meningen 115 Werken doe je in de industrie Polen KANS positief in Museon Cor de Jonge KROT OF zaterdag 17 maart 2012 ABS 4 ISIGleerlingen, jongeren tussen de 12 en 18 jaar die voornamelijk af komstig zijn uit landen als Soma lië, Afghanistan, Polen, Irak wor den voorbereid op plaatsing in het reguliere voortgezet onderwijs of het regulier middelbaar beroepson derwijs. De leerlingen op de ISK moeten inburgeren. Het is dus in hun belang dat zij contacten kun nen leggen met Nederlandse leef tijdgenoten. Dat deze leerlingen aansluiting zoeken bij kinderen van de basisschool ligt niet erg voor de hand. Daarom is het voor de ISK-kinderen beter als zij wor den ondergebracht bij een school voor voortgezet onderwijs (vo). Het is opvallend hoe weinig aan dacht er aan het bovenstaande aspect is besteed in de discussie over de plaatsing van de ISK in een gebouw van de ABS. Er is leeg stand in vo, er is nieuwbouw in het vo maar niet voor de ISK-leer- ling. Het vo is niet dol op de ISK. Wie discrimineert hier eigenlijk? Betty Mulders Oostwal 79, Goes Zonne-energie Is zonne-energie interessant vol gens Delta en ZMF-cijfers in deze krant? Bij Delta investeer je 2375 eu ro om na 20 jaar kosten/baten er niets op toegelegd te hebben. Bij de ZMF kost een identieke installa tie maar 1200 euro om na tien jaar alle kosten/baten afgedekt te heb ben. De directe opbrengst en het te rug leveren aan de stroomverstrek- ker zit in het terugverdienplan ver rekend, volgens Zeeuwind. Gedu rende die hele tijd is er dus geen cent voordeel. En na de terugver- dienperiode eindig je met een afge schreven of verouderde installatie, want productontwikkeling gaat on verminderd door. Dan kom je dus automatisch bij de volgende vraag. Als het zo eenvoudig is om aan zonne-energie te verdienen, waar om steekt Delta haar kop niet uit om grootschalig, zoals Duitsland doet, panelen op bedrijfsdaken, boerderijen en in zonnepaneelpar ken te plaatsen? En de energieprijs voor iedereen(l) omlaag te bren gen, of is zonne-energie inderdaad financieel (nog) niet interessant? Hans Poilemans Singel 10, Biervliet Zonne-energie De ZMF promoot Chinese zonne panelen. Foei! Ze worden met kin derarbeid en goedkope arbeids krachten gemaakt. Werkdagen van 12 uur, niet mogen praten, onmen selijk! De technologie is ontwik keld in Nederland. Delta had geld gestoken in de fabriek in Limburg om ze te produceren. Maar voor het zover kwam, werd alles ver kocht aan Chinezen. Delta verloor 250 miljoen. Het afval van de che mische processen wordt nu ge dumpt in China. Daar hebben ze geen milieuregels. De panelen wor den met vervuilende schepen naar hier gebracht en daar moeten wij de Schelde voor uitdiepen! En uit gerekend de ZMF werkt aan deze handel mee! Zonnepanelen leve ren alleen elektriciteit op als er zon is! Het wordt nergens opgeslagen en het verdwijnt direct in koelkas ten, computers en airco's. 's Avonds werken ze niet en de elektriciteitscentrale moet op maxi mum doordraaien! J. Ottens Notendijk 49, Terhole WAT VINDTNfPEKMNP M"^PSN VAN PRACoNtSwe J~ sfv/ii «i|wf si» - -» v s'Bi VAN vemjoar^N veKimenveKwesue H&wi&epaLoez- 2^ 0 CD 0 CD 0 CD De industrie is alom aanwezig. Een niet te vermijden factor in Sas van Gent. Zo stond het al in mijn geheugen gegrift na de vluchtige kennismakingen in de afgelopen ja ren. Zo ervaar ik het nu, na een paar dagen wonen in de vesting stad, nog steeds. Niet alleen is het de fysieke kennismaking met de rookpluimen van Cargill bij bin nenkomst, maar het is ook de geur. Een weeïge geur die me na