sport 133 'Winnaar Sluis is een grote meneer' Vacansoleil met drie Nederlanders Hondenbaan Vitesse verslaat Heracles Almelo zaterdag 17 maart 2012 Vacansoleil-DCM start vandaag met drie Nederlanders in de eerste grote klas sieker van het jaar, Milaan-Sanremo. De ploegleiding start in de 'Primavera' met nationaal kampioen Pirn Ligthart, Johnny Hoogerland, Bert-Jan Lindeman, de Italiaan Marco Marcato, de Zweed Custav Erik Larsson en de Belgen Fre- derik Veuchelen, Kris Boeckmans en Björn Leukemans. door Maurice Steketee Vincenzo Nibali, winnaar van de voorbije Tirreno-Adriatico, is een van de weinige echte briljanten in het Italiaanse wielrennen. foto Cian Mattia/AP een grote leemte achter, die nog al tijd niet is opgevuld. De nieuwe ge neratie kon de verwachtingen nooit volledig waarmaken, of hield het niet lang vol. Vincenzo Nibali, winnaar van de voorbije Tirreno-Adriatico, is een van de weinige echte briljanten. Ivan Bas so, Damiano Cunego, Danielle Bennati, Filippo Pozzato en ex-we- reldkampioen Alessandro Ballan zijn nog altijd bovengemiddelde renners, maar spraakmakende overwinningen hebben ze al een tijd niet meer geboekt. Dat veteranen als Alessandro Petac- chi, Michele Scarponi en Danilo di Luca nog altijd toonaangevend zijn, is veelzeggend en weinig be moedigend met het oog op de toe komst. Daar komt bij dat de enige twee Italiaanse WorldTour-ploe- gen, Lampre en Liquigas, in de schaduw zijn geplaatst door mach tige Angelsaksische ploegen als Team Sky, Garmin-Barracuda en RadioShack-Nissan. Toch is er hoop, meent Ludo van Klooster, die zijn hoop heeft gevestigd op een nieuwe generatie toppers. Als vedetten van de toekomst noemt hij Oscar Gatto, Elia Viviani, Andrea Guardini en Sacha Modo- lo. Stuk voor stuk mannen die ge regeld opduiken in de uitslagen van kleinere koersen, maar nog lang niet de status hebben voor een favorietenrol in Milaan-Sanre- mo, dê eerste grote klassieker dat vandaag wordt verreden. door René van Stee SLUIS - Als één van de grootste Zeeuwse eendaagse loopevene menten trok de Zwinstedenloop in Sluis vorig jaar een recordaantal van 1502 deelnemers. Gelet op de voorinschrijvingen voor de Vijf van Sluis, de Tien van Sluis en de halve marathon ziet het er naar uit dat de kaap van vijftienhonderd lo pers en loopsters morgen tijdens de negentiende editie van het eve nement wederom wordt gepas seerd. Bij de mannen liepen de winnaars op de halve marathon de laatste vier jaar naar een tijd van één uur, zes minuten en een beetje. „En dan ben je een hele meneer", zegt atleet Theo Rabout uit Aarden burg. „Ook in de breedte is de wed strijd van hoog niveau. Nergens in Zeeland loopt de top tien of top twintig zo hard als in Sluis." De cijfers staven die bewering van Rabout. Vorig jaar liepen achttien atleten sneller dan 1.15 uur. Liefst 45 deelnemers kwamen binnen 1.20 uur over de finish. In 2010 luk te dit zelfs 71 man, terwijl dat jaar dertig lopers binnen 1.15 uur bin nenkwamen. „Je moet dus van heel goeden huize komen om hier te winnen." Traditioneel domineren de Belgen in de Zwinstedenloop. Van de achttien voorgaande edities zege vierde zestien keer een zuider buur. Eén keer won een Keniaan (Elijah Mbogo in 2009 in 1.06.15) en één keer een Nederlander. En wel John Vermeule. De Middelbur ger liep in 1998 meteen ook het parkoersrecord van 1.04.31, dat nog altijd fier in de boeken staat. Een exacte verklaring voor de goe de loopprestaties van de Belgen heeft Theo Rabout niet. Het heeft volgens hem in belangrijke mate te maken met cultuur. Daarbij trekt hij de vergelijking met het schaatsen in Nederland. „Dat leeft in België helemaal niet. Dit in te genstelling tot het veldrijden en het lopen. Vraag me niet waarom, maar het is wel zo. En als een sport ergens groot is, zorgt dat bijna automatisch voor een brede top en goede prestaties. Verder zijn de publieke belangstelling en waardering voor lopers in België heel groot. Ook het prijzengeld valt niet uit te vlakken. Dat maakt ze waarschijnlijk fanatieker en ge drevenen Want in fysiek opzicht is er echt geen verschil tussen een Belg en een Nederlander." Rabout vermoedt dat een ander deel van de verklaring ligt in de traditie van sterke Belgisch lopers door de jaren heen. Dat begon al in de jaren zestig met wereldtop pers zoals Roger Moens (zilver op zowel de 400 als 800 meter op de Spelen van Rome in i960) en Gas ton Roelants (olympisch kam pioen steeple chase in 1964). Ver volgens liep Karei Lismont in 1972 naar