Overheid opent jacht op kreeftstropers Zelfs vanuit Wassenaar komen ze naar Goes PiHKY 221 Twijfels over goede bereikbaarheid park Nel Bouterse, coördinator DE LAATSTE WONING TE KOOP! zaterdag 17 maart 2012 165.000 V.O.N. s I 145.000 V.O.N. Voor meer informatie bel 0113 - 37 24 74 kijk op: www.veerwegkamperland.nl Rijksdiensten werken samen door Joeri Wisse ZONNEMAIRE - Met een snel op lopende kiloprijs van enkele tien tjes, is de verleiding groot om al voor de start van het kreeftensei zoen te beginnen met het vangen van de gewilde schaaldieren. Extra controles moeten vissers en stro pers hier van weerhouden. „Het is de kat op het spek bin den", geeft een medewerker van de Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA) toe. „Vlak voor de opening van het kreeften- seizoen, dat loopt van 1 april tot 15 juli, stijgt de kiloprijs van twintig naar soms meer dan veertig euro." Visserijspecialisten van de NVWA en het Korps Landelijke Politie diensten krijgen hulp van mensen van de Directie Dierlijke Agroke- tens en Dierenwelzijn van het mi nisterie EL&I bij de extra contro les die deze maand uitgevoerd wor den op de Grevelingen, het Veerse Meer en de Oosterschelde. De con troleurs hopen dat de vooraf aange kondigde acties een preventieve werking hebben. Het team controleert vissers, maar spoort ook stropers op. Dit kun nen particulieren zijn die illegaal fuiken uitzetten, maar ook duikers die soms met gewiekste trucjes kreeft roven. Gisteren concentreerde het team zich op het Grevelingenmeer. Met snelle motorbootjes werden de met drijvende tonnetjes gemar keerde fuiken gelicht. Na twee reeksen te hebben gecontroleerd, bleek hier niets aan de hand te zijn. In de netten zaten wat palin gen en vooral krabben. „Mocht er een kreeft in hebben gezeten, dan is er nog niets aan de hand. Je kunt die dieren immers niet ver bieden een net in te lopen." Pas als blijkt dat de schaaