Strandvisserij Veere taboe •eland Overheid jaagt op kreeftenstropers 22 VERHUIZEN MET ZORG! y Nieuwbouwproject Serooskerke van start 0118 61 26 69 Medeleven Einde eeuwenoud ambacht zaterdag 17 maart 2012 r l.iiiflcropviui^ iQ KOO/.II". www.koozie.nl y SEROOSKERKE - De bouw van de su permarkt met 21 zorgappartemen- ten en een recreatieruimte in Serooskerke begint in de tweede helft van dit jaar. De gemeente Veere en Bouwfonds Ontwikke ling uit Goes zijn hiervoor een sa menwerking aangegaan. De nieuwbouw komt op het ter rein van Groenleer, langs de Wil- genhoekweg. De gemeente Veere ontving voor het project een subsi die van honderdduizend euro van het Rijk in het kader van stedelijke vernieuwing. De eigenaar van de nieuwe Emté- supermarkt wordt André van der Hoofd. Woningbouwvereniging Woonburg koopt de 21 apparte menten en de recreatieruimte. De gemeente Veere legt bij het nieu we complex 66 parkeerplaatsen aan. Wethouder Jaap Melse is erg tevre den over de overeenkomst die de bouw mogelijk maakt Juist om dat we weten dat er een grote be hoefte is aan appartementen en een nieuwe supermarkt in Seroos kerke." Volgens Melse is er nu een einde gekomen aan een lange tijd van on zekerheid over het doorgaan van het nieuwbouwproject. VLISSDNGEN - Naar aanleiding van het dramatische busongeluk in Zwitser land heeft het Belgische consulaat aan het Bellamypark in Vlissingen een condoleanceregister geopend. Tot en met maandag kan het publiek het re gister tekenen, dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur. In België was er gisteren een dag van nationale rouw voor de slachtoffers van het ongeval. Gisteren hingen als blijk van medeleven ook in Zeeland op veel gebouwen de vlag- „Het eeuwenoud ambacht van de strandvisserij wordt de nek omgedraaid", zegt Domburgs oudste strandvisser Wim Vreeke. Dat je tussen de hoog- en laagwaterlijn niet eens meer een fuikje mag zetten, dat zit hem behoorlijk dwars. Zodanig dat hij overweegt nooit meer lezingen te houden over de strandvisserijtraditie. gen halfstok. foto Ruben Oreel Zelf mogen Domburgers op het strand niet eens meer een fuikje zetten. Terwijl de beroepsvisserij de kustwateren leegschept. Met netten van honderden meters lang. En; dat steekt. door Henk Posfcma Nog geen twee jaar terug publiceerde hij een ge zaghebbend boekje over de Zeeuwse strand visserij. Hoe je zelf zeefuiken kan breien, een sleepnet of garnalen- kor. Maar wie daar nu nog mee op de Veerse stranden verschijnt, ris keert een forse boete. „Het eeuwenoude ambacht van de strandvisserij wordt de nek omge draaid", zegt Domburgs oudste strandvisser Wim Vreeke. Hij kan er nog wel inkomen dat het ge meentebestuur de mogelijkheid laat schieten om het zogenaamde 'staand want' vissen weer toe te staan. Want die vorm van strand visserij, met netten tot vijftig me ter lang, kent in Zeeland geen tra ditie. Bovendien is dat een weinig frisse vorm van visserij. Maar dat je als Domburger tussen de hoog- en laagwaterlijn niet eens meer een fuikje mag zetten, dat zit hem behoorlijk dwars. Kenmerk van de strandvisserij, ook wel 'kleine recreatieve visserij' genoemd, is dat de netten wa dend, dus zonder boot, worden uitgezet Geen bruinvis die daar in sneuvelt, zegt Vreeke. Toch noemt de gemeente de bescherming van de bruinvis als tegenargument. Overigens: wat betreft het vissen met zeefuiken kan de gemeente niet anders, benadrukt gemeente lijk woordvoerder Sjacky Vasseur. Volgens hem rust daarop sinds 1 ja nuari 2011 een landelijk verbod, in gevoerd om de palingstand te be schermen. „De gemeente Veere kan dit niet opzij schuiven, ook al zouden we dat willen." B en W van Veere erkennen dat de strandvisserij een oud ambacht is. „Echter wij hebben meerdere belangen te behartigen dan alleen die van de betreffende vissers", stelt het college. Daarmee doelt het op het toerisme. Staand want vissen brengt sowie so gevaren met zich mee voor bad gasten, zegt Vasseur. „Bij