Specialist sn kraanonderhoud 5 Geneer Eser dubt over een wasserette ZEELAND HELPT zaterdag 17 maart 2012 Door het faillissement van aluminium- producent Zalco stonden niet alleen de 480 vaste medewerkers op straat, maar ook 120 inleenkrachten. Drie van hen zijn nu een eigen bedrijf begon nen: Industrial Maintenance Group (IMG). door Frank Balkenende René Harinck (46) uit Koüdekerke, Jurrie Dhooge (33) uit Yerseke, Paul Kuipers (31) uit Terneuzen en Arie Moerdijk (55) uit Baar land onderhielden dertig kranen bij Zalco. Elke dag waren de employés van ECL Nederland in de aluminiumfabriek te vinden. „Bij Zalco werkten achttien vaste krachten van ECL, plus regelmatig vijf tot zeven zzp'ers. Vanaf eind 2008 zag je het bedrijf afzakken. ECL moest daardoor per soneel ontslaan. Begin 2011 werd het plot seling weer druk omdat toen de b-serie ovens werd opgestart. Een hoop werk, want de kranen waren er slecht aan toe. In de zomer was alles gereed. We hadden niet voorzien dat een halfjaar later de deur op slot zou gaan." Dat was een 'wezenloos' moment, herin nert Harinck zich. „Ik kwam net terug van een klus en zag de media voor de poort staan. Daar hoorde ik dat Zalco failliet was. Het eerste wat je doet, is de spullen van ECL van het terrein halen. Reserve-onder- delen, data, contractdocumenten, de servi cebus. Je weet niet of je er nog bij komt." Het was geen kwestie van 'even inpakken'. ECL had heel wat materiaal bij Zalco lig gen. Kuipers: „Er moesten 27 vrachtwagen combinaties aan te pas komen." Zalco was in Nederland met afstand de grootste klant van ECL. Het Fran se moederbedrijf, gespecialiseerd in onderhoud van kranen in met name alumi- niumbedrijven, besloot de stekker uit ECL Nederland te trekken. Bedrijfsleider Ha rinck en financiële man Dhooge reden naar Frankrijk om goede afvloeiingsvoor- waarden te bedingen. „Ik kan niet anders dan het moederbedrijf loven. Het heeft zijn verlies bij Zalco - één miljoen euro - genomen en in samenspraak met FNV Bondgenoten voor de medewerkers een goed sociaal plan gemaakt. De ontslagpre mie was gezien de situatie buitengewoon redelijk." Die vergoedingen voor de ontbonden ar beidsovereenkomsten hebben Harinck, Dhooge en Kuipers geïnvesteerd in hun nieuwe bedrijf Industrial Maintenance Group, dat net als ECL kranen in indus triële bedrijven onderhoudt. „We zijn er voor alle bedrijven die met speciale kranen werken." Met 51 procent van de aandelen speelt Ha rinck de eerste viool. Dhooge bezit 33 pro De aandeelhouders van de IM Group in hun nieuwe bedrijfspand, vlnr: René Harinck, Paul Kuipers en Jurrie Dhooge. foto Ronald den Dekker cent en Kuipers de rest. ECL-collega Arie Moerdijk is in dienst. Harinck: „Ik liep al langer met het idee rond om ECL Neder land over te nemen, omdat het moederbe drijf niet meer zo veel deed in ons land. Dus de stoute schoenen aangetrokken en een businessplan gemaakt. Dat is keurig ge toetst door een accountant. Kijk, helemaal vreemd is dat niet voor ons, want ik heb een bedrijfskundige opleiding en Jurrie is goed in financiën. Ondernemen zit wel in ons bloed." In twee maanden hebben ze het bedrijf op poten gezet, zonder lening van de bank. „Het is veel papierwerk, dus je werkt tot 's avonds laat door. Je moet ook een ook een pand zoeken. We zitten nu op de Poel III in Goes. Daar hebben we behalve een keu rig kantoor ook een magazijn. Vergeleken met Zalco is dit een paleisje." Helaas