dan minuut Rechter Bauduin wil open staan voor de wereld €54, weekendcompany0 7 Tien arrestaties voor skimmen Nationale rouw is afgeschaft Museon zet Polen in een positief daglicht BUSVAKANTIES 1^. S N L» 2 nachten in Landgoed op de Veluwe! 50 www.weekendcompany.nl Era Vaao£ti&i8 mocwtaoia zaterdag 17 maart 2012 tB6s»^JSis^B^ssss<e6agBBitasaa^u&^söSBit^4^>3i^iae^a-i»3»yJ6ias6sese6eeee6sssss!S6sssi^sifisces» België was gisteren in nationale rouw gedompeld. Nederland hield het bij een formele vlaginstructie van premier Mark Rutte. Neder land kent namelijk al bijna een hal ve eeuw geen nationale rouw meer, al weet niemand precies waarom die uiting van landelijk meeleven is afgeschaft. „We zijn niet zo van de grote open bare ritualen", aldus hoogleraar staatsrecht Roel Schutgens van de Radboud Universiteit in Nijmegen. Andere staatsrechtgeleerden me nen dat nationale rouw in de vrije jaren '70 van de vorige eeuw als 'te verplichtend' werd gezien. Bij na tionale rouw worden onder meer bioscopen en schouwburgen geslo ten en dat zou de grondrechten van de burgers aantasten. Die moet zelf kunnen beslissen of hij mee wil doen met rouwen. Nederland schreef voor het laatst nationale rouw voor bij het overlij den van koningin Wilhelmina in december 1962. Sindsdien is wel vlaginstructie gegeven, onder meer bij de Bijlmerramp (1992) en na de aanslag op Koninginnedag (2009). Vlaginstructie houdt in dat op alle rijksgebouwen de vlag half stok gaat van zonsopgang tot zons ondergang. ROTTERDAM - Tien Roemeense ver dachten van 20 tot en met 37 jaar zijn gisteren in Rotterdam opge pakt in een onderzoek naar skim men, aldus de politie. Skimmers kopiëren de magneet strip van andermans pinpassen om de houders van de pasjes geld BmMmemÊSfBBSSBBBBBBaXBBaBmamBaimsaaU afhandig te maken. De arrestanten worden verdacht van fraude, op lichting, diefstal, vervalsing en deelname aan een criminele orga nisatie. Naar aanleiding van infor matie uit Roemenië begon de poli tie in oktober met een onderzoek. Dat leidde naar de tien Roeme nen, die op meerdere plaatsen in Rotterdam werden aangehouden. Zeker 35 mensen van diverse in stanties werkten hierbij samen. De locaties waar de verdachten wer den aangehouden, werden ook doorzocht. Diverse goederen zijn in beslag genomen. agggagaggaigsiagaB^^ DEN HAAG - Het Museon in Den Haag organiseert vanaf 3 april de tentoonstelling Polen, onze buren. Bezoekers kunnen hierdoor op een positieve manier kennisma ken met de Polen als 'nieuwko mers' in onze samenleving, laat het museum weten. In deze expositie maakt de bezoe ker kennis met de Poolse cultuur, aldus het Museon. Het museum wil de jarenlange relatie tussen Ne derland en Polen zichtbaar maken. Het publiek krijgt antwoord op vragen als: waarom zijn er in de loop van de geschiedenis zoveel Polen naar Nederland gekomen? De tentoonstelling stond volgens een woordvoerder al een tijd ge pland en valt toevallig samen met de recente ophef over het Polen meldpunt van de PW. Dat meld punt schoot veel Polen en anderen in het verkeerde keelgat. door Mayke Calis DEN HAAG - Journalisten moeten rechters kritisch volgen, vindt rech ter Frans Bauduin. „Het dwingt je de uitspraak preciezer te formule ren en veel uitgebreider te motive ren", zei hij in 2004 in een inter view voor het boek Rechters in Ne derland. Dat uitgerekend hij beschuldigd zou worden van vooringenomen heid in de zaak tegen zedenver- dachte Robert M. afgelopen week, is misschien wrang. Al reageerde hij rustig op het wrakingsverzoek van advocaat Wim Anker. Hij zuchtte een keer vriendelijk alsof hij dacht: 'daar gaan we weer'. Eén van de redenen voor het wra kingsverzoek was een antwoord op een vraag tijdens een informele jaarlijkse lunch met journalisten. Bauduin verklaarde dat hij vond dat de namen van de seksueel mis bruikte kinderen anoniem moes ten