Bèta-types met een beetje idealisme werken 3 zaterdag 17 maart 2012 Wendy Wöston: „Je helpt toch de wereld een stukje te verbeteren. Dat geeft me een goed gevoel." foto's Ruben Oreel BAquatische ecotechnologie. Probeer het maar eens snel uit te spreken en je breekt er je tong over. Het is ook niet een studie waarvan je denkt: 'Zo ik ga eens lekker aquatische ecotechnologie studeren.' „Als je goed bent in wiskunde, dan ga je wiskunde studeren. En vind je eco nomie interessant dan ga je wel licht economie studeren. Onze stu denten zijn echter bewust op zoek gegaan naar een studie. Ze hebben rondgekeken en er goed over nage dacht. Je moet de nodige research doen om tegen onze opleiding op te lopen. Dat betekent dat het wel zeer gemotiveerde mensen zijn, die weten wat ze willen", legt do cent Michiel Michels van de HZ uit. Maar er is nog iets 'aan de hand' met die aquatische ecotechnolo- giestudenten. Het zijn namelijk niet alleen bèta-types en groene jongens en meiden, ze hebben alle maal wel iets van idealisme in zich, meent Michels. Want naast water staan ook natuur en milieu centraal tijdens deze opleiding. Af gestudeerde studenten helpen de wereld een stukje beter te maken. Ze helpen bijvoorbeeld bij het her stellen, beheren en ontwikkelen van oppervlaktewateren, kusten en oevers. Ze bedenken oplossin gen voor een betere leefomgeving voor waterdieren en -organismen. Ze zijn betrokken bij de aanleg en verbetering van kustverdediging of natuurvriendelijke oevers. Of ze zijn te vinden in de waterzuive ringssector. „Ik ken zelfs een stu dente die in de ontwikkelingshulp wil gaan werken en wat wil doen aan de slechte sanitatie en water voorziening in ontwikkelingslan den", zegt Michels. De vierjarige opleiding biedt stu denten een brede kennis. Ze krij gen vakken op het gebied van bio logie, chemie en de civiele tech niek. Een van de vakken is bijvoor beeld fluid dynamics, ofwel bereke nen hoe snel water stroomt door onder meer buizen met een be paalde diameter. Je moet behalve interesse in de natuur hebben, dus ook technisch zijn. Het is een pitti ge studie die in het eerste jaar heel wat afvallers ziet. Maar de belo ning is uiteindelijk groot. Je doet niet alleen allerlei interessante on derzoeken, je kunt je stage ook in het buitenland lopen. Studenten komen over de hele wereld te recht. Van Nepal tot Australië en van Antarctica tot Curasao. De grootste beloning wacht echter misschien wel helemaal op het eind. Het diploma geeft namelijk een grote garantie op een baan. „Je ziet dat onze studenten binnen een half jaar wel werk hebben ge vonden. Een derde tot een kwart van de studenten gaat na deze op leiding nog verder studeren en van de rest hebben veel studenten al meteen een baan via hun stage", zegt Michels. „Dat laatste zie je ei genlijk steeds meer. Bedrijven we ten wat ze in huis halen als ze een oud-stagiair in dienst nemen. Bo vendien bespaart het ze de kosten van het uitzetten van een vacatu- Wat levert het op en wat kost het? Tijdens je studie doe je allerlei boeiende onderzoeken. Die zijn zeer praktijkgericht omdat bedrij ven vragen of onderzoeksopdrach ten neerleggen bij de HZ. Zulke on derzoeken staan natuurlijk goed op je CV. Als je bent afgestudeerd mag je de titel 'Bachelor of Water Manage ment' of ingenieur gebruiken. Je hebt keuze uit vele beroepen in vele sectoren. Daarom is het moei lijk een gericht startsalaris te ge ven. Bij een ingenieursbureau kun je in elk geval rekenen op zo'n 2400 euro. Het collegegeld bedraagt 1713 eu ro J Verder ben je geld kwijt aan studie materiaal (560 euro), excursies (50 euro) en de veldstudieweek (240 euro). In het vierde jaar van de studie kie zen de studenten uit een van de richtingen groen, zilver of rood. Groen staat voor beheer van na tuur. Rood is het waterbeheer en -zuivering. En zilver is de tak aqua- cultuur. Die laatste branche is op dit moment booming business. „Het is de toekomst en in Zeeland wordt er volop mee geëxperimen teerd. Je hebt in Zeeland nog niet veel banen, maar ook weinig con currentie. Vandaar dat ik bij onder zoeksinstituut NIOO in Yerseke de helft van de mensen ken omdat het oud-studenten van me zijn." Behalve bij onderzoekinstituten komen afgestudeerden ook terecht bij ingenieursbureaus, de over heid, natuur- en milieuorganisa ties en drinkwatermaatschappijen, maar ook in het onderwijs of de industrie. Het beroepsperspectief is ook voor de nabije toekomst goed denkt Michels. Al loopt het aantal vacatures bij de overheid wel wat terug. „De overheid is toch flink aan het bezuinigen. En bij een fusie van waterschappen zoals laatst in Zeeland zie je helaas een vacaturestop."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47