Finbox, de digitale brievenbus J werken 19 rekeningen aanmaningen verk|||ionline geld enwerki G€LDKW€STI€S 'Hoe moet ik aangifte doen, nu mijn zoon bij mij inwoont?' zaterdag 17 maart 2012 Salarisstroken, pensioenoverzich ten, polisbladen: het is papierwerk dat je jarenlang in mappen moet be waren. Door de digitale brievenbus Finbox moet die papieren admini stratie weer gaan slinken. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Onze geldzaken regelen we steeds meer digitaal. Ongeveer elf miljoen Nederlanders ma ken gebruik van internetban- kieren. Ook versturen steeds meer bedrijven, overheden en instellingen digitaal hun facturen, bijvoorbeeld per mail of in een aparte account. Toch leidt die digitalisering lang niet altijd tot minder papier of meer gebruikersgemak. Wie bijvoorbeeld via internet een digitale factuur wil betalen, moet daarvoor vaak nog behoorlijk wat handelingen verrichten: de digitale factuur openen, internetbankie- ren openen, het bedrag en het rekening nummer overtikken en - bij een belangrijke factuur - deze vervolgens uitprinten voor de administratie. Het grote voordeel van Finbox is dat er min der handelingen nodig zijn. Finbox is een di gitale brievenbus binnen het internetbankie- ren. De digitale acceptgiro's die via Finbox binnenkomen, kunnen eenvoudig via inter- netbankieren worden betaald. De bedragen, rekeningnummers en betalingscodes op de acceptgirokaart hoefje niet meer zelf over te nemen, maar staan al ingevuld. Minder kans op fouten dus. Naast acceptgiro's en facturen kunnen gebruikers ook salarisstro ken en pensioenoverzichten in hun Finbox ontvangen. „Het voordeel daarvan is dat er één plek is voor je financiële administratie, namelijk de internetbankieromgeving", zegt woordvoerder Bart van Leeuwen van de Ne derlandse Vereniging van Banken. Belangrijk is dan wel dat er voldoende be drijven, instellingen en overheden meewer ken. Anders heb je nog steeds verschillende administraties naast elkaar lopen. Bij de lan cering half februari waren er 176 bedrijven en organisaties aangesloten bij Finbox. Het gaat om grote partijen als kabelmaat schappijen, thuiswinkelbedrijven, verzeke raars, energiebedrijven, dagbladen en ge meenten. De banken hopen dat dat er de ko mende tijd steeds meer worden. Op dit mo ment werken de drie grote banken ING, ABN Amro en Rabobank mee aan de Fin box. „Maar het systeem is niet exclusief voor die banken, andere kunnen ook aanha ken als ze dat willen", zegt Van Leeuwen. Voor de bedrijven en instellingen die factu reren via Finbox wordt het goedkoper een acceptgiro te versturen; het scheelt immers een hoop papierwerk. Profiteert de consu ment daar ook van? „Ik kan me voorstellen dat sommige partijen dit als korting naar de consument gaan doorrekenen", zegt Van Leeuwen. Andersom zullen consumenten die geen gebruik maken van Finbox dus soms meer moeten betalen voor een papie ren acceptgiro. Bij telëfonieaanbieder T-Mo- bile zijn digitale facturen via de eigen websi te of via Finbox nu al goedkoper. Consu menten die een factuur op papier willen ontvangen, betalen bij T-Mobile 2,50 euro extra. „Wij hebben er geen moeite mee dat bedrijven extra geld rekenen voor papieren facturen, maar de kosten moeten wel rede lijk blijven. 2,50 euro vind ik buiten propor tie", reageert woordvoerder Barbara den Uijl van de Consumentenbond. www.finbox.nl reageren? geld@wegener.nl reageren? zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse columns en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan. Moet ik belasting betalen over het door mij ontvangen persoonsgebonden budget? Nee. Een persoonsgebonden budget is geen inkomen, dus u hoeft hierover geen inkom stenbelasting te betalen. Als u aan het eind van het jaar nog geld over heeft van uw bud get, dan telt dit wel mee in Box 3. Verleent uw partner zorg en gebruikt u een deel van uw budget om hem/haar te beta len, dan moet hij/zij die ontvangsten opge ven als inkomen. Hij/zij is ook inkomstenbe lasting verschuldigd. "1 Mijn volwassen zoon is begin vorig jaar bij mij in huis komen wonen en hij heeft zich op mijn adres ingeschreven. Moeten wij nu sa men aangifte doen bij de belasting of ieder apart? Dat ligt eraan. Als u meer dan de helft van het jaar onafgebroken samen heeft geleefd, een gemeenschappelijke huishouding heeft gevoerd en als uw zoon 27 jaar of ouder was, dan kunt u kiezen voor fiscaal partnerschap. U kunt er zelfs voor kiezen dat u het hele jaar fiscaal partner was. Als fiscale partners doet u samen aangifte en kunt u zelf bepalen hoe u bepaalde inkom sten en aftrekposten verdeelt, zoals de in komsten en aftrekposten van de eigen wo ning. Dat kan gunstig zijn, als er een groot ver schil is tussen beide inkomens. Ook heeft u samen een hogere vrijstelling in Box 3. Dat is handig als een van u meer bezittingen heeft dan de vrijstelling en de ander niet. Bent u geen fiscaal partner, dan doet u ieder afzonderlijk aangifte. 3 Ik heb mijn zoon geld uitgeleend. Hij be taalt mij rente over het uitgeleende be drag. Moet ik die opgeven als inkomen? Nee. De ontvangen rente is op dezelfde ma nier belast als spaarrente. Over de rente zelf betaalt u geen belasting, maar u moet het uit geleende geld opgeven in Box 3. Het geld is nog steeds van u. U geeft het op bij Vorderin gen en contant geld. Dat valt onder bezittin gen: overig. U betaalt in Box 3 een heffing van 30 procent over een fictief rendement van 4 procent. Dat betekent dat u 1,2 procent belasting betaalt over uw vermogen. Wel heeft u een vrijstelling van ruim 20.000 euro voor alle bezittingen samen. www.geldenrecht.nl/steleenvraag Heeft u ook een vraag? Wellicht kunnen wij u verder helpen. U gaat naar www.geldenrecht.nl/steleenvraag en typt uw vraag in. De deskundigen van Plus Magazine, waarmee deze redactie samenwerkt, nemen vragen met een al gemene strekking in behandeling. U krijgt hierover bericht. Een selectie van de vragen en antwoorden wordt gepubli ceerd in deze rubriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53