sport 137 Springschenen. Doe springoefeningen! SPORTFOTO VAN DE WEEK zaterdag 17 maart 2012 ai'niini|||imn>iwnw!lïïhir-fliTfiiiihfciiiiiwwwwm iMMiiiiiwwiiiiiiHwiaiwMiwiHii'fiiinwiw uIJ ST. KILDA - De Red Bull-coureurs Sebastian Vettel (rechts) en Mark Webber spelen onder veel mediabelangstelling een partijtje cricket op het strand van het Australische St. Kilda, nabij Melbourne. De Duitser en Australiër verzetten even de zinnen in de week voorafgaand aan de start van het Formule 1-seizoen. Vettel, die hier het bowlen op zich neemt, is de rege rend wereldkampioen. Hij begint morgen op het circuit van Melbourne als favoriet aan het wereldkampioenschap van 2012. foto Rob Criffith/AP Fysiotherapeut Jouri van den Broeke: „Het zit 'm niet in het beenvlies, maar in het bot zelf." foto Ruben Oreel Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 26: springschenen. door Roeland van Vliet Voor de blessure 'spring schenen' wordt vaak ook de term 'beenvlies ontsteking' gebruikt, maar het zijn geen synoniemen. Fysiotherapeut Jouri van den Broeke, die voor zijn masteroplei- ding sportfysiotherapie onder zoek heeft gedaan naar deze kwetsuur, waagt het te betwijfe len of er bij springschenen wel sprake is van een ontsteking. Hij staat volledig achter een nieuwe theorie. „Vroeger - en dat is in dit geval tot zo'n twee jaar geleden - zei men dat de pijn aan het scheen been wordt veroorzaakt door verschillende peesaanhechtin gen op het scheenbeen. Maar die zitten allemaal halverwege het bot of hoger", doceert de inwo ner van Wolphaartsdijk. „En de pijn die sporters ervarenzit juist in het onderste deel. Er is dus iets anders aan de hand. Het zit 'm niet in het beenvlies, maar in het bot zelf" Van den Broeke stelt dat mensen met springschenen last hebben van een minder sterk deel van het scheenbeen. „Normaal is een bot hard en recht. Er is geen beweging in te krijgen. Wanneer het bot iets in kracht afneemt, krijgt het iets meer buigkracht. Omdat dat niet hoort, krijg je klachten." De kwetsuur treedt vooral op bij (beginnende) hardlopers en in sporten waarbij veel gesprongen wordt, zoals basketbal en volley bal. Achterliggende intrinsieke factoren zijn overpronatie (door zakken van de voet), een te hoge Body Mass Index en rompinsta- biliteit. Extrinsieke factoren heb je ook: lopen op verkeerd schoei sel, te snelle trainingsopbouw en een harde ondergrond. „En over Tips? mail naar sport@pzc.nl het algemeen zie je springsche nen vaker bij vrouwen dan man nen." Als Van den Broeke bij het Para Medisch Centrum in Balans sporters met springschenen be handelt, vertelt hij hen dat de herstelperiode drie tot zes maan den duurt. En wat laat hij zijn patiënten doen? Springen! „Tja, het klinkt heel tegenstrijdig", geeft de oud-korfballer van Fortis en Tjo- ba toe. „Je loopt iets op met springen en de remedie is sprin gen. Maar we doen het heel gelei delijk. Eerst rustig met twee voe ten op een trampoline, pas later gewoon op de grond. Je moet niets overhaasten. De gedachte erachter is dat je zo de botbelas- ting opbouwt." Raadpleeg met stekende pijn in het scheenbeen altijd een fysio therapeut. Denk niet: ik zal wel last hebben van springschenen, dus ga ik rustige springoefenin gen doen. Van den Broeke: „Voor hetzelfde geld heb je een vermoeidheidsbreukje. Dan moet je zes weken absolute rust houden. Dat is totaal wat anders dan de zes weken relatieve rust bij springschenen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37