zeeland 13 Grote containerschepen Vier overeenkomsten mogen blijven komen over grond Waterdunen commentaar Diederik vooruit Weduwe Thea Kosten Inez Weski houdt op 5 mei Van Randwijklezing zaterdag 17 maart 2012 'Als Wim geweten had dat het risico om kanker te krijgen, zo groot was, dan had hij het werk geweigerd.' Asbest en mesotheiioom Asbest is een mineraal dat tot de jaren '90 veel gebruikt werd in met name de (scheeps)bouw. Sinds begin jaren '70 is echter al duidelijk dat inademing van de vezels van asbest kanker tot gevolg kan hebben. Vooral de laatste decennia is er daarom veel asbest verwijderd uit woningen en bedrijfspanden. Asbest (van het Griekse asbestos onvergankelijk/ onverwoestbaar) is een verzamelnaam vooreen aantal mineralen met een vezelstructuur. Er is asbest met een spiraalvormige vezel en met rechte. Die laatste soorten zijn het gevaarlijkst voor de gezondheid. Er is wit asbest (met spiraalvormige vezel) en blauwe, groene, gele, bruine en grijze. Maar als asbest verwerkt is, kan men de soort alleen nog via analyse achterhalen. Wie asbestvezels inademt, loopt het risico op mesotheiioom (een soort kanker in het longvlies). Vezels die in de longen terecht komen, worden opgeruimd door macrofa- gen (speciale cellen). Vezels die hiervoor te groot zijn, kunnen echter gaan 'wandelen'. Via de lymfebanen kunnen ze zich verspreiden en zo terechtkomen op plaatsen ver verwijderd van de kleine luchtwegen. Als ze lichaamscellen prikkelen, kunnen deze zich ontwikkelen tot kankercellen. Bij asbest is dat met name mesotheiioom. In 2010 overleden 481 mensen in Nederland aan deze ziekte. Waar kun je asbest verwachten in en om het huis? Bij huizen van voor 1993 kan asbest plaatmateriaal van cement, gebruikt zijn aan de Hj vezelplaat of karton met asbi binnen én buitenkant. Gevelpanelen, i spouwvulling, lijm, structuurverf of j coating. Vensterbank van asbesthoudend kunstmarmer of cement. Verder buiten: vlakkeplaten, golf platen, bitumenbekleding, buizen en pijpen. Spuitasbest als brandvertra gende en geluidwerende coating. Vinyltegels, asbesthoudende j lijm, vloerzeil met onderlaag van asbesthoudend papier. Rook- of gasafvoerkanalen. Asbesthoudende plaat onder f CV, pakkingen, afdichtkoord (ook bij haarden en kachels), afvoerbuis en/of de isolatie eromheen. Afdekplaat op stortbak van de wc. Eventueel verlaagd plafond of wandbekleding, riolering, standleiding, ventilatiekanaal. Aftimmering achter radiator, schouw van kunstmarmer of asbestcement, plaat achter en onder gashaard of gaskachel. Verwijderen Men mag zelf niet veel asbest verwijderen. Voor beperkte hoeveelheden moet een melding bij de gemeente gedaan worden. En het mag alleen als het asbest zonder het te breken, slijpen of verzagen verwijderd kan worden. Het moet ingeleverd worden in speciale verpakking bij de milieustraat. Bij grote hoeveelheden, los of beschadigd asbest moet een bedrijf ingeschakeld worden. Andere mogelijke aandoeningen die door asbest veroorzaakt kunnen worden zijn: Asbestose (een vorm van stoflongen) Longkanker Pleuritis (chronische ontsteking van het borstvlies rond de longen). Ook een verdikking van het borstvlies komt voor. Rolant Quist bron Instituut Asbestslachtoffers microscoopbeeld Nephron WIBSWStSat ANTWERPEN - De permanente com missie van toezicht op de Schelde- vaart heeft na een aantal proefvaar ten en een evaluatie het licht defi nitief op groen gezet voor op- en afvaarten met de reuzecontainer schepen van rederij Maersk over de Westerschelde. Dat heeft Ron- ny Slabbinck, secretaris van de commissie, in de Vlaamse krant De Morgen bekendgemaakt. De schepen kunnen voortaan dus de haven van Antwerpen