Huishoudschool moest boerinnen opleiden Onrust over kartbaan Flipland Studie 24 Euterpe zoekt jonge aanwas op de basisschool Jan Stins zaterdag 17 maart 2012 De foto hiernaast is afkomstig van oud-leerling C. Stouten uit Bruinisse en is gemaakt in mei 1967. Ook onderzoeker Godrie begon op de huishoudschoolwaarna zij via moeder mavo en andere omwegen afstudeerde aan de universiteit. door Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - De stichting Windmolens Nee uit Anna Jacoba- polder strijdt niet meer alleen te gen de komst van meer windturbi nes, maar ook tegen de mogelijke aanleg van een kartbaan. De actiegroep heeft een rapport in handen gekregen waarin mogelij ke alternatieve locaties staan voor een openlucht kartbaan, die nu nog in de gemeente Strijen ligt. Eén van de vier genoemde locaties in de Wissepolder bij Anna Jacoba- polder. „Het moet niet gekker worden", is het korte, maar duidelijke com mentaar van de stichting. Ze heeft een brief gestuurd naar het college en de gemeenteraad, waarin ze al vast duidelijk maakt mordicus te gen de komst van een openlucht kartbaan te zijn. Natuurlijk is de stichting in eerste instantie opgericht om te strijden tegen de komst van nóg meer windmolens in de omgeving van Anna Jacobapolder. De vijf grote windturbines die nu vlakbij het dorp staan, zorgen volgens de ac tiegroep al voor veel overlast. Er mogen er zeker geen bijkomen, vindt ze. Met name het plan om bij de Krammersluizen een groot wind molenpark te bouwen doet veel in woners van Anna Jacobapolder huiveren. Het gaat weliswaar om grondgebied van Schouwen-Duive- land, maar de molens staan straks het dichtst bij hun dorp. Windmo lens Nee verwacht veel overlast. Onlangs riep de stichting alle inwo ners op bezwaar te maken tegen hun ozb-aanslag. Door de huidige en toekomstige windmolens zou den de huizen veel minder waard worden. Uiteindelijk hebben 52 huiseigenaren een bezwaarschrift ingediend. www.windmolensnee.nl Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit verkoop onderhoud tuning Gagelboslaan 161 Bergen op Zoom Tel 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www.tholenbv.nlwww.saabtuning.nl uurwerkmaker/ instrumentmaker Vip or al uw uurwerk restauraties - itE5fAURATOREN NEDERLAND" bOI^MENSEN' DIE VAKWERK KUNNEN V DAMPLEIN 7, MIDDELBURG t. 0118-636635 WWW.JANSriNS.NX. door Rob Paardekam POORTVLIET - De fanfare is duf Dat idee hebben veel kinderen. Re den voor muziekvereniging Euter pe uit Sint-Maartensdijk om scho len langs te gaan en het tegendeel te bewijzen. Dat lukt heel aardig, zo bleek giste ren op de School met de Bijbel in Poortvliet. Daar waren de kinde ren van groep vijf en zes dol enthousiast toen ze zelf mochten proberen een paar tonen uit ver schillende blaasinstrumenten te krijgen. Het scholenproject van Eu terpe loopt nu voor het derde jaar. Behalve de School met de Bijbel doen ook de Eevliet in Poortvliet, De Schalm in Stavenisse, De Rie- burch in Sint-Maartensdijk en De Oosterscheldeschool in Scherpenis- se mee. Elke school krijgt vijf lessen aange boden door Euterpe. Tijdens de les studeren de kinderen liedjes in en maken ze kennis met instru menten. Dit jaar leidt dat tot een groot slotconcert op 19 april in Haestinge. Daar zullen de leerlin gen van alle scholen samen de lied jes ten gehore brengen. Euterpe hoopt aan de lessen op de scholen weer wat jonge leden over te houden. In dat opzicht was met name het eerste jaar een groot suc ces. Toen waren elf leerlingen zo enthousiast dat ze lid werden. Vo rig jaar waren het er vijf. Alle kin deren krijgen sowieso de mogelijk heid een aantal proeflessen te ko men volgen. Leerlingen van de School met de Bijbel in Poortvliet maakten gisteren ken nis met onder meer de schuiftrombone. foto Leo Adriaansen bouw in gedachten had. Daar hoorde scholing bij voor boeren, maar ook ontwikkeling van boerin nen. De ZLM heeft veel gedaan om het onderwijs op een hoog peil te brengen." Daarnaast speel den de CBTB en NCB, de christelij ke en katholieke tegenhanger van de ZLM, een rol. Aanvankelijk ge beurde dat vooral ambulant, met cursussen die op de Zeeuwse dor pen werden gegeven. Aan het Mo lenwater in Middelburg opende in 1905 de eerste school. Op de Beve- landen en Tholen werden huis houdscholen geopend in Goes (1918) Tholen (1939), Kruiningen (1949) en 's-Heer Arendskerke (1986). Voor haar onderzoek heeft Godrie talloze archieven doorge spit en met zeker honderd oud-leerlingen gesproken. Soms op bijzondere wijze, zoals de ont moeting die Ina Flikweert uit Nieu- werkerk regelde metoud-leerlin gen en de voormalig lerares naald vakken mevrouw Sinke. De bedoe ling is haar boek over Zeeuws huis houdonderwijs in 2013 uit te ge ven. Daarin komen zowel onder- zoeksfeiten als persoonlijke verha len te staan. Deze foto geeft een beeld van de huishoudschool De Schutse in Haamste de. De foto is aangeleverd door Marianne van der Jagt-Mol. vergelijkingsmateriaal ontbrak, be sloot ze haar zoektocht - nadat haar eerste onderzoek in boek was uitgegeven - voort te zetten. Van de overwegend katholieke scholen in haar eigen provincie hopte ze naar Zeeland, in de veronderstel ling daar vooral protestants-christe lijke scholen aan te treffen. „Tot mijn verrassing bleek hier echter de ZLM de grote initiator achter het huishoudonderwijs te zijn ge weest." Van de circa 20 huishoud scholen die Zeeland rijk was, wa ren er 9 openbare opgezet door de ZLM. Daarnaast waren er protes tants-christelijke scholen, waar de ZLM deels ook in participeerde. Tot slot telde Zeeland een enkele katholieke school. Die grote betrok kenheid van de landbouwmaat- schappij is verklaarbaar, aldus Godrie. „De ZLM was een toon aangevende organisatie voor boe ren die ook verheffing van de land- ZLM wilde scholing voor de boeren, maar ook ont wikkeling van de boerin nen Oud-lerares aan de huishoudschool in Zierikzee M. Lepoeter leverde deze foto voor het onderzoek. Voor een enkeling is het een le venslang trauma. De meeste leerlingen bewaren echter goe de herinneringen aan hun schooltijd op één van de circa twintig huishoudscholen die Zee land rijk was. Gerda Godrie te kende vele verhalen op. door Esme Soesman Waren het in Bra bant vooral ka tholieke conge- graties die een vinger in de pap hadden, in Zeeland is de Zeeuwse Landbouw Maatschappij (ZLM) onontbeerlijk voor de oprichting en ontwikkeling van huishoud scholen geweest. Dat constateert cultuurhistorica Gerda Godrie (68) uit Etten-Leur, na maanden lang spitwerk in de archieven. Godrie doet onderzoek naar het huishoudonderwijs in Zeeland in de periode 1919 tot 1968. Eerder heeft zij het huishoudon derwijs in Brabant onder de loep genomen. Omdat het volledig aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 136