m reizen@wegener.nl is reizen füg 024-3650360 i"»"i Zaterdag 17 maart 2012 KROATIË BOSNIË- HERZEGOWINA Zadar ITALIË De boot naar de eilandjes vertrekt vanaf Zadar, ook in die stad is het goed toeven aan de rand van het water. foto Bert Sitters De route brengt ons over een heu veltje (slechts 108 meter hoog), waarvandaan we een mooi uit zicht hebben op het stadje Rab, ge legen op een andere landtong. Het panorama wordt bepaald door vier historische torens op een rij tje. Als je op Rab bent, moet je ge nieten van de Kroatische folklore, benadrukt onze gids. We zien oude mannetjes met verweerde koppen dansen, soms lijkt het meer op komisch bewegen op het podium. Is dit sneeuw, vragen we ons af als ons schip het eilandje Pag nadert. Het blijken hagelwitte korrelsteen tjes die het kurkdroge eiland be dekken. De bora blaast aEes wat wil groeien onmiddellijk weg, is de verklaring voor deze kale vlak te. Maar er is nog een andere le zing voor de afwezigheid van groen op dit eiland en die is veel mooier. Ooit stonden er bomen op dit eiland, maar die werden alle maal gekapt om daarmee de stad Venetië te bouwen. Desondanks kent Pag een paar leu ke fietsroutes. Het asfalt houdt wel iswaar snel op, maar het pad van blinkende en knarsende steenkor reltjes boven de baai is goed berijd baar en je kunt er genieten van het uitzicht over de baai. Hier en daar zorgt het rotsachtige reliëf voor beschutting tegen de gevrees de wind en groeit er zowaar wat. De loslopende schapen hebben ge noeg aan dat spaarzame groen. Hier moet je niet alleen uitkijken dat je niet lek rijdt op losliggende steentjes, maar je moet ook de schapenpoep zien te ontwijken. Pag is een waar schapeneiland. Vol gens onze gids Bernard lopen er op het smalle, groene strookje van het eiland meer dan 40.000 rond. De stalletjes langs de weg nodigen ons uit tot het kopen van paski sir, de harde kaas, gemaakt van de melk van deze scharrelschapen. Het oude stadje Pag, dat zijn naam aan dit eilandje heeft gegeven, is één groot monument uit de vijf tiende eeuw. Het stadje heeft een opmerkelijk stratenpatroon: kaars recht als de lijnen van een dam bord. Ook hier is een levendige promenade langs het water. We proeven de culinaire specialiteit ri- ba na zaru, gegrilde vis van de dag. Tijdens het eten horen we melan cholische Kroatische muziek. Bij een Kroatische maaltijd schijnt een dansgroepje niet te mogen ont breken. Op de boottocht terug naar Zadar krijgen we nog een dansende toe gift van de dolfijnen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Het dromerige havenstadje Veli Losinj. foto Daniel Niederl overvleugeld. Het klokgelui van het angelus galmt over de daken van het havenstadje. Twaalf uur dus: tijd om te bidden en tijd voor een Kroatische lunch. De lange rij aantrekkelijke terrassen op de ka de maakt de keuze moeilijk. Bij elk restaurant prijzen borden de deze ochtend gevangen vis aan. Na ons middagmaal pedaleren we eerst door een stukje groen bin nenland, daarna komt snel weer de ruige kustlijn in beeld met daar achter het blauwe water. Als we onze fietsen parkeren in Sunny Bay, is de zon inmiddels een stuk gezakt. De Skarda ligt al keurig op ons te wachten aan de kade. Dat is het voordeel van de combinatie fietsen en varen. Aan boord wor den we verwelkomd door de etens- geuren uit de kombuis. Lekker eten is een belangrijk onderdeel van de Kroatische cultuur. Tijdens de nachtrust aan boord, merken we niets van het dobbe ren en een dag later varen we naar Rab. De lokale gids Luka leidt ons fietsgroepje via een prachtige rou te door landelijke dorpen in het groen. Opmerkelijk is het witte strand van Tropicana Beach. Het is een van de weinige zandstranden van de archipel. In de zomermaan den is het hier tjokvol, maar we zijn er in het vroege voorjaar en hebben het rijk alleen. Luka vertelt dat je voor rustige strandjes in het zomerseizoen een fiets nodig hebt. Zoals het strand bij Kalifron. Deze landtong heeft: de status van beschermd natuurge bied. Smalle paden brengen ons in derdaad naar verborgen strandjes. Gemotoriseerd verkeer is op dit deel van het eiland niet toege staan, dus is het een echt fiets- en wandelparadijs. HONGARIJE #Zagrab Een kleurrijk ter f asje pikken op Veli Losinj, foto Bert Sitters m Onze bootreis voor de kust van Kroatië begon in Zadar, dat op ongeveer 1.600 autokilometer van Utrecht ligt. Croatia Airlines vliegt dagelijks vanaf Schiphol via een goed aan sluitende overstap in Zagreb op Zadar. Kijk voor meer informa tie op www.croatiaairlines.com Ryanair vliegt twee keer per week rechtstreeks vanaf Weeze op Zadar (www.ryanair.com). De fiets- en boottrip die wij maakten, is een arrangement van de Nederlandse organisatie Dracosailing, die ook voor fiet sen zorgt. Zie www.dracosailing.com Informatie over Kroatië op www.kroatischverkeersbureau.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71