laag wa ter komen de netten bloot. Dat heeft een grote aantrekkingskracht op recreanten. Die weten veelal niet hoe een dergelijke visserij werkt, met alle gevolgen van dien." Vasseur kan zich voorstellen dat dit in zekere zin ook geldt voor zeefiiiken. Maar daarover, bena drukt hij, heeft het gemeentebe stuur geen officieel standpunt. Im mers, dat zou een rijksaangelegen heid zijn. „De gemeente heeft in dit kader geen bevoegdheden." Maar strandvisser Wim Vreeke kijkt daar toch wat anders tegen aan: de gemeente zou zich sterk kunnen maken voor. behoud van de eeuwenoude traditie. In Domburg werd de traditie in de afgelopen jaren door zeker drie strandvissers levend gehouden. En die zitten de recreatie heus niet in de weg, verzekert Vreeke. „Zo'n zeefiiik heeft een spanwijd te van vier meter, en is zes meter lang. We zetten die in de lengte langs een paalhoofd. Daar heeft niemand last van. Want het is alge meen bekend dat je tot tien meter van het paalhoofd niet mag zwem men. Bovendien, met het oog op de veiligheid markeerden we de fuiken met een vlag, die ook bij hoog water nog is te zien." Volgens hem lijdt de palingstand er niet onder omdat de mazen van de netten groter zijn dan zes centi meter. „De paling glipt daar ge woon tussendoor." door Joeri Wisse ZONNEMAIRE - Met een snel op lopende kilo-prijs van enkele tien tjes, is de verleiding groot om al voor de start van het kreeftensei zoen te beginnen met het vangen van de gewilde schaaldieren. Extra controles moeten vissers en stro pers hiervan weerhouden. „Het is de kat op het spek bin den", geeft een medewerker van de Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA) toe. „Zo vlak voor de opening van het kreef tenseizoen, dat loopt van 1 april tot 15 juli, stijgt de kiloprijs van twintig naar soms meer dan veer tig euro." Vissers die enkele dagen voor 1 april een flinke kreeft van drie kilo aantreffen, moeten dus van de wet honderd euro over boord kieperen. Visserij specialisten van de NVWA en de politie krijgen hulp van spe cialisten van het Rijk bij.de extra controles op de Grevelingen, het Veerse Meer en de Oosterschelde. De controleurs hopen dat de aan kondiging van de acties een pre ventieve werking heeft. Behalve controleren van vissers, spoort het team ook stropers op. Dit kunnen particulieren zijn die illegaal fuiken uitzetten, maar ook duikers die soms met gewiekste trucjes kreeft roven. Gisteren concentreerde het team zich op het Grevelingenmeer. Met snelle motorbootjes werden de met drijvende tonnetjes gemar keerde fuiken gelicht. Na twee reeksen te hebben gecontroleerd, bleek hier niets aan de hand te zijn. In de netten zaten palingen en vooral krabben. „Mocht er een kreeft in hebben gezeten, dan is er nog niets aan de hand. Je kunt die dieren immers niet verbieden een net in te lopen", zegt de NVWA- controleur. Pas als blijkt dat de schaaldieren 'geboeid' zijn met elastiekjes om de scharen, heeft de eigenaar van de netten een groot probleem. Dat wijst er namelijk op dat de kreef ten niet zijn teruggezet. „De vis sers boeien de kreeften om te voor komen dat ze elkaar afmaken." Dit seizoen hebben de acties nog niet geleid tot de vondst van illega le praktijken. Vorig jaar, toen de controle voor het eerst na het ver krijgen van 'signalen' groots werd opgezet, werden voor de start van het seizoen 157 geboeide kreeften gevonden. De overtreders hadden het extra bont gemaakt door ook ei-dragen- de kreeften te vangen. „Dat is altijd verboden, net als het vangen van zachte kreeften die net hun oude harnas hebben afge daan." Want, zo benadrukken de contro leurs, uiteindelijk is het de over heid te doen om het in stand hou den van de kreeftenpopulatie. „Vis sers die 'zaadkreeften' vangen, zijn gewoon heel fout bezig." EXCLUSIEVE DAMESMODE PAUSE CAFE JJ GARELLA INDIES BLACKIE DRESS DIDIER PARAKIAN HYBRIS MONAR1 WOLFORD AMATI CHIC ELISA CAVALETTI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22