Richard Bona op jazzfestival cultuur 117 Bluesjargon virtuoos omzeild agenda Film over Corbijn Open repetitie zaterdag 17 maart 2012 Bassist uit Kameroen topper in Middelburg Richard Bona, die wordt be schouwd als een van de beste bassisten ter wereld, is dit jaar dé publiekstrekker van het Inter national Jazz Festival Middel burg. Andere hoofdacts zijn in elk geval Nik Bartsch's 'Ronin' en Sven Hammond Soul. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Opnieuw is het Mid delburgse jazzfestival erin geslaagd een grote naam vast te leggen. De Kameroense bassist Richard Bona is zondag 27 mei de slotact op het Abdijplein. Hij presenteert dan zijn nieuwe Afro-Cubaanse kwar tet Mandekan Cubano, dat uiterst lovende recensies oogst. In samen werking met Music Meeting in Nij megen is het jazzfestival erin ge slaagd Bona vast te leggen. Het programma van de zesde edi tie van het festival, van zaterdag 26 tot en met maandag 28 mei (pink- sterweekeinde), is al een flink eind rond. Zeker is dat Nik Bartsch's 'Ronin' de slotact op zaterdag zal zijn. Dit Zwitserse collectief, toon aangevend op het gebied van mini mal jazz, maakte vorig jaar een ver pletterende indruk bij Muziekpo- dium Zeeland. Richard Bona Op zondag zal, aan het eind van de middag, Sven Hammond Soul een concert op het plein verzor gen. In deze populaire jazz-funk- soulband van Hammondorganist Sven Figee speelt de Zeeuwse trompettist Rik Mol. De binnenstad van Middelburg staat op zaterdag traditiegetrouw in het teken van de oudestijljazz. Het programma krijgt dit jaar een extra kwaliteitsimpuls door hoog waardige optreden 's middags op de Markt. Daar spelen dit jaar de Dutch Swing College Band en de Tiny Little Bigband. Een belangrijke verandering in de opzet van het festival is dat nu zo wel op zaterdag als op zondag al vanaf 16.00 uur tot 's avonds laat optredens op het Abdijplein zijn. „We willen een echte festivalsfeer bereiken", zegt zakelijk directeur Renny Minnaert. Om het publiek op het plein te houden wordt het horeca-aanbod op een hoger plan gebracht. Op de afsluitende maandag is het Abdijplein - in tegenstelling tot de twee voorgaande dagen - gratis toe gankelijk. Dan wordt de finale van de Junior Jazz Award gehouden en staat er een bigbandcontest- of ont moeting op het programma. Het Middelburgse festival is bezig met het opzetten van een samen werkingsverband met Scheldejazz in Terneuzen, dat een week later wordt gehouden. In eerste instan tie gaat het om gezamenlijke pro motie (zoals vermelding in eikaars programmaboekje), maar in de na bije toekomst mogelijk ook om za ken op het gebied van faciliteiten en programmering. Het eerste re sultaat is er al: Sven Hammond Soul treedt zowel in Middelburg als bij Scheldejazz op. De organisatie van het Middelburg se jazzfestival verwacht binnen kort de rest van het programma be kend te kunnen maken. De kaart verkoop begint over enkele weken. Van links naar rechts: Pascal Vermeer (drums), Arno Krijger (Hammondorgel) en Dick de Graaf (saxofoon). door Mischa Beckers Out of the blues is het al bum dat Hammondorgel speler Arno Krijger met Dick de Graaf en Pascal Vermeer uitbracht. Daarmee schijnen ze een nieuw licht op het bijzondere repertoire van Oliver Nelson. Krij ger begon op zijn veertiende met optreden in Porgy en Bess en speelt er sindsdien zeker jaarlijks. Vanzelfsprekend vindt de officiële release van Out of the blues in de Terneuzense jazzclub plaats. Dat gebeurt morgen. Kent u de muziek nog van films en televisieseries als Ironside, Co- lumbo en De Man van Zes Miljoen Oliver Nelson componeerde die. Hij schreef voor harmonie - en ka merorkest en bigband, voor James Brown, Diana Ross en The Temp tations. Jazzmusici zoals Jimmy Smith en Sonny Rollins maakten gebruik van zijn diensten. Reden te meer voor Krijger en de zijnen om het repertoire nader te belich ten. „Pascal Vermeer had een sessie ge regeld met Dick de Graaf en mij", zegt Krijger. „Dick besloot dit re pertoire mee te nemen. Hij had het eerder gespeeld in grotere be zetting met matig succes. Maar hij zag er nog wel iets in en wilde het in deze bezetting uitproberen." De subtiele variaties die Nelson aanbracht in de voor de blues zo bekende en traditionele akkoord overgangen inspireert ook de hui dige lichting improviserende muzi kanten nog steeds. „Alle stukken die we opnamen hebben als basis het traditionele twaalfmatenblues- schema met bijbehorende akkoord opeenvolging. Echter, Oliver Nelson besloot elk stuk een onver wachte wending te geven met een uitbreiding of lichte verandering van dit basisschema. De volledige titel van het project is Out of the blues - celebrating the music of Oli ver Nelson en die heeft alles te ma ken met het omzeilen van het stan- daardbluesjargon." Nelson componeerde veel voor grote bezettingen zoals bigbands. Het vergde creativiteit om die stuk ken te arrangeren voor het trio. Zo- ss&sss&sassssssK- Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 17 MAART Cadzand Après-ski party met dj Cois. Dé Sporthal, 22.00 uur. Goes Tuin- en Woonbeurs (ook zondag). Zeelandhallen, 10.00-17.00 uur Koudekerke Finale Voicewaarts, zangtalentenjacht. De Couburg, 19.30 uur Middelburg Zeeuwse AmateurArcheologen Dag. SCEZ, Looierssingel 2, 10.00-17.15 uur Zierikzee Voorjaarspostzegelbeurs. Scoutinggebouw, 10.00-16.00 uur ZONDAG 18 MAART Ellewoutsdijk Oecumenische bijeenkomst. