zeeland 27 'Als je niet tegen je verlies kunt, moet je opstappen' Geef aan ZOA Van Harten benoemd in denktank Huib Eversdijk 1933-2012 zaterdag 17 maart 2012 Al zijn ijver ten spijt is hij de eeuwige tweede geble ven. De baan van zijn leven ging steeds aan zijn neus voorbij. Voorzitter van de Tweede Kamer had hij gehoopt te worden, staatssecreta ris van Verkeer en Water staat, voorzitter van het CDA of commissaris van de koningin in Zeeland. Telkens waren wel perso nen of omstandigheden die de am bities van Hubrecht Eversdijk fnuikten. Ruud Lubbers vond hem een logi sche kandidaat voor het Kamer voorzitterschap, maar gaf toch de voorkeur aan Wim Deetman, voor het staatssecretariaat en het CDA-voorzitterschap had Evers- dijk als CHU'er de verkeerde chris ten-democratische bloedgroep en voor het commissarisschap gold hij - het ging om de opvolging van Kees Boertien - als te uitgespro ken. Ondanks die teleurstellingen bleef Eversdijk naar buiten toe loyaal ten opzichte van zijn partij en zijn partijgenoten: „Als je niet tegen je verlies kunt in de politiek, moet je gewoon opstappen." De donderdag in Goes overleden Eversdijk was met afstand het vlij tigste Kamerlid dat Zeeland ooit heeft voortgebracht. Politiek is een ambacht en Eversdijk beheerste dat tot in de finesses. In verkie zingstijd was hij wekenlang iedere avond in touw. Elke dag stuurde hij de krant zijn toespraak toe, ge makshalve verdeeld in hapklare brokken. Die items herhaalde hij in zijn spreekbeurten tot de krant er aandacht aan had besteed. Na de mulo wachtte Huib Evers dijk een baantje als jongste bedien de bij de veiling in zijn geboorte plaats Kapelle. Door middel van avondstudie verwierf hij getuig schriften om zich achtereenvol gens onderwijzer, hoofdonderwij zer, aardrijkskundeleraar en ten slotte sociaal geograaf te mogen noemen. Met zwaar brilmontuur en vlinder das stapte de immer opgewekte Eversdijk in 1970 de politiek in: raadslid voor de CHU in Borsele. Het was het begin van een snelle carrière als volksvertegenwoordi ger: Statenlid (1973), Tweede Ka merlid (1977), Eerste Kamerlid (1991) en - terug naar de basis - raadslid in Reimerswaal (2002). Achter die laatste functie zette Eversdijk in 2006 een punt. Intussen speelde hij als inte rim-dijkgraaf een rol bij de concen tratie van waterschappen aan bei de zijden van de Westerschelde. Everdijks werklust blijkt uit een lange lijst voorzitterschappen, com missariaten en andere functies. Zo leidde hij de anti-ontpolderclub De Levende Delta, de commissie die de visserijfraude in de jaren tachtig van de vorige eeuw onder zocht en de commissie Deskundi gen Vliegtuighinder Schiphol. Ook was hij honorair consul van Roemenië in Nederland. Zijn laat ste wapenfeit was de zoektocht naar een koper voor Deltapark Neeltje Jans. Die resulteerde in de overname van het Zeeuwse attrac tiepark door de Spaanse Aspro Ocio-groep in 2008. Nadat hij het overgrote deel van zijn functies successievelijk had beëindigd, zette Eversdijk, die slecht niets kon doen, zich nog aan een studie rechten. Met het stellige voornemen die nog eens met een promotie te bekronen. Ambitieus bleef hij. Eversdijk wordt dinsdag in beslo ten kring begraven. Daaraan voor afgaand is in de hervormde kerk in Yerseke een herdenkingsdienst. Die begint om 10.30 uur. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Vlaanderen en Neder land gaan samen nadenken over de gezamenlijke toekomst. Daar voor is een denktank opgericht. Een van de drie benoemde Neder landse deelnemers is directeur Ge rard van Harten van Dow Benelux in Terneuzen. Minister-president Mark Rutte en zijn Vlaamse collega Kris Peeters hebben vorig jaar zomer afgespro ken deze groep te installeren. In de groep zitten gezaghebbende ver tegenwoordigers uit innovatieve sectoren en denktanks. Zij moeten over een jaar advies uitbrengen over terreinen waarop Nederland en Vlaanderen beter kunnen sa menwerken ter bevordering van de gezamenlijke welvaart, met als horizon 2040. De ministerraad heeft gisteren drie personen namens Nederland benoemd. Naast Van Harten (te vens vice-voorzitter van de VNCI) zijn dat: Tini Hooymans (Raad van Bestuur van TNO) en Peter van Lieshout (WRR). De Vlaamse leden van de denkgroep zijn Dirk Boogmans (voorzitter van de Vlaamse Raad voor Wetenschap en Innovatie), Wouter de Geest (voorzitter van de Vlaamse Indus- trieraad en CEO BASF), Josée Le- maitre (administrateur-generaal studiedienst Vlaamse regering) en Bruno Tindemans (econoom). alleêne a dat 'r echt is. Wan het zou toch angenaem weze a ze zeie: „Vandaege is t'r gin nieuws. Daè is niks gebeurd. Me draaie mae wat dialectmuziek en vadder oar je wat a t'r te doen is vandaege." En a t'r wè nieuws is of daè is een interview mie bijvoorbeeld Bei Cok, da ze dan tussendeur een vès- je draaie van Bei Cok en nie van Lady Gaga. Tenzij a die een nummer van Bei op d'r repertoire enomen eit. Afijn, zö kan ik nog wè een steutje deur gae, mae voe zö'n radiosta tion za d'r wè gin geld weze, ok a oeft het glad nie vee te kosten. Het gaè mae om een paer uren op een dag. Voe de rest bin d'r meêr as genoeg radiostations. Misschien wille de mensen d'r zelfs wè een kleinigheidje voe be- taele in ruil voe een verzoeknum mer. Ik herinnere me van vroeger dat 'r op de radio een verzoekpro gramma was dat a verzurgd wier deur Lein. Dat was echt een om roeper, wat kon die man roepe. De mensen bleve d'r voe thuus. En dan was t'r ok nog eêne Bert die a ok van Zeeuwse muziek ieuw en tussendeur de mensen ielp mie aollerande kwesties op te lossen. Kortom, a Kees of Ben van GS es goed zoeke, vinde ze misschien wè een potje. Mie aol dat fruit daè ze vast nog wè een appeltje voe d'n dost over. Mocht het deur gae, en een naem is t'r a: Leute, dat geldt dan as de af korting van luctor et emergo. Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Het stukje is na te lezen op www.zeeuwse- zanger.nl 'Ik ben voor de beste oplossing voor de schatkist, de natuur, de internatio nale verhoudingen en voor duidelijk heid voor de Zeeuwen. Opgeteld is door Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27