Eilandhoppen op de fiets reizen j te Vieze mannen Voor een saaie strandvakantie moet je niet naar de grillige eilanden voor de Kroatische kust. In plaats van luieren in de zon ging Bert Sitters daarom fietsen. PW reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 17 maart 2012 Bij het eerste daglicht geeft de kapitein van de Skarda het commando: 'Trossen los!' Achter de hekgolven in het strak ke, diepblauwe water verdwijnt de stad Zadar langzaam uit beeld. Ve le eeuwen hoorde deze Kroatische stad bij het Venetiaanse rijk en nog altijd is deze invloed zichtbaar aanwezig in de sfeer en in de archi tectuur. Aangevuld met Romeinse zuilen lijkt het centrum op een openluchtmuseum. Tijdens de boottocht langs de Dal- matische kust staan onze fietsen zorgvuldig vastgesjord op het ach terdek. Die voorzorgsmaatregel is vandaag overbodig, want de zee is zo vlak als een spiegel. Maar toer- begeleider Bernard legt uit dat de ze rust in één klap kan omslaan in een bora, de krachtige noorder- wind die soms keihard kan uitha len. Voor zeilers is het dan zaak zo snel mogelijk een veilige haven op te zoeken. De tocht met ons drijvende hotel - we slapen aan boord - gaat langs tal van eilanden, de meeste onbe woond. Op slechts 67 van de 1.185 eilanden die Kroatië rijk is, wonen mensen. 'Dolfijnen!', klinkt het plotseling vanaf de brug. De 'Flip pers' geven met sierlijke sprongen een gratis show weg. Tussen de ruige kliffen valt de in gang van de haven van Veli Losinj nauwelijks te ontdekken. Na een vakkundig genomen, bijna haakse bocht krijgen we het minuscule plaatsje te zien. Toch betekent Veli groot, want dit dromerige haven stadje was ooit de belangrijkste plaats van het eiland Losinj. Het water in de haven is zo helder, dat we vanaf het dek de bodem kun nen zien. Genoeg geluierd, we komen hier voor een beetje actie. Eenmaal op de fiets zien we het dorp snel ach ter ons in de diepte verdwijnen. Vervolgens brengt een smal, beton nen pad ons langs de kronkelende kustlijn naar het veel grotere en mondaine Mali Losinj, letterlijk Klein Losinj. Klein heeft dus groot Eindredactie: Johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Birgitta Hermans Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl De artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijk heid van de redactie. Daarvoor werkt zij soms samen met reisorganisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt echter de volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. Er is verschil tussen man en vrouw. En aan dit verschil kleven vele praktische onhandigheden. Zo kan een vrouw blijkbaar niet op een mannentoilet. Die zijn voor haar, denk ik, te vies. Wellicht een terechte veronder stelling, maar eigenlijk zie ik geen enkele reden waarom een man er automatisch een puinhoop van maakt, terwijl je op de 'dames', bij wijze van spreken overal uit de pot zou kun nen eten. Dat kan toch niet kloppen? Vroeger konden jon gens en meisjes echt niet bij elkaar in de klas. Dat zou de jongens maar afleiden en hun hoofd op hol brengen door opwindende gedachten over wapperende paardenstaarten. Stoute jongens. Pashokjes in de modewinkel. Wie deze in de Verenigde Sta ten gemengd wil bezoeken, wórdt de weg versperd. Twee seksen in één hokje, dat kan niet goed gaan. Of juist te goed. In elk geval mag het niet. De meisjes aan de ene kant, de boys aan de andere. Het leger was ooit alleen voor jon gens. Totdat meisjes vonden dat ook zij moesten mogen meedoen. In eerste instantie werd daarvoor, geloof ik, de Milva uitgevonden. Daar zal de nadruk wel te erg op de cate ring en de verpleging hebben gelegen, want al snel drong de vrouw door tot het betere bom- en schietwerk. Terecht natuurlijk maar daardoor moest elke frontlinie dan weer wel worden uitgerust met een latrine waarbij onderscheid gemaakt wordt tussen de seksen. Samen schieten, geen pro bleem, maar plassen liever apart. Raar eigenlijk. Of niet? Wie een willekeurige parkeergarage in een .charmante Duit se binnenstad inrijdt, ziet vaak tot zijn grote vreugde dat reeds de eerste kelderetage nog plaatsen in overvloed biedt. Fluks inparkeren dus. Maar daar heeft men buiten de waard gerekend. In grote letters staat op de muren gekalkt Nurfür Frauen. De gehele verdieping is gereserveerd voor de dames. Eerst dacht ik nog dat het dan wel om extra brede plaatsen zou gaan die gemakkelijker inparkeren (flauw mannengrap- je), maar nee hoor. Volgens de garagebeheerder is het vanwege de veiligheid. Door de vrouwen bij el kaar te laten parkeren, niet ver van de uitgang, lo pen zij de minste kans om door mannen lastiggeval len te worden. Altijd weer die mannen. Een vriendin die regelmatig met de Parijse RER trein reist, heeft elke week wel een verhaal over een masturbant die zich in de gemengde coupé, het kruis toegedekt door Le Monde, aan zijn gerief helpt. En niet alleen de Fransen zijn viespeuken. Ook de metro van Rio de Janeiro gaat gebukt onder de man. Op het station komt mijn trein net bin nen. Het is spitsuur en ik speur naar de minst volle coupé. Het middengedeelte van de trein puilt uit, maar de achterste wagons zijn bijna leeg. Snel glip ik naar binnen om meteen te worden uitgejouwd. Schelle vrouwenstemmen dirigeren me naar bui ten. Wegwezen, so mulheres. En verdomd, daar staat het geschreven op de stenen van het perron. Wagons alleen voor vrouwen. Licht beschaamd pers ik mij tussen de mannen, de risee der natie, de verstotenen, het uitschot, allemaal viespeuken, agressievelingen en unaniem pervers. Op de een of andere manier zint mij dit niet. Ik hou van vrouwen en waardeer hen zeer, ben altijd voorko mend, vriendelijk en oppassend. Maar ik voel me steeds va ker over één kam geschoren met hen die ook mij een doorn in het oog zijn. Begrijpt u wel? Die rare kerels met hun al dan niet vermeende afwijkingen. Uiteindelijk maken zij ook mij het mengen onmogelijk. Een paar uur later zit ik aan voet van Corcovado, het indruk wekkende Christusbeeld, en geniet van het uitzicht over de betoverende stad. Even plassen. Tsjonge wat staat er een lan ge rij wachtenden. Gelukkig alleen voor de dames. Op de heren wordt in hoog tempo doorgewaterd. Het meeste zon der twijfel naast óf op de rand van de pot, maar het schiet in elk geval wel op. Dat ontgaat ook de dames niet. Regelma tig neemt er een de wijk naar de andere sekse. Voor de grap houd ik zo'n uitwijkeling staande en zeg dat het hier alleen voor heren is. Maar in plaats van beschaamd de aftocht te blazen, briest de Duitse vrouw mij niet mis te verstane ver wensingen toe. Scheisskerl is nog wel de aardigste. En gelijk heeft ze. Hoge nood breekt wetten. Vlak voor mij glipt ze de 'heren' in. Gelaten wacht ik af tot mevrouw klaar is, ter wijl ik me ondertussen diep schaam dat ik een man ben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70