5 spectrum Radioboekenbal een nieuwe traditie samenloop RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Marjan Berk Zaterdag 17 maart 2012 dat zij de schuimspaan in de gladde massa laat rondgaan, wordt zij onverwacht ongesteld, waar op de mayonaise onder het oog van de televisie camera schiftend uit elkaar glijdt! Drama! De carrière van mijn heldin Maartje breekt in de knop. Ik schreef dat verhaal in de ja ren tachtig, geïnspireerd door het bericht dat menstruerende vrouwen niet in de keuken van sterrenrestaurants mochten komen, omdat het inmiddels wetenschappelijk was bewezen dat chemische reacties de mislukking van sauzen en andere fragiele gerechten konden veroorzaken, wanneer menstruerende vrouwen de hand aan de garde sloegen! Wij stelden eenstemmig vast, dat met dit aller eerste Radioboekenbal een nieuwe literaire tra ditie was geboren! Bravo Frits Spits! Radio is ali ve and kicking! De uitgeputte schrijvers spoedden zich na af loop haastig naar huis om eindelijk met een dut je de vermoeienissen van al dat literair geweld van zich af te slapen om zich daarna uitgerust achter de schrijftafel te zetten voor het schep pen van nieuwe, verse, echte boeken. Frits Spits, immer populair programmaker bij de radio, had, naar aanleiding van de boekenweek en het altijd veel aandacht genererend jaarlijkse boekenbal een origi neel idee uitgewerkt voor zijn programma Tijd voor Twee. Hij riep zijn vele luisteraars op de ti tel van hun favoriete Nederlandse boek aan hem te zenden. Hij zou de schrijver van dat boek uit nodigen en op woensdagmiddag zou dan het Ra dioboekenbal plaats vinden in Desmet, het voor malige bioscooptheater in Amsterdam, waar te genwoordig heel veel radioprogramma's wor den gemaakt en nogal eens live worden uitge zonden. Henriette Cremer had De Dag dat de mayonaise mislukte, de eerste roman die ik in 1983 schreef, uitgekozen en zo zat ik daar, samen met Tommy Wieringa, Peter Buwalda, Yvonne Keuls, Renate Dorrestein, Marion Pauw, Jan Siebelink, Arthur Japin, Rik Launspach en Loes den Hollander en onze vooral vrouwelijke fans met hun lievelings boek in het ooit populaire Desmettheater om op de radio de vaderlandse literatuur te vieren. In het café interviewde Frits Spits schrijvers en gasten, in de grote zaal speelde Doctor Bernard and his Swing Orchestra heerlijke dansmuziek. Je wist meteen weer waarom live radio en live muziek zich nog steeds mogen verheugen in grote belangstelling van luisteraars, daar kan geen televisie tegenop! Hoe wild en woest de di gitale media ons dagelijks leven indringend beïn vloeden, er zal altijd ruimte blijven voor de ra dio! Een van de geweldige voordelen is dat je er niet voor naar de kapper hoeft, scheren is ook niet nodig en wat je aantrekt doet er niet toe...! De schrijvers zaten er nogal witjes bij, het boe kenbal van de vorige avond had zijn tol geëist, maar dat was hier onbelangrijk. Leve de radio! Henriette Cremer, mijn fan, vertelde, dat ze nu zeifin de overgang was, en dat mijn boek - dat gaat over een culinair journaliste, in de over gang en niet helemaal zeker van haar behoorlijk ontregelde menstruatie, die op televisie haar nieuwe kookshow mag presenteren - haar zeer had aangesproken! Mijn boekenheldin Maartje Sillevis besluit het kijkvolk te demonstreren hoe je mayonaise maakt! Helaas! Op het moment,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61