3 spectrum Wat Parijs voor kaas, is voor mode en Alkmaar dat is Vancouver voor goud Zaterdag 17 maart 2012 West Territories moet heel wat lig gen, maar er is nauwelijks bij te ko men. Er kan slechts vier maanden per jaar worden gewerkt, de rest van het jaar heersen in dit onbe woonde gebied onbarmhartige winters. Vanaf Copper Mountain in de Rocky Mountains loopt een mooie lijn naar het noorden, via onder meer de goudmijnen van Barkervil- le, naar Yukon, grenzend aan Alas ka. Hier ligt veel onontdekt edel metaal. Deze 'aorta van het goud' is echter nog steeds niet gevonden. Dus speuren de exploratiebedrij- ven verder, met geld van investeer ders die hopen op fortuin. De boor- kosten zijn gigantisch en lopen in de tientallen miljoen euro's. Hoe dieper je boort, hoe hoger de kos ten. De exploratiebedrijven zijn sterk afhankelijk van de durf- investeerders die bereid zijn geld te steken in de ongewisse resulta ten van boringen in een onbe grensd land. Vancouver is het zenuwcentrum van die nerveuze en riskante indus trie. Hier zijn meer dan 1.000 ex ploratiebedrijven gevestigd, die al lemaal een notering hebben op de beurs van Toronto. Elk halfjaar ko men ze voor een congres naar Van couver. „Wat Parijs is voor de mo de en Alkmaar voor de kaas, dat is Vancouver voor goud en grond stoffen", zegt Middelkoop, die sa men met zijn collega Edwin Bergs- hoeff de conferentie bijwoont. De mannen van het Gold 8c Discovery Fund zijn gewilde ge sprekspartners. Ze hebben geld om te investeren, dus wil iedereen zijn veelbelovende vondst onder de aandacht brengen. Eén van de goeroes in de wereld van goudzoekers is Greg McCoach. Hij is terughoudend over de kans op succes. De beweringen worden zelden waargemaakt, zegt hij. „Van de exploratiebedrijven wordt 90 procent gevormd door avontu riers die zelden of nooit iets vin den", constateert McCoach. „Ik loop met een grote boog om die mensen heen. Hooguit 10 procent is serieus en professioneel bezig. De rest blijft net zo lang aanmod- deren, als er gekken zijn die geld storten." Toch is het volgens Mc Coach de moeite waard in bedrij ven met goed management en veelbelovende mijnen te investe ren. „De prijs van aandelen is laag, als we straks ineens in het volle licht staan, schieten ze omhoog." Jarenlang volgde investeerder Mid delkoop voor RTL Z de aandelen- beurzen. Daarnaast belegde hij hier en daar het geld dat hij tijdens de vastgoedhausse in Amsterdam had verdiend. Hij stak zijn geld in onder meer goud en zilver. Totdat die markt in 2004 crashte. Hij kwam tot de ontdekking dat de meeste fondsen dramatisch onder uit waren gegaanmaar drie juist in waarde waren gestegen. „Dat was mijn Eureka-moment! Ineens doorzag, ik waarom de meeste fondsen geld verloren en drie juist dik hadden verdiend. Het bleek dat dit trio goudaders had ontdekt en daarom fors in waarde was ge stegen. Toen ben ik mij ernstig in de werking van de exploratie gaan verdiepen." Hij kwam tot de conclusie dat de schuldenberg in Europa niet te be dwingen was. Goud zou een veili ge en lucratieve vluchthaven zijn. Zijn Gold 8c Discovery Letter was een hit met duizend abonnees in dertig landen. „Op een gegeven moment besloot ik mijn kennis over de goudmarkt niet langer voor een klein bedrag weg te ge ven, maar een eigen investerings fonds op te zetten." Sindsdien is het Gold 8c Discovery Fund - ondanks de voortdurende heftige waardeschommelingen in de goud- en grondstoffenmarkt - een van de weinige fondsen met behoorlijk rendement. Toch ging ook Middelkoops fonds bij de grondstoffencrash van oktober vo rig jaar onderuit. „Dat vond de bui tenwacht natuurlijk prachtig, die bijdehand van een Middelkoop die plotseling de wind tegen had. Ach, zo gaat dat in Nederland. We heb ben de afgelopen jaren gemiddeld netto rendementen van 15 procent gehaald en dat kunnen weinig fondsen ons nazeggen." De waarde van edelmetalen en an dere grondstoffen zal de komende decennia een hoge vlucht nemen, voorspelt hij. Alles raakt in ijltem po op. Nieuwe vondsten zullen profijtelijk worden. Goud dat voor heen bij een prijs van 300 dollar economisch nauwelijks interessant was óm te winnen, is dat nu bij een prijs van 1.600 dollar wel. De winsten per ounce gewonnen goud kunnen flink oplopen, zeker als de winningskosten meevallen. Middelkoop wil in die jacht op bo demschatten voorop lopen, niet al leen in Nederland. Hij probeert pensioenfondsen over te halen om te beleggen in exploratie van mij nen, omdat daar flinke waardestij gingen kunnen worden gereali seerd. Rendementen die voorlopig op aandelen en obligaties niet te halen zijn. Mensen kennen Middelkoop voor al als onheilsprofeet en als het goudmannetje. Liever wordt hij la ter herinnerd als de grondlegger van de discovery investing, het in vesteren in waardevolle ontdekkin gen. „Ik wil herinnerd worden als degene die slimmer bleek te zijn dan de rest. Iemand die heeft voor zien dat je grote waarde kunt scheppen door vroegtijdig in de ex ploratie en productie van grond stoffen te investeren. Niemand die daarmee op het ogenblik bezig is, niemand die de term discovery in vesting begrijpt. Maar ik beloof: over een paar jaar heeft iedereen het erover." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59