Stad met kristallen balkons 19 reizen vr? De noord-Spaanse Spaanse havenstad A Coruna heeft de langste boulevard van Europa. Jan de Hoon wandelde over de 10 kilometer lange Paseo Maritimo, vanaf de haven tot aan het strand van Riazor. reizen@wegener.nl Zaterdag 17 maart 2012 De noord-Spaanse stad A Coruna is bijna hele maal omringd door water. We zien de stad deze ochtend langzaam wakker worden. Spanje hanteert de Europese tijd, waar door het relatief laat licht wordt in Galicië en de zon laat verdwijnt in de oceaan. Het eerste licht weerspiegelt in de ramen van de glazen balkons in de oude stad. De balkons werden ge maakt in de negentiende eeuw om zoveel mogelijk te profiteren van het zonlicht Ze geven A Coruna een eigen, uniek gezicht en maken het niet meer nodig de bijnaam van de stad uit te leggen: Ciudad de Cristal (stad van kristal). Sinds twee jaar staan de balkons op de Werelderfgoedlijst van Unesco. Mede dankzij de balkons is A Coruna een stad van licht. Het le ven lijkt er lichter door. In de cafés nemen mensen alle tijd voor kof fie en ontbijt, in de haven zijn vis sers bezig met het herstellen van netten. Even geduldig als ze wer ken, poseren ze voor een foto. We gaan op zoek naar de beziens waardigheden en wandelen daar voor eerst naar de oostkant van het oude centrum. Daar staat het kasteel van San Antón. Het stamt uit de zestiende eeuw en is nu een historisch museum. Voor onze voettocht door de stad maken we gebruik van de Paseo Maritimo, de boulevard die als een levensader de grillige kustlijn volgt. Bij San Amaro zien we het eerste strand. Veel inwoners van A Coruna zijn hier aan het eind van de middag te vinden. Dan ge nieten ze van de late zon en voet ballen aan de waterlijn. Bij Punta Hermina is het beelden park. Een wirwar van paden, dicht langs de kust, brengt je langs de beelden en andere kunstwerken. Als-we verder lopen, zien we dat de kust steeds steiler en ruiger Vissers repareren hun netten in de haven van A Coruna. wordt. Je vindt er veel plekken om te verpozen en te genieten van het uitzicht. We komen langs de Her- culéstoren. De vuurtoren die, weer en wind trotserend, als ba ken voor de schepen dient. De Ro meinen bouwden de vuurtoren, die daarmee de enige nog functio nerende vuurtoren uit de Romein se tijd is. De eerste bewoners in deze streek vestigden zich hier 2.500 jaar gele den. Na de komst van de Romei nen, rond het begin van de christe lijke jaartelling, groeide de stad uit tot een belangrijke haven. Bij de in gang van de vuurtoren kun je een gemotoriseerde step, een segway, huren voor een tocht door het aan grenzende park. Je kunt ook een kijkje nemen in het Aquarium Fi- nisterrae, aan'de voet van de Her- culéstoren. In het aquarium wor den we meegevoerd in de afwisse lende wereld van de Galicische kust en zee. Op een interactieve manier leren we over de planten en dierenwereld onder water. Vanaf het aquarium is het niet ver naar het strand van Orzan en Ria zor. Al vroeg in de ochtend komen hier de eerste zonaanbidders, an IBBBM11 u, 1 JI 11 1 1 Het beeldenpark bij Punta Hermina lijkt op een verzameling menhirs. deren wandelen en fietsen over de boulevard. Nu de temperatuur nog niet zo hoog is, zie je ook mensen hardlopen. Een enkeling leest de krant op een van de bank jes die overal staan en die een uit zicht over zee bieden. Wij wandelen de via rua Olmos in en via de rüa Galera komen we op de Plaza de Maria Pita, het centra le plein voor het gemeentehuis. In deze straten vind je veel cafés, tapas-bars en restaurants. Je kunt er genieten van lokale gerechten zoals pulpo (inktvis), piementos de padrón (groene pepertjes gebak ken in olijfolie) en albondigas (ge haktballen). De lokale wijnen heb ben namen als Ribeira en Alba- rino. Het is een prima plek om on ze wandeling af te sluiten. Overigens, voor wie iets anders wil dan wandelen of fietsen, is er de tram. Deze gaat vanaf 12.00 uur tot 20.30 uur van de haven tot aan het voetbalstadion van Deportivo A Coruna. De tram volgt de Paseo Maritimo en je kunt onderweg op verschillende plaatsen uitstappen. En wil je de boulevard op nog een andere manier verkennen, huur dan een fiets. Barcelona Middellandse Zee M :<-'M We verbleven in hotel Eurostars Ciudad de la Coruna in Punta de Adormideras (www.eurostarsciu- daddelacoruna.com). Vueling en Iberia vliegen vanaf Amsterdam naar A Coruna. De toeristeninformatie is bij de haven aan de Avenida de Marina. Bezienswaardigheden: Domus, Huis van Wetenschap, Aquarium Finisterrae, Museo de Bellas Ar tes, kasteel van San Antón, Casa Museo Picasso en Herculéstoren. Bij Eco-logica aan de Calle del Cantabricorkun je fietsen huren (www.ecologicagalicia.com). Reageren? redactie.reizen@wegener.nl De Herculéstoren staat als een bewaker langs de zeeboulevard Paseo Maritimo. foto's Jan de Hoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75