probleem loos aandoen, is de vaststelling. De Edith Maersk, het grootste con tainerschip ter wereld, deed op 13 januari voor het eerst Antwerpen aan. Nadien volgden nog andere schepen uit dezelfde E-klasse van de rederij, zodat er nu in totaal vier op- en afvaarten achter de rug zijn. Die proefvaarten verliepen zonder veiligheidsproblemen en werden telkens grondig geëvalueerd. De Permanente Commissie heeft daar op tijdens haar vergadering van vandaag definitief groen licht gege ven voor dit type schepen op de Schelde. De E-schepen van Maersk zijn de grootste containerschepen ter we reld. Ze zijn 398 meter lang en 56 meter breed en kunnen meer dan 15.000 standaardcontainers vervoe ren. door Martijn de Koning GROEDE - De provincie heeft met vier van de twaalf particuliere grondbezitters in het toekomstige Waterdunen, het natuur-, recrea tie- en kustversterkingsproject bij Groede, een overeenkomst bereikt over koop van hun land. Dat mel den Gedeputeerde Staten. Daar mee is ruim 60 van de benodigde 170 hectare in bezit van de provin cie. Met vier van de overige eigena ren wordt gepraat. Van twee van hen, Belgische eigenaren, is be kend dat die zich waarschijnlijk la ten onteigenen, omdat dit finan cieel de aantrekkelijkste optie zou zijn. Met de overige vier grondeige naren, met wie was afgesproken te wachten met overleg tot na de uit spraak van de Raad van State over het plan, beginnen binnenkort ge sprekken, hopen GS. Als die niet opschieten, begint de provincie een onteigeningsprocedure. GS wil len de grond nog dit jaar in bezit hebben, zodat begin volgend jaar begonnen kan worden met de aan leg van het park. Het dagelijks provinciebestuur laat ook weten dat nog dit jaar wordt gestart met de bouw van een getij- denduiker en met kustversterking. De aanbesteding voor de aanleg van het park is ook eind dit jaar. Geen koe zo bont of er zit wel een vlekje aan. Dat geldt ook voor de nieuwe lei der van de PvdA-ffactie in de Tweede Kamer. Diederik Samsom gleed onlangs uit met zijn diskwalificatie van Aleid Wolfsen, de burgemeester van Utrecht In een veel verder ver leden staat Diederik de actie voerder, die ondanks zijn brede kennis van kernfysica zijn blik veld wel eens vernauwde voor het goede doel. Overigens een tactiek die ook in de politiek vaak wordt gebruikt. Samsom weet veel en hij is goed gebekt. Hij zet behoorlijk zwaar in op de oude waarden van de Partij van de Arbeid. Dus linksaf met Samsom. Of de PvdA op deze koers zal gedijen, hangt vooral af van een eenvou dig en consistent verhaal waar mee Samsom wat van de grote aanhang van de SP en de PW afkan snoepen. Samsom is slim genoeg om in te zien dat dit belangrijker is dan een po ging om zijn partij snel weer op het pluche te krijgen. VLISSINGEN - De bekende strafplei ter Inez Weski verzorgt dit jaar de Van Randwijklezing. Deze lezing wordt traditiegetrouw gehouden op 5 mei in de Sint Jacobskerk in Vlissingen, als onderdeel van de Maand van de Vrijheid en het Be vrijdingsfestival Zeeland. De be grippen vrijheid en verdraagzaam heid staan daarbij centraal. De toespraak is vernoemd naar schrijver, journalist en verzetsheld H.M. van Randwijk (1909-1966). Eerdere sprekers waren onder an deren Jan Marijnissen, Alexander Pechtold, Henk Vonhoff, Job Co- hen, prinses Mabel, Max van der Stoel en Kader Abdolah. De lezing begint zaterdag 5 mei om 10.30 uur. Gratis kaarten zijn vanaf 25 april verkrijgbaar bij de Cultuurwerf/Kunstuitleen, tijde lijk gevestigd aan de Oude Markt 3 in Vlissingen. HOTSPOT DUIKEN Bekijk de video over de duikplek rond drie scheepswrakken in het Grevelingenmeer: www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3