17 reizen p reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 17 maart 2012 Foto links: De duinen bij Wissant. Foto onder: Littoral d'Audresselles met de restanten van de Duitse ver sterkingen nog te zien. foto's Romainberth In het nauwste stukje van Het Kanaal, het strookje water tus sen Frankrijk en Engeland, komt de vloed snel op. Maar het duidelijk uit Oost-Europa afkomstige gezinnetje lijkt blind voor het dreigende gevaar. Met een kind aan de hand staart de vrouw gelukzalig over de kalme zee. Haar man geniet mee van de weidse blik. Op de rotsen kijkt de plaatselijke bevolking geamuseerd toe. Ze wijzen grijnzend naar het gevaar. Bij opkomend tij kan het water ook van achteren komen. In een ogenblik is het gezin omsloten door water. Het gaat nu snel. Dan vinden enkele dorpelingen het wel letjes. Ze springen het water in en ontzetten het gezin. Het is niet altijd zo mooi aan het rotsstrandje van Ambleteuse. Want net zo snel als de vloed op komt, kan ook de zeemist alles bin nen enkele minuten aan het oog onttrekken. Bovendien kan het hier flink spoken. Op zulke dagen zijn de kleine dorpjes uitgestorven en rukt de wind aan de luiken. Dan ogen de vissersplaatsjes weer net als tien, twintig jaar geleden, toen ze een kwijnend bestaan leid den. Bij gebrek aan werk trok de jeugd weg. De vissers konden geen droog brood meer verdienen. Wo ningen en winkels werden dichtge spijkerd. Totdat de Engelse overbu ren dankzij het sterke Britse pond én de opening van de Kanaaltun nel, de Cóte d'Opale, genoemd naar de opaalblauwe kleur van de zee, als huizen-koopjesland ont- Tussen Calais en Duinkerken ligt een minder bekend stukje Frankrijk. Arnoud Cornelissen bezocht de Cóte d'Opale en dook in de geschiedenis. dekten. Daarmee begon een twee de leven voor de kustplaatsjes. Nu leeft de regio als ooit tevoren, hoe wel de mondaine sfeer uit de jaren dertig in badplaatsen als Wissant, Ambleteuse en Wimereux passé is. Alleen de jugendstilvilla's getui gen nog van die tijd dat de beau monde hier logeerde. Een plaquet te op een villa vermeldt dat Char les de Gaulles er de zomers door bracht. Je vindt hier ook'tal van herinne ringen aan een ander verleden: dat van de Tweede Wereldoorlog. Tus sen de twee klippen Cap Nez Gris en Cap Nez Blanc (de grijze en de witte neus), ligt nog steeds drei gend de Batterie Todt, genoemd naar de bedenker van de vesting werken. Van hieruit bestookten de Duitsers de kust van Dover met hun gigantische 380 millimeter 'Siegfried' kanonnen. Meer in het achterland ligt het immense bun kercomplex dat als lanceerbasis voor de vliegende Vi- en V2-bom- men van de nazi's diende. Vlakbij is ook het gangenstelsel van Mi- moyecques en de lanceerplaats voor de V3. Achter St. Omer ligt nog zo'n reusachtige lanceerinrich- ting, La Coupole, waar nu een per manente tentoonstelling is inge richt over de nazi-wapens en hun fortificaties. Toch leggen de plaatselijke VW's liever de nadruk op andere zaken. Zo is dit een mekka voor de spor tieve toerist. De glooiende landwe gen zijn ideaal voor het maken van fietstochten. Wimereux be schikt over een mooie golfcourse, met prachtige vergezichten over de soms woest aanrollende golven van de Atlantische Oceaan. De baai van Wissant is over de hele wereld bekend en geliefd bij sur fers en zeilwagencoureurs. De hele zomer wapperen de zeilen van de ranke wagentjes op het vlakke en brede strand. Over de brede boulevards van de badplaatsjes flaneren en genieten toeristen van een ijsje of snack. Ge lukkig heeft de Nord-pas-de- Calais ook heel wat lekkerder pro ducten om van te genieten. Het beste daarvan komt uit de zee. Of je nu naar het authentieke Chez Mimi gaat in Audresselles of het sjiekere Marie Calante in Wissant, je weet zeker dat jouw krab of tong een paar uur eerder nog in zee speelde. De keuken mist de flair van Zuid-Frankrijk, maar de gerechten zijn als de mensen hier: open, eerlijk en toegankelijk. Al zijn ze door het rauwe klimaat wat hoekig. In plaats van wijn houden ze hier van bier. Brouwer Christophe Noyon maakt zijn Biè- res des Deux Caps, die in hun drie variëteiten wonderwel samengaan met de heerlijke kazen uit de regio of een schaal verse mosselen. De regio is trots op zijn producten. Overal zijn boerderijen waar biolo- gisch-dynamisch voedsel te koop is. Ga bijvoorbeeld op bezoek bij Antine en Joachin Bernard in Wierre-Effroy en proef hun heerlij ke kaas 'Le 62'. Of ga naar St. Mar- tin-Choquel, net onder Boulogne, naar de kwekerij van wijn gaardslakken. De lokale bevolking is altijd in voor een gezellig praatje. Of je de taal beheerst of slechts enkele woordjes spreekt, maakt ze niets uit. Als je maar geniet van je ver blijf aan de Cóte d'Opale. Je kunt sommige delen van deze kust lelijk vinden. Toch is, sinds Bray-Dunes Berck-Sur-Mer Parijs FRANKRIJK een deel van het industriecomplex in de haven van Boulogne-sur- Mer is gesloopt, de stad enorm op geknapt. Stoor je daarom niet aan het beton- en staalwerk aan het strand, maar breng een bezoek aan de stad zelf Al is het maar vanwe ge het schitterende zeeaquarium Nausicaa of de oude stad, die hoog op de heuvel ligt, met een machti ge koepelkerk. Ga alleen nooit in de oude stad eten. De restaurants daar zijn voor de 'toeristen', zo werd ons ingefluisterd. Het beste visrestaurant is in de benedenstad, aan het marktplein. Of kijk" waar de plaatselijke bevolking zelf eet. Dan zit jij er ook goed. Net zo snel als de vloed komt opzetten, kan vanuit zee ook de mist komen. Het Duitse geschut verdwijnt daardoor in nevels. foto Johan Bosveld De Cöte d'Opale beslaat 120 ki lometer kust van Bray-Dunes (ten noord-oosten van Duinker ken) tot Berck-sur-Mer (ten zui den van Boulogne-sur-Mer). Er zijn talrijke badplaatsen, casi no's, markten en attracties. Het meest noordelijke punt van de Cóte d'Opale ligt op zo'n 300 autokilomëters van Utrecht. Kijk voor meer informatie op http://nl.franceguide.com/ Meer informatie op www.lacou- pole-france.com; www.leblock- haus.com; www.2caps.fr/ en www.nausicaa.fr Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73