mochten ze de naam ECL niet ge bruiken. Wel konden ze de voorraden van ECL kopen. Nu staat het magazijn vol met allerlei kraanonderdelen (van Zalco). interessante Zeeuwse bedrijven benade ren. Het punt is dat die niet zo snel wisse len van leveranciers. Het zou daarom mooi zijn als Zalco een doorstart maakt. Als die anodefabriek weer gaat draaien, heb je twee tot drie man nodig voor kraanonder houd. Dat zou ons bedrijf'body' geven." Dus werk aan de winkel voor de vier IMG-musketiers. Het bedrijf zal zich in de markt moeten vechten. „We zijn bezig met een communicatieplan, waarin sociale me dia een belangrijke rol spelen. Daarnaast staan we in april op de Technische Vak beurs in de Zeelandhallen." Het worden spannende tijden. „We geven onszelf een jaar. We zijn een klein bedrijf met een unique selling point: de flexibili teit van een mkb-bedrijf met de techni sche kennis en professionaliteit van een contractor voor de industrie. Flexibel, want we kunnen snel zzp'ers, met wie we al langer samenwerken, inhuren. We leve ren kwaliteit voor een goede prijs." www.industrial-mamtenance.nl Het faillissement van aluminiumsmelter Zalco in december vorig jaar betekende het grootste ontslag in de geschiedenis van de Zeeuwse economie: 480 vaste werknemers en 120 in leenkrachten verloren hun baan. De PZC be steedt daarom elke week in het katern Werken aandacht aan Zalco en de toekomst van de ont slagen werknemers. Prachtig, maar hoe gaat dit net uit het ei ge kropen bedrijf opdrachten verwerven? Ha rinck: „Voor de komende maanden is de orderportefeuille voor de helft gevuld. We hebben een aantal klanten in de industrie, in Zeeland, in Nederland en ook in Schot land en Engeland. We willen ook voor ons Geneer Eser wil zelfstandig ondernemer worden. Bijna vijftig ontslagen medewerkers van Zalco lieten zich gis teren door de Kamer van Koophandel bijpraten over de start van een eigen bedrijf en alles wat daar bij komt kijken. Geneer Eser (33) uit Middelburg is één van hen. Bij Zalco was hij hoofdsmelter en verdiende hij 'bakken met geld'. „Op dit mo ment krijg ik veel minder. Alles is ineens een stuk moeilijker, want de hypotheek loopt gewoon door. Mijn heeft een dubbele hernia. Toch doet ze nu schoonmaakwerk. De scooter die ik er voor de fun bij had, is inmiddels mijn belangrijkste vervoermid del. Kijk, ik wil niet terug naar het uitzendwerk. Daarmee kom je niet vooruit. Ik heb een gezin en een koophuis dat ik niet wil ver liezen. Ik moet mijn leven in eigen hand nemen." Eser oriënteert zich op een leven als zelfstandig ondernemer. Hij heeft wel zin in een wasserette. „Mijn broers hebben wasserettes hier in Middelburg. Ik denk dat er voor nog eentje wel markt is." Met een starterslening moet een eigen wasserette mogelijk zijn, denkt hij. „Dankzij het toerisme heb je op Walcheren een flink aantal hotels en pensions dat bedtextiel laat wassen. Ook kun je denken aan verhuur van bedlinnen. Daarnaast kun je particulie ren bedienen." Eser twijfelt nog. Hij zegt bij de voorbereiding hulp nodig te heb ben. „Veel zaken gaan boven mijn pet, met name boekhoudkundi ge. Bovendien ben ik dyslectisch, wat niet echt meehelpt. Aan de andere kant: als ik mijn eigen bedrijf heb, kan ik terugvallen op mijn broers, ook voor technische zaken in de wasserette zelf Dus krijg ik een starterslening, dan ben ik bereid die kans te pakken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49