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Middelburg Platenbeurs. Kaffee 't Hof, 14.00-17.00 uur PODIUM ZATERDAG 17 MAART Bruinisse Winterfeest met Racoon en Jurk!. Tent Zijpe Havenplateau, 20.00 uur. Goes Musical 'On the town' door GOV. De Mythe, 20.00 uur. Kapelle Zeeuwse Popkorenfestival. De Vroone, 19.45 uur Middelburg Pianist Ferenc Hannewijk. Drvkkery, 16.00-17.15 uur Klucht toneelgroep Griffioen De Wijk. Aula CSW Elzenlaan, 19.30 uur. Amsterdam Sinfoniettsa Robert Mac- Duffie: 'De vier jaargetijden' van Glass. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Het Groot Niet Te Vermijden. Stadsschouwburg, 20.00 uur Musicalgroep Papillon met theater show 'Pictures of Papilion'. Spiegeltheater, 20.00 uur. The Medics/Steady New Sounds De Spot, 21.00 uur (zaal open) Nieuw- en Sint Joosland De voorstelling van Martin van Dijk e.a. in Theater de Wegwijzer is afgelast Oostburg Nobody's Wife brengt Anouk-tribute. The Lane, 22.00 uur Renesse Musical Jacobus. Jacobuskerk, 19.30 uur. Martin Simek met 'De Ontmoeting'. Theater aan Zee, 20.00 uur. Zinkzand presenteert eerste cd. Bar De Stulp, 22.00 uur. Ritthem Keltische folkband Windbroke. Kerkje van Ritthem, 20.00 uur. Uitvoering brassband ONDA. Ons Dorpsleven, 20.00 uur. Terneuzen Echt Antwaarps Teater. Scheldetheater, 20.00 uur Beatles-tributeband The Beat Holes. De Pit, 22.00 uur. Veere Muziekconcours Veere's Genoegen. Clubgebouw, Oudestraat 9, 12.00 uur Vlissingen 'Padder en Kik' (ook zondag) Theater Vestzak'99, 15.00 uur. Scratch-uitvoering Handels Messiah. Sint Jacobskerk, 19.30 uur. Creedence Clearwater Revival-tribute. De Piek, 21.30 uur Westkapelle Concert Paul Turner (Voice of Holland) De Hooizolder, 23.00 uur Zierikzee Concert Yvonne Smeets Band. De Rode Kamer, 20.00 uur. Zierik speelt 'Momenten van geluk'. MFC,20.00 uur. Zonnemaire Uitvoering Nut Uitspanning. Dorpshuis, 19.30 uur. ZONDAG 18 MAART Hulst Concert ensemble Semper Gaudette. Den Dullaert, 14.00 uur Middelburg Zanger-gitarist Andrea Rottin. Espressobar Ko D'oooooooor, 15.30 uur Optreden Champagne Charlie. 't Schuttershof, 17.00 uur (zaal open) Terneuzen Vlaams Muziek Theater. Scheldetheater, 15.00 uur Vlissingen Concert pianiste Stephanie Proot. Speelhuus Ter Reede, 11.30 uur Het Middelburgs Muziekkorps. Atrium Ter Reede, 14.30 uur. wel Laetitia van Krieken als het trio ging die uitdaging aan en bo gen zich over Nelsons stukken. „Een aantal daarvan kenmerkt zich door de gewaagde stemvoerin gen van saxofoons, trombones en trompetten. Samen met de saxo foon was het zoeken naar de juiste verdeling van de afzonderlijke stemmen." De triobezetting biedt veel moge lijkheden. Krijger bedient immers niet alleen de twee klavieren van het orgel maar ook nog baspeda- len met de voeten. Het geluid vari eert van subtiel en licht naar swin gend en vol. Over deze basis im proviseren de heren naar harten- lust. „De thema's zijn natuurlijk kleiner geworden door de kleinere bezetting, maar in de solo's kan het weer heel breed en groots wor den. Wederom heeft een trio in de ze samenstelling de mogelijkheid om heel klein maar ook heel groot te worden." 'Out of the blues - celebrating the mu sic of Oliver Nelson', morgen in Porgy en Bess, Terneuzen, 15.00 uur. VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het jaar' presenteert morgen en maandag de voorpremière van Insi de Out. Het is een intiem portret van fotograaf filmmaker en ont werper Anton Corbijn. Klaartje Quirijns volgde hem drie jaar lang op de voet. De film is morgen om 16.15 uur te zien in CineCity Vlis singen en maandag om 20.00 uur in CineCity Terneuzen. MIDDELBURG - Het Zeeuws Orkest houdt morgen, van 14.00 tot 17.00 uur, een openbare repetitie in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg. Het orkest, met als gastdiri- gent Marien van Staalen en celliste Maartje-Maria den Herder als solis te, bereidt de komende concerten van 22 maart en 23 maart in de Zeeuwse Concertzaal en 24 maart in De Mythe in Goes voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17