blijven 'opdat de kinderen in geen geval hun hele leven die treurnis achter zich aan zouden moeten dragen'. Afspraak was dat het een achtergrondgesprek was en er niet letterlijk geciteerd zou worden. Het Parool deed dat toch. Het wrakingsverzoek werd uitein delijk afgewezen. Als voorstander van meer open heid in de rechtszaal vertelde Bau duin de toehoorders bij het proces tegen Volleert van der G. dat hij zijn best zou doen alles zo goed mogelijk in normale taal uit te leg gen. Het vonnis tegen Van der G. viel evenwel niet in goede aarde toen voelde hij zich echt bedreigd, vooral als hij van zijn werk naar huis fietste. „De inbreuk die het maakt op je persoonlijke levens sfeer is onvoorstelbaar. Daarnaast voelde ik me gekwetst in mijn pro fessionaliteit. Dat klinkt misschien gek, maar je doet toch je best." Op zijn professionaliteit, ervaring en senioriteit werd hij uitgekozen om de zaak tegen Robert M. voor te zitten. Dat ik meer senior ben dan de anderen kan iedereen wel zien, zei Bauduin tijdens de pers- lunch, doelend op zijn 65 jaar. De droge onderkoelde humor is ty perend voor de rechter. Met zijn snor, tweed jasje, corduroybroek en geruite overhemd zou hij voor een 'British gentleman' kunnen doorgaan. Fransciscus Gerardus Bauduin werd in augustus 1946 in Heerlen geboren als jongste van zes kinde ren. Zijn vader was mijningenieur. Omdat zijn vader vond dat Frans rechten moest gaan studeren, deed hij dat „Het kwam niet in me op me hiertegen te verzetten." Dat er meer was dan het be schermde milieu waarin hij op groeide, leerde hij pas op latere leeftijd, toen hij in dienst ging, rechter werd op Curacao en bij het Joegoslavië-Tribunaal ging werken. Deze ervaringen hebben hem een betere rechter gemaakt, vindt hij. „Als rechter moet je openstaan voor de wereld om je heen. Maar je moet je ook bewust zijn van je beperkingen, de betrekkelijkheid van je eigen normen en je eigen ge- drag." de zaak Robert M. Frans Bauduin foto ANP bij een groot deel van de bevol king. Bauduin gaf hem achttien jaar in plaats van het door het Openbaar Ministerie geëiste levens lang. Juristen vonden het juist een teken van kracht dat Bauduin zich in zijn vonnis niet had leiden door de publieke opinie. Daags na de de uitspraak werd hij bedreigd met een kogelbrief en tek sten als 'wij zullen onze jachtgewe ren leegschieten op Frans Bau duin'. Het was de eerste keer dat hij zo direct werd bedreigd, ver klaarde hij later. „Natuurlijk ben ik in de rechtszaal wel eens voor rot te vis uitgemaakt", zei hij, maar Zie www.kras.nl/39320 Zie www.kras.nl/39044 O.b.v. ontbijt-vertrek: 7-21/4 en 5-19/5 voordelige voorjaarsreis geniet van zon en strand excursiepakket voor maar 39 met o.a. de Cinque Terre, Rapallo en San Remo O.b.v. ontbijt en diner - vertrek: 11-25/4 nergens voordeliger 4-sterren hotel excursiepakket voor maar 39 met o.a. Weimar, Leipzig SaaKelder Feeëngrotten ®s BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm Prijzen zijn p.p.. len.'ij anders vermeld. Prijzen zijn exclesiet reserve/ingskosten en Calaraüeitenfonds. waarom zou je meer betalen O.b.v. ontbijt - vertrek: 27/4 t/m 9/11 voordelig een weekend naar het bruisende Berlijn 4-sterren hotel tip: stadstour met NL-sprekende gids voor maar 30 incl. diner O.b.v. ontbijt en diner - vertrek: 6/4 extra ingekochte paasaanbieding beleef de lente in het Sauerland, met o.a. Winterberg en de Móhnesee laatste plaatsen, boek nu! 2 overnachtingen incl. ontbijt Presentje bij aankomst Midden in de bossen U overnacht in hotelaanbouw Verblijf tot 30 juni 2012 Van 114750 Korting 52% P-P- Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10,00 uur -16,00 uur zo 12.00 -16.00 uur Prijs o.b.v. 2-persoonsbezelting en exd. reserveringskosten 12,50 per boeking. Let op! Alleen op 18 maart tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7