'Je helpt de wereld een stukje te verbeteren' 21 werken WERELDWIJD WERKTERREIN zaterdag 17 maart 2012 HZ-opleiding International Business Languages in Engels Studenten kunnen de HZ-oplei ding International Business and Languages vanaf volgend studie jaar ook in het Engels volgen. De HZ wil zich met deze Engelstalige variant, onderdeel van de nieuwe Scaldis Academy, internationaal profileren. Wie kiest voor de En gelstalige variant van Internatio nal Business Languages komt in een klas met verschillende na tionaliteiten te zitten. Ook Neder landse studenten kunnen kiezen voor de Engelstalige opleidingsva riant. De opleiding Vitaliteitsma- nagement Toerisme kon al in het Engels gevolgd worden. Door de nieuwe Engelstalige variant, wil de Scaldis Academy een bre der perspectief op het domein Coastal Business bieden voor de internationale studenten. Heeft U tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken De natuur vloeit door haar aderen. En ja, ze vindt zichzelf zeker milieubewust. Niet zo verwonderlijk als je vader boswachter is en je bent opgegroeid in de Manteling, een prachtig natuurgebied aan de Walcherse kust. Net zo min is het verrassend dat de 20-jarige Wendy Wösten een opleiding als aquatische ecotechnologie aan de HZ is gaan doen. Een studie die zich veelal richt op het oplossen van duurzaamheidsproble men rond het thema water. Als Aquatisch Ecotechnoloog ben je overal ter wereld nodig, want overal is water. Dal water is er vaak te veel. te weinig of het is vervuild. Op allerlei manieren moeten er slimme oplossingen worden bedacht waar mens en dier iets aan hebben. Samara-. "Met Aquatische Ecotechnologie kun je alle kanten op. De opleiding is breed en specialistisch tegelijkertijd. Biologie, ecologie en technologie staan centraal." Daarnaast zijn ie carrièrekansen uitstekend en liggen de startsalarissen hoger dan gemiddeld. "TIJDENS DE OPLEIDING KRIJG JE OP DIVERSE MOMENTEN KEUZEMOGELIJKHEDEN. OP DIE MANIER GA JE DE KANT OP DIE HET BEST BIJ JOU PAST." Voel jij je verbonden met water, natuur en milieu? Wil jij je bezighouden met het ontwerpen en beheren van kwetsbare natuurgebieden om d,e leefomgeving van waterdieren en -organismen te optimaliseren? Wil je meewerken aan het ontwikkelen van natuurlijke kustverdediging of houd je ie liever bezig met waterzuivering? Dan zitje bij Aquatische Ecotechnologie van de HZ Delta Academy op je plek! HBO-OPLEIDINGEN DELTAACADEMY CivieieTeehmek Aquatische Ecotechnologie Delta Management door Dennis rijsbergen De natuur is zo interes sant, vindt Wendy. De aandacht voor de planten en dieren om haar heen is haar met de paplepel ingegoten. Nu woont ze op kamers, maar ja renlang leefde ze met haar familie in de boswachterswoning in het waterwingebied bij Oranjezon. „Maar ik ben niet een of andere hippie hoor", wil ze meteen het geitenwollensokkenimago van zich afschudden. Want hoewel de opleiding aansluit bij haar interes se voor de natuur en het milieu speelt nog een factor een grote rol bij de keuze voor aquatische eco technologie. „Ik wilde eigenlijk dië- tiek gaan studeren, maar ik sprak afgestudeerde studenten die maar niet aan werk konden komen. Ik vind het zonde om vier jaar te stu deren en dan nergens een baan te kunnen vinden. Toen ik in een tijdschrift een lijstje las met een top vijf aan studies die de meeste kans op een baan geven, zag ik mi lieukunde er bij staan. Ik ben toen op de HZ gaan kijken en kwam uit op aquatische ecotechnologie." De opleiding houdt zich onder meer bezig met aquacultuur, wa terbeheer en -zuivering en de na tuur op, in en langs het water. „Ik ben niet bang om straks geen baan te vinden. Er komen namelijk steeds meer problemen met wa ter", zegt Wendy. „Er zijn plekken op de wereld waar door de kli maatsverandering te veel water komt, maar ook te weinig water en waar het water te vies is. Zo zie je dat het water steeds warmer wordt. Daar kunnen niet alle dier tjes tegen. Wel groeien er steeds meer algen in het water en krijg je problemen met de waterkwaliteit. Bovendien stijgen de zeespiegel en het waterpeil in de rivieren. Dat geeft weer problemen met stuw- tjes en dijken. En ook oevers van rivieren krijgen het steeds zwaar der te verduren." Tijdens de opleiding krijgen de stu denten veel opdrachten rond het thema water, vaak gekoppeld aan natuur en milieu. „Zo moetje on derzoeken wat je allemaal moet doen als je in een bepaald natuur gebied bepaalde kikkertjes en vo gels wilt terugbrengen. Moet je dammetjes plaatsen of juist verwij deren, wonen er veel mensen in de buurt, is er vervuiling? Daar moeten we dan een plan over schrijven." Dicht bij huis is de Westerschelde een dankbaar on derwerp. „De verdieping van de Westerschelde hebben we ook als opdracht gekregen. We moesten bijvoorbeeld op kaarten aangeven waar je bij het baggeren het zand moet dumpen." Wendy zit in het derde jaar van de studie. Momenteel doet ze onder zoek naar de kweek op land van ta pijtschelpen. De HZ heeft een ei gen sealab waar de studenten on derzoek kunnen doen. „We zijn aan het onderzoeken of tapijtschel pen ook in grondwater goed kun nen gedijen in plaats van water uit de zee. Het grondwater in Zeeland is redelijk brak en is in tegenstel ling tot zeewater minder vervuild en heeft meer voedingsstoffen. Bo vendien is grondwater veel stabie ler van kwaliteit en temperatuur dan zeewater." Wat Wendy later wil worden, weet ze nog niet. Je kunt met de studie vele kanten op. „Ik ga in elk geval nog een master in Wageningen of Nijmegen doen. Daarna zie ik wel." Nederlanders en water, in het buitenland is het een onlosmakelijke combinatie. Nederlanders hebben op dat ge bied een goede naam. Een baan in het buitenland ziet Wendy op zich wel zitten. „Maar het is niet een doel. Ik heb wel mijn eerste stage in Noorwegen gelopen. In het dorpje Bo hadden ze een nieuwe waterput geslagen. Mijn taak was om uit te zoeken of de locatie wel goed was en ik moest het peil en de kwaliteit van het water testen. Dat was veel veldwerk en dan alles analyseren in hët laboratorium. Erg leerzaam." De studie bevalt Wendy erg goed. Het uitzicht op een baan is zeer gunstig en daar naast vervult de opleiding ook wel een stukje idealisme. „Je helpt toch de wereld een stukje te verbe teren. Dat geeft me een goed ge voel." „Ik ben niet bang om straks geen baan te vinden. Er komen steeds meer problemen met water."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46