marathonzilver op de Olympi sche Spelen van 1972 in München, terwijl Ivo van Damme in 1976 in Montreal naar zilver snelde op de 800 en 1500 meter. „Inderdaad al weer een poos geleden, maar die prestaties zijn ongetwijfeld toch een bron van inspiratie geweest. En nu beschikken ze weer over we reldtoppers met de tweelingbroers Kevin en Jonathan Borlée op de 400 meter", zegt de 38-jarige Ra bout, die zelf een persoonlijk re cord op de halve marathon van 1.08 uur op zijn naam heeft staan. Dat de Belgen massaal naar Sluis trekken, verwondert Rabout niet. „Wie Sluis zegt, zegt Belg. Jaarlijks komen er miljoenen af op het kooptoerisme." Lachend: „En ik sluit ook niet uit dat veel Belgische deelnemers er zondag tijdens de Zwinstedenloop een uitje van ma ken. Pa gaat lopen en moeders gaat lekker winkelen." Hoewel de provincie beschikt over jongens zoals Tim Pleijte en Mi chel Schrier die - indien ze zou den meelopen - in staat moeten worden geacht om in de buurt van de toppers te komen, lijkt de kans op een Zeeuwse overwinning ook dit jaar gering. Zo liep Schier vorig jaar in de Zwinstedenloop een per soonlijk record in 1.09.34. Daar mee eindigde hij op de zesde plaats. Inmiddels heeft de Vlissin- ger die tijd vroige week verder aan- gescherpt.„Het zal voor Michel dus nog iets sneller moeten gaan", is dan ook de logische conclusie van Rabout. Schrier staat overi gens niet op de startlijst. Rabout zelf houdt het dit jaar bij de Tien van Sluis. Daarna fungeert hij net als in de voorbije jaren als vliegen de reporter op de fiets tijdens de halve marathon. Met enige spijt in zijn stem: „Die wedstrijd moet ik helaas al een poos aan me voorbij laten gaan. Ik heb lang last gehad van m'n achillespezen. En dus moet ik voorzichtig zijn." "TT e zult maar coach zijn in het I Zeeuwse amateurvoetbal. I Dan is het elke trainings- I avond weer spannend of je afloop direct je auto in kunt stappen of dat je nog even de be stuurskamer in wordt geroepen voor een stevig gesprek. Als je ge luk hebt, hoor je daar dat je nog één keer de kans krijgt om je team op zaterdag of zondag aan de praat te krijgen, wie pech heeft wordt er meteen uitgegooid. Achttien trainers zijn er dit sei zoen al weggestuurd of uit zichzelf vertrokken, omdat het werken ze onmogelijk werd gemaakt. Vóór de winterstop is het de vraag of je de kerst wel haalt. Daarna of je het seizoen wel mag uitzingen. Als je vroeger de nieuwjaarsreceptie over leefde, wist je dat je ook in mei nog wel op het veld zou staan bij je duppie. Tegenwoordig is er geen enkele garantie meer. Zelfs in maart circuleren er bij sommige elftallen nog stembriefjes in de kleedkamer. Jonge gasten van een jaar of achttien die net drie goede wedstrijden in het eerste elftal heb ben gespeeld bepalen mede of een trainer met 25 jaar ervaring wel het seizoen mag afmaken. Oefen- meesters met kampioenschappen en periodetitels achter hun naam worden op een mistige donderdag avond van het veld gehaald, omdat er 'geen chemie' meer zou zijn. Maar niet alleen spelers zagen aan stoelpoten. Steeds meer clubbe stuurders regeren met de waan van de dag. Worden er drie potjes achter elkaar verloren dan slaat de paniek al toe. Vaak is de trainer de zondebok, want hij kan zijn team niet meer motiveren is de teneur. Dat het ook wel eens aan de kwali teit of instelling van de spelers groep zou kunnen liggen, komt niet bij hen op. Het is immers veel makkelijker om één schuldige aan te wijzen dan elf Veel clubs beginnen met te hoge verwachtingen aan het seizoen. Bijna allemaal willen ze een perio- detitel winnen of meedoen om het kampioenschap. Voor veel ver enigingen een onmogelijke missie. Ook de trainers zelf gaan niet alle maal vrijuit. Als je in oktober of november al aangeeft dat je de club gaat verlaten, had je nooit aan het seizoen moeten beginnen. De competitie kan dan wel eens heel lang gaan duren. Of juist heel kort... ARNHEM - Vitesse heeft gistera vond met 2-0 gewonnen van Hera cles Almelo. In Arnhem kwamen Wilfried Bony en Renato Ibarra tot scoren. Bony miste vlak voor de rust een strafschop, nadat doel man Remko Pasveer uit het veld was gestuurd voor een overtreding op Ibarra. Voor subtopper Vitesse was het de derde opeenvolgende zege, middenmoter Heracles incas seerde de vierde nederlaag op rij. In de Jupiler League verloor Sparta verrassend op eigen veld van Hel mond Sport: 0-3. Jan Poortvliet ging met Telstar met 3-0 onderuit bij Den Bosch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33