Asbest stilgezwegen 1993 Doorbraak bij De Schelde 21 zeeland Slechte openbare verlichting bekeken zaterdag Reactie De krant 6 weken voor 18 euro! jt Chinezen voelen zich door Mulder gediscrimineerd zaterdag 17 maart 2012 door Maikel Harte "TT a, ik weet het, er is eigenlijk I al genoeg gezegd en geschre- I ven over het getwitter door I de Hulsterse Burgemeester Mulder, maar nou begon hij er van de week zelf weer over. Hij heeft zich namelijk ge stoord aan de berichten als zou de Chinese gemeenschap proble men hebben gehad met zijn tweet over de reeks overvallen op Walcheren. Dat viel wel mee, zei hij, want hij had ooit nog bij een Chinees gewerkt, dus kende hij die wereld. Natuurlijk, dan weet je hoe een bevolkingsgroep zich voelt. Ik ben twintig jaar ge leden nog pizzakoerier geweest, dus weet ik alles over Italianen. Hij kan maar beter niks meer zeg gen. Ik kwam vorige week in ieder ge val een Chinese man tegen die heel erg boos was. Nou is dat maar één iemand en er zijn er heel wat meer, maar toch. Hij vroeg wat ik er van vond. Ik zei dat ik het van Mulder flauw vond, en niet grappig door van de r een 1 te maken en te ein digen met iets in de trant van COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Thólen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl sambal bij, maar bovenal lijkt mij een gewapende overval echt ver schrikkelijk om mee te maken. Daar kan je lang getraumatiseerd van zijn. Daar maak je als burge meester geen grappige tweets over. Achteraf had ik spijt dat ik deze man niet had gevraagd hoe de Chinese gemeenschap er over dacht, want het duurde wel even voor er een reactie kwam. Pas gisteren lieten Chinese Hore- ca-ondernemers in Nederland weten excuses te eisen van Mul der. Ze voelen zich gediscrimi neerd en gekwetst Hebben zijn jaren in dat Chinese restaurant Mulder toch niet tot de juiste in schatting van de situatie opgele verd. De vraag is dan ook of hij wel beseft wat zijn tweet heeft aangericht. Misschien is het gewoon het bes te om Mulder met gelijke munt terug te betalen. Dat hij voelt hoe het is. Dus met een groep Chinezen een gewapende overval op hem ple gen en dan de andere dag twitte- ren: wlaak genomen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Familieberichten: 18-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (ma2s> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (ka2S) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van m Rekeningnummer ijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaal lorgwuldig om me! peisoonsgegerens. In hel colofon treil i i nadere intoimalie aan. was het jaar van de doorbraak in het asbest-dossier met een arrest van de Hoge Raad Nabestaande vindt excuses van overheid niet meer nodig De overheid heeft haar bevol king onvoldoende beschermd te gen het gebruik van asbest, stelt Bob Ruers. Voor Thea Kosten, die haar man aan asbestkanker verloor, is dat geen nieuws: „Wij zeiden altijd al dat het moord met voorbedachte rade was." door Edith Ramakers en Ben Jansen Op 2 september 1994 overleed Wim Kos ten, de echtgenoot van Thea op 56-jari- ge leeftijd aan as bestkanker. „Hij was helemaal op. Het vlies van al zijn organen was opgevuld met een, noem het maar, zwam. De organen werden erdoor verstikt. Hij stierf na een ziekbed van 10 maanden." Wim Kosten werkte als timmer man in de scheepsbouw bij De Schelde. Zij herinnert zich dat hij sprak over witte korreltjes die op houten planken van stellingen za ten. „Daar werkten die mannen mee. Ze dachten dat het cement- korrels waren. Als de planken uit het scheepsruim gehesen werden, bleven zij in een asbestwolk achter en ademden die troep in. Zonder mondbescherming." Toen ze zich verloofde met Wim, zei hij: denk erom ik zal niet oud worden. Na verloop van tijd zong het rond dat 'dat witte goedje do delijk was'. Maar wat doe? Je bent jong en je zet je net zo hard in als al die anderen, zegt Thea. „En bovendien vertrouw je erop dat de werkgever goed voor het personeel zorgt. Maar als Wim ge weten had dat het risico om kan ker te krijgen, zo groot was, dan had hij het werk geweigerd." Een groep nabestaanden verweet De Schelde dat het de mannen liet- werken met asbest, terwijl de di rectie 'wist van het gevaar'. Advocaat Bob Ruers zegt nu in het proefschrift over het asbestdrama dat de overheid excuses aan de na bestaanden schuldig