten een daling van de omzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 97