spectrum 4 Velduilen trekken veel bezoekers Achter de wolken... 1) Zaterdag 17 maart 2012 ©1 •S-t CO CD c i— 3 O 'ÜT 3 3 4— CU Z foto's Chiel Jacobusse De velduil, een wintergast die dit jaar bij uitstek de show gestolen heeft. Het voorjaar is begonnen en dat betekent een uittocht van onze wintergasten naar hun broedgebieden in het noorden en tegelijker tijd aankomst van onze eigen zomervogels. Spitsuur voor de vogelaars dus, want de eerste zang van tjiftjaf, zwartkop of fitis kan elk moment losbarsten en de eerste zwaluw wordt ongetwijfeld ook de komende weken gescoord. Maar nog één keer kijken we terug op een wintergast die dit jaar bij uitstek de show gestolen heeft De velduil natuurlijk. In Zeeland was op zo'n twintigtal plekken deze spectaculaire uit de hele winter te bewonderen. Eén ervan lag vlak bij mijn huis. Velduilen werken als een magneet op natuurliefheb bers. Met hun weinig schuwe gedrag en spectaculaire uiterlijk zijn ze vooral geliefd bij natuurfotografen. Daarvan zijn er in Nederland volgens recente bereke ningen zo'n 400.000. En dat was te merken ook. Op sommige plaatsen waar velduilen verblijven komen al jaren drommen fotografen langs, maar nu er meer plek ken zijn waar de velduil verblijft zou je een beetje ver dunning van al die aandacht verwachten. Maar niets was minder waar. Aan de klassieke plek langs de Stolp- weg bij Serooskerke bleven dagelijks drommen fotogra fen komen, maar dat was evengoed het geval bij iedere nieuwe plek die bekend werd. Daarom had ik besloten de plek in mijn eigen buurt zoveel mogelijk voor me te houden. Op een paar bevriende fotografen na dan... Maar dat was buiten de waard gerekend. Het duurde maar een paar weken of de eerstevreemdelingen' ver schenen bij het Bonenpoldertje en niet veel later waren er gewoon dag in dag uit altijd wel een stuk of vijf foto grafen aan het werk, met nu en dan een uitschieter van meer dan 10 auto's. Zolang iedereen zich een beetje fat soenlijk gedraagt is dat ook niet zo'n probleem. De vo gels bleven gewoon jagen en trokken zich ogenschijn lijk helemaal niets aan van al die op hen gerichte came ra's. Het merendeel van de velduilen is inmiddels weer vertrokken naar Scandinavië of nog verder, maar voge laars zitten stiekum te hopen op een enkel paar dat blijft hangen en hier zijn broedterritorium vestigt. Interessant is waar de vele velduilen zich deze winter ophielden. Dat was voor bijna honderd procent in na tuurgebieden of langs de rand ervan. En het wordt nog interessanter als je kijkt om welke natuurgebieden het gaat In meer dan de helft van alle gevallen ging het om nieuw ingerichte natuurgebieden met een moerassig karakter. Die zijn dus heel wat meer dan 'stinkende modderputten waar niemand iets aan heeff, zoals wel denigrerend opgemerkt wordt. In feite laat het gebeu ren met de velduilen zien dat nieuwe natuur een enor me aantrekkingskracht heeft zowel op de mensen als op de vogels. En daarmee heeft de nieuwe natuur ook een econo misch potentieel. Voorzichtig berekend kom ik op enke le duizenden bezoekers die een dagje Zeeland gedaan hebben om velduilen te spotten. Daar zitten zeker Zeeuwen tussen, maar dat is naar mijn inschatting een tamelijk kleine minderheid. Verder zijn er natuurlijk herhalingsbezoeken (ik ont moette iemand die 250 kilometer hier vandaan woont 5 keer bij de velduilen), maar dat doet aan het sommetje niks af. Wel kun je constateren dat er met 'het groene kapitaal' van onze provincie nog een hoop meer kan dan er nu gebeurt. In het buitenland heb je op tal van plaatsen fo tohutten en andere voorzieningen die gewoon op eco nomische basis uitgebaat worden. Het minste wat je zou kunnen doen is dergelijke voor zieningen realiseren om in deze tijd van bezuinigingen extra middelen voor het beheer van onze natuurgebie den te genereren. En dan hadden we het nu nog maar over één vogelsoort met zijn mogelijkheden. c CL) *N O) bo 3 3 ru 2: Achter de wolken schijnt de zon of de maan, het is maar op welke tijd van een etmaal je aandacht be steedt aan de hemellichamen. Het is op een avond van een dag waarop de bewolking overheerste dat ik naar buiten ga. Vlak boven het dorp vertoont de hemel nog steeds het grauwe beeld wat we de hele dag al hadden. Des te opvallender is het licht van de volle maan en de, op die plaats waarneembare, breking van het wolkendek. Steeds van vorm en verzadiging wisselende wolkenpartijen bewegen voorlangs de maan. Nu en dan verdwijnt ze achter de dikke massa om even later weer helder tevoorschijn te komen. Het achterliggen de zenit toont een diepblauwe kleur. Wat weerkaatsing van zonlicht, want dat is het licht dat de maan ons schenkt, voor ef fect kan hebben kunnen we ervaren tijdens een wandeling door open veld bij volle maan en een heldere hemel. Wanneer alle kunstlicht gedoofd is ervaren we het nog sterker en het is verbazingwekkend hoeveel we, nadat onze ogen aan het don ker gewend zijn, dan van het landschap kunnen zien. Zo'n wandeling is een belevenis op zich. Al vanaf de Oudheid heeft de maan gelovigen en wetenschappers van vele volkeren geïnspireerd. Onze dichtstbijzijnde buur in het zonnestelsel heeft sinds jaar en dag een functie in de tijdmeting en beïn vloedt allerlei leven op aarde zoals de getijden van zeeën en oceanen, hét plantenleven en ja zelfs het menselijk lichaam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60