verloop van tijd wat 'zwaar op de maag' komt te liggen. Natuurlijk, het zal wennen en dan merk je het waarschijnlijk niet meer, net als het went om in een lawaaiige omgeving te wonen. Bo vendien is Cargill (een producent van zetmeel, zetmeelderivaten en glucosestroop voor de voedingsin dustrie) wel een grote werkgever en dat is voor Sas van Gent ook be langrijk. Want valt er wel een baan te vin den in de omgeving? Met die vraag in het achterhoofd ben ik gaan kijken op de bekende vacatu resites. Dan blijkt dat er best veel Meiita Lanting vacatures zijn, maar wel vrijwel al lemaal gerelateerd aan de indus trie. Dat klopt ook wel met de reac tie van mensen op straat. Er wordt gewerkt bij de grote be drijven in Sas, de rest van de Ka naalzone of richting Gent. „Ja, bij Cargill, Dow of Volvo in Gent", zegt een man na enig nadenken. En ook nu weer vertellen mensen dat 'er veel verdwenen is'. De sui kerindustrie is bijvoorbeeld weg. Sas van Gent had twee suikerfa brieken: de CSM en de Suikerunie. Beide fabrieken stonden garant voor veel werkgelegenheid tijdens de bietencampagne. Buiten de campagnetijd was aanzienlijk min der personeel nodig. Waar ook aantoonbare klappen zijn gevallen is in de dienstverlening, de bank wereld. Sinds de Belgen niet meer massaal komen zijn de immense kantoren overbodig geworden en dat ging gepaard met verlies van banen. Wat over is gebleven zijn vooral be drijven in de industriële sector en havengerelateerde bedrijvigheid. In Sas van Gent staat naast Cargill bijvoorbeeld ook kunstmestfabri- kant Rosier of de glasfabriek Sas Glas en de nodige andere bedrij ven. En op relatieve korte afstand zijn nog veel meer grote werkge vers te vinden in Terneuzen of- over de grens - in de richting van Gent. Wies Saman van de Bra bants Zeeuwse Werkgevers (BZW) is redelijk optimistisch over de ontwikkeling van de werk gelegenheid in de Kanaalzone, al hangt de toekomst wel af van de wereldwijde economische ontwik keling. „Maar in zijn algemeenheid gaat het in de Kanaalzone de posi tieve kant uit", zegt hij. Veel werkgelegenheid dus, zowel voor lager als middelbaar en hoger geschoold personeel maar daar moet wel een kanttekening bij: je moet wel een beetje in de techni sche sector zitten. In de andere sectoren leveren zoe kacties op de site aanzienlijk min der 'hits' op. Zie ook www.pzc.nl/krotofkans DEN HAAG - Het Museon in Den Haag houdtt vanaf 3 april de ten toonstelling Polen, onze buren. Be zoekers kunnen hierdoor op een positieve manier kennismaken met de Polen als 'nieuwkomers' in onze samenleving, liet het mu seum gisteren weten. In deze expositie maakt men ken nis met de Poolse cultuur, aldus het Museon. Het museum wil de jarenlange relatie tussen Neder land en Polen zichtbaar maken. Het publiek krijgt antwoord op vragen als: waarom zijn er in de loop van de geschiedenis zoveel Polen naar Nederland gekomen? Aan de hand van korte films, vi deo's en portretten komen actuele thema's aan bod, zoals de arbeids markt, sentimenten in de maat schappij en de invloed van politie ke gebeurtenissen. De expositie is tot stand gekomen in samenwer king met onder meer de Poolse ambassade in Den Haag en de Ne derlandse ambassade in Polen. De tentoonstelling stond volgens een woordvoerder al een tijd ge pland en valt toevallig samen met de recente ophef over het Polen meldpunt van de PW. Dat meld punt schoot veel Polen in het ver keerde keelgat. Ook de omstreden website van de PW komt aan de orde op de expositie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15