Bezuinigen op polder, zorg of onderwijs? Koren op de meule 2 6 OPEN DAGEN 23 MAART 24 MAART zaterdag 17 maart 2012 Kamerleden in discussie over kosten Hedwigepolder Hoeveel moet worden bezuinigd houden WD, CDA en PW angst vallig geheim. Op verzoek van de PZC discussiëren de Kamerle den Ad Koppejan (CDA) en Stientje van Veldhoven (D66) over de vraag: moet de Hedwige tegen elke prijs worden ontzien? door Jeffrey Kutterink Het is duidelijk dat in het Catshuisberaad wordt gesproken over de Hedwigepol der. Moet minimaal 190 miljoen worden uitgetrokken om die te sparen, terwijl ontpolde- ring goeddeels door Vlaanderen wordt betaald? Het geld kan ook worden gebruikt voor zorg, onder wijs of politie. De Kamerleden Ad Koppejan en Stientje van Veldho ven kruisen de degens. AK: „De natuur in de Westerschel- de moet zo worden hersteld dat re kening wordt gehouden met de ge voelens van de plaatselijke bevol king. We kunnen de natuur her stellen zonder dat de Hedwigepol der onder water hoeft." SvV: „Ik ben niet voor of tegen ontpoldering. Ik ben voor de beste oplossing voor de schatkist, de na tuur, de internationale verhoudin gen en voor duidelijkheid voor de Zeeuwen. Opgeteld is ontpolde ring de beste oplossing. Alternatie ven zijn duurder of voldoen niet voor de Europese Commissie, de Zeeuwen of de Vlamingen." AK: „Het gaat er om de natuur te herstellen volgens de Europese richtlijnen. Dat uit ecologisch per spectief het onder water zetten van een polder veel meer oplevert dan het alternatief van het kabinet is van ondergeschikt belang." SvV: „In een tijd dat we 18 miljard of meer moeten bezuinigen wil ik een oplossing die de beste is voor de schatkist. Het is niet te verko pen om 600 miljoen te bezuinigen op natuur en aan de andere kant tot een half miljard euro uit te ge ven aan één gebied." AK: „Dat is de grootst mogelijke onzin. Het alternatief kost geen half miljard meer. De meerkosten staan in de brief van het kabinet van 17 juni 2011: 76 miljoen (190 voor het alternatief minus de 114 miljoen voor ontpoldering)." SvV: „Je kunt op je vingers natel len dat het duurder gaat worden." AK: „De Kamer moet erop toezien dat het niet duurder wordt." SvV: „Spreken we af dat er geen cent bijkomt? Geen cent?" AK: „Ik vind ook dat we zuinig moeten zijn met de overheidsfi nanciën. En dat we kritisch moe ten zijn op de kosten. Ik houd me aan de brief van staatssecretaris Henk Bleker. Wildwest-verhalen over een half miljard aan meerkos ten is stemmingmakerij." SvV: „Het alternatief bestaat uit drie fases. 1 en 2 kosten 150 mil joen euro. Ontpoldering kost 114 miljoen, een verschil van 36 mil joen. Dat is pas het begin. Volgens experts die Bleker zelfheeft inge huurd, leveren de eerste twee stap pen onvoldoende natuurherstel op en zijn er meer maatregelen no dig: fase 3. Een schatting is dat die 40 miljoen kost, maar experts den ken dat dat aan de voorzichtige kant is. Tot slot zouden de Belgen 70 miljoen betalen als de Hedwige wordt ontpolderd. Daar kun je naar fluiten. Het Vlaams parle ment is voor ontpolderen. Ik heb het gecheckt." AK: „Dus jij laat je oordeel afhan gen van het Vlaams parlement?" SvV: „Nee, we hebben een verdrag met de Belgen. Dat kunnen we niet eenzijdig opzeggen. Tot slot hebben de Belgen berekend wat voor schadeclaim ze kunnen indie nen. Een lijst die oploopt tot 785 miljoen euro. Ik ga er niet vanuit dat ze dat doen. De conservatieve schatting is dat ze een claim neer leggen van 250 miljoen euro. Tel je dat op dan kom je op 510 miljoen euro aan meerkosten." AK: „Je berekeningen kloppen niet. Ze zijn gebaseerd op wat de Vlamingen zouden