Speuren naar aorta van spectrum 2 df Na de vondst van goud overspoelen gelukzoekers Canada. Uit de hele wereld, ook uit Nederland, stromen financiële avonturiers naar Vancouver. Ze steken miljoenen in de zoektocht naar de oorsprong van het kostbare edelmetaal. Zaterdag 17 maart 2012 5P door Gerard den Elt Willem Middelkoop (49), voormalig beurscommentator van RTL Z: „Ik wil herinnerd wor den als degene die slimmer bleek te zijn dan de rest." foto GPD erlekkerd kijken de ge helmde investeerders naar de koffiekleurige massa die borrelt in de spaarbekkens van Copper Mountain in het noorden van Canada. Ze zwelgen ongege neerd in hun dromen over rijk dom. De goudkoorts heeft hen te pakken. In het bassin voor hun ogen danst een mengsel van koper erts en water. Maar waar het om gaat is de 10 procent aan goud en zilver die erin verborgen zit. Razendsnel doen de hersenen van de groep investeerders (twintig Ca nadezen, een Rus, een Chinees én twee Nederlanders) het reken werk. De investeringen in de ko permijn hebben - omgerekend - zo'n 200 miljoen euro gekost. De beurswaarde van Copper Moun tain Mining Corporation is op het ogenblik iets meer dan 400 mil joen euro; goedkoop dus. En er zit voor zeker 15 miljard euro aan ko per, goud en zilver in de grond. Limburger Roel van der Goot, werkzaam in de Canadese oliestad Edmonton, laat al die gegevens be zinken. De computeringenieur uit Hoensbroek bezoekt de kopermijn om kennis op te doen. Goud is ge wild en de grondstoffen raken in ijltempo op. Geologen zeggen dat de bodemschatten over uiterlijk 50 jaar zijn uitgeput. „Ik heb altijd al een mijn willen bezoeken, maar dit is fascinerend", zegt hij over Copper Mountain. „Ik overweeg te investeren in grondstoffen en goud. Ik ken de mogelijkheden maar ook de risico's. Onderdeel van zo'n beslissing is om je ogen goed de kost te geven." Van der Goot overstemt nauwe lijks het geluid van de drie steen krakers die de stukken kopererts tot gruis vermalen. Huizenhoge vrachtwagens hebben het gesteen te uit de open mijn naar de verwer kingsfabriek gereden, waar het erts wordt gekraakt tot koperconcen traat. Onder de bezoekers is ook Willem Middelkoop (49), voormalig beurs commentator van RTL Z, onheils profeet rond de euro, auteur van diverse boeken over de krediet- en schuldencrisis en tegenwoordig promotor van het beleggen in goud'en andere grondstoffen. Met zijn nieuwe Gold 8c Discovery Fund belegt hij namens 600 inves teerders zo'n 70 miljoen euro in goud en andere grondstoffen. Het fonds heeft Vancouver als uitvals basis. Hier zetelen meer dan 1.000 exploratiebedrijven die op zoek zijn naar allerlei grondstoffen. „Mijnen moet je eigenlijk niet be zoeken", zegt Middelkoop, als hij van de grote baas van Copper Mountain, Jim O'Rourke, een stuk je koperconcentraat in handen ge drukt krijgt. „Dan raak je er name lijk verliefd op en kun je niet meer koud en klinisch nadenken. Je moet simpelweg kijken naar de cij fers, de mijnkosten en de te ver wachten opbrengsten." Voorlopig zit het daarmee wel goed, verwacht Middelkoop. „Die 10 procent aan goud en zilver zijn goed voor 25 procent van de op brengsten van Copper Mountain." Deze kopermijn is een van de voor lopers van de nieuwe goudkoorts in Canada. In de onherbergzame gebieden zoals Yukon en North

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58