is. Hij conclu deert dat er onverantwoord lang gewacht is, waardoor er onnodig vele duizenden doden extra zijn gevallen. „Excuses hoef ik niet meer", zegt Thea. „Het belangrijk ste is dat iedereen beseft dat we zo niet met mensen omgaan. De man nen werden bewust blootgesteld aan gif Daar moeten we iets van leren." Het heeft ruim 40 jaar geduurd voordat erkend werd dat de man nen door het inademen van asbest- kristallen om het leven zijn geko men. Thea ziet nu de lotgenoten niet meer. „Dat doe ik bewust niet. Want dan kun je niet verder met je leven." De doorbraak kwam in 1993. De Hoge Raad draai de in een arrest de bewijs last om: niet een werknemer moet bewijzen dat de oorzaak van zijn long- of buikvlieskanker op zijn werk ligt, maar de werkgever moet aannemelijk maken dat alles is ge daan om gezondheidsschade door het werken met asbest te voorko men. De werkgever was de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen; de werknemer Bram Cijsouw uit Oost-Souburg. Hij zou de uit komst van de jarenlang slepende procedure niet meer meemaken: hij overleed begin 1989 aan de ge volgen van mesothelioom. Het arrest leidde in 1997 uiteinde lijk tot een schadevergoeding en - wat minstens zo belangrijk was - de mogelijkheid voor de weduwe en de kinderen van Bram Cijsouw het rouwproces af te sluiten. De Schelde heeft eerder al een be langrijke rol gespeeld bij het in zicht in de gevaren die asbest voor de volksgezondheid heeft Bedrijfs arts Jan Stumphius van De Schel de promoveerde in 1969 op een on derzoek met de titel Asbest in een bedrijfsbevolking. Daarin consta teerde hij dat geringe hoeveelhe den ingeademd asbest longvlies- kanker kunnen veroorzaken. Hij had in vijfjaar tijd op Walcheren 25 gevallen van deze vorm van kan ker vastgesteld. Stumphius' bevindingen waren voor De Schelde aanleiding om on middellijk te stoppen met de toe passing van asbest bij de bouw van nieuwe schepen en andere producten die het bedrijf vervaar digde. Er kwam toen een einde aan de situatie waarin werkne mers de hele dag in een nevel van asbestvezels bezig waren. Vak bondskaderleden als wijlen Koen Hendriks zagen erop toe dat die maatregelen ook strikt werd toege past. Dat was bijvoorbeeld op de reparatiewerf Scheldepoort geen vanzelfsprekendheid. „We hebben toch altijd zo gewerkt", is een veel gehoord argument. Hendriks begeleidde ook Cijsouw en later diens nabestaanden in de procedure tegen De Schelde. For meel moest de werf van zijn verze keraar elke aansprakelijkheid afwij zen. In de praktijk kregen Hen driks en anderen die zich om het lot van de asbestslachtoffers be kommerden wel degelijk steun. HULST - Beter laat dan nooit, dacht de 'sector Chinese ondernemers' van de Koninklijke Horeca Neder land. Die stuurt nu ook een brief aan de Hulster burgemeester Jan- Frans Mulder over zijn inmiddels beruchte tweet waarin hij ingaat op overvallen op Chinese restau rants. De Chinese horecaonderne mers schrijven dat ze het bericht 'schokkend en kwetsend' vinden en dat ze zich gediscrimineerd voe len. Chinese restaurateurs zijn vriendelijk en hardwerkend, me nen de briefschrijvers, en verdie nen het niet om op deze wijze be handeld te worden. Ze vragen ex cuses van Mulder. HEINKENSZAND - Bijna alle Zeeuw se gemeenten, de provincie en het havenschap komen gezamenlijk in actie om wat te doen aan ondeug delijke openbare verlichting. Vanaf 1 april is het mogelijk om storin gen en schade aan openbare ver lichting via internet te melden. De gemeenten, de provincie Zee land en het Havenschap lanceren dan de website www.ovstoringzee- land.nl. Op deze site kunnen sto ringen en schade aan de openbare verlichting kenbaar worden ge maakt. De samenwerkende partijen ne men deze website in gebruik naar aanleiding van de gezamenlijke aanbesteding van onderhoud aan de openbare verlichting voor de komende 4 jaar. Naast het preventief vervangen van lampen ter voorkoming van storing, kunnen overige storingen ook worden doorgeven op deze si te. Ondergrondse kabelstoringen worden verholpen door Delta net werkbedrijf. Betrokken partijen hopen hiermee een eenvoudig en altijd bereikbaar loket te bieden om hun dienstver lening in openbare verlichting te verbeteren. De gemeente Vlissin gen, waterschap en de Zeeuwse woningcorporaties nemen geen deel aan de website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2