doen. Boven dien kunnen we met nieuwe tech nieken als slim baggeren nieuwe natuur creëren. Daardoor hoefde bij de laatste verdieping van de Westerschelde geen natuur te wor den gecompenseerd. Natuurlijk moeten we ook kijken hoe we op verantwoorde wijze met onze be perkte overheidsfinanciën om gaan. Het kan dus niet zijn dat de kosten heel veel meer worden dan de 190 miljoen die het kabinet voor de drie fasen heeft geschetst. Ik geef niet op een dubbeltje aan hoeveel." Wat als de Europese Commissie oordeelt dat het alternatief de na tuur onvoldoende herstelt? AK: „Dan zeg ik: jammer, maar be oordeelt u ons op ons resultaat. Wij gaan de plannen zo uitvoeren en we zullen laten zien dat u onge lijk heeft. De Commissie zal Ne derland niet voor de rechter sle pen. Ze heeft geen poot om op te staan. Het is aan ons welke maatre gelen te nemen. Pas aan het eind valt te beoordelen of de natuur vol doende is hersteld." En als Europa wel vertrouwen heeft in het alternatief? SvV: „Dan voldoen we pas aan één voorwaarde: het nakomen van afspraken met Europa. Blijven er twee over: gaan de Vlamingen ak koord en blijft het binnen het bud get? De oplossing mag niet meer kosten dan de Hedwigepolder." AK: „Dan zeg je dus ontpolderen." SvV: „Wij kiezen er voor om in de ze tijd niet meer dan 76 miljoen te steken in dit specifieke project. Ze ker als je nu al kunt uittekenen dat de kosten hoger zullen uitvallen." door Engel Reinhoudt Vannacht kreeg ik ineens zö een elder idee da 'k het direct opeschreven Mae voe a k het ver- klapppe neem ik eêst een groaten anlööp. Bie oans op 't durp't is mae een gewoon durp, me mae liefst vier koren. Een kinderkoor, een jonge renkoor, een dameskoor en nog een herenkoor. Vadder me dan ok nog een meziek. Mie een me- ziek bedoel ik een muziek- vereênige, in ons geval een fanfare orkest. Opeteld bin dat minstens 100 mensen die a zienge en/of mu ziek maeke. Dat is meêr as vuuf procent van de mensen. Daènest je dan nog een bandje en nog een eêleboel eênliengen die a meziek maeke. Dat is eigen lijk overaol zö. In de provincie bin d'r ontiegelijk vee koren. Ze ver- schille van niveau, leeftied, overtu- ging, muziekkeuze, stijl, groatte, noem mae op, mae zienge doe ze aolle- maèle. Daè bin kerkkoren, shantykoren, mannen koren, dameskoren, kle derdrachtkoren, tiener koren, barbershopko- ren, te vee om aol op te noemen. Vadder bin d'r in de provincie vee muziekkorpsen en goeie. Verschil lende orkesten aore bie de beste uut Nederland. Me befaamde popgroepen, verschillende symfo nieorkesten, goeie urgenisten en een lange reeks van andere muzi kanten, jong en oud. Een steutje elee was 'r in De Spot in Middel burg een aevend waèrop «ÊE Kr. zangers/gitaristen alleêne of mie z'n tweêen eên nummer speeld'n. Vee jonge mensen mie de moaiste nummers trade daè op. A je dat aol weet en oart Weet je wat a 'k toen docht? Me moste een eigen omroep een ei gen radio die a aol die muziek zou laèten oa- '4. V- Dat zou toch wat weze. Dan zoue nog vee meêr mensen d'r kennis mie kun ne maeke en enthousiast raeke. Ik oare het a voe me: eiken aevend een uurtje koor- en urgelmuziek, daènae een bandparade, 's zon dags een moai concert deur een or kest, een solistenconcours dat a je rechtstreeks op de radio kan oare, een talentenjacht voe de jeugd. En dan vadder een bitje nieuws, mae 'Het kan dus niet zijn dat de kosten heel veel meer worden dan de 190 miljoen die het kabinet voor de drie fasen heeft geschetst.' Ad Koppejan, KanfaerSid CDA ZATERDAG 10.00-14.00 UUR www.wereldopleiding.nl VRIJDAG 18.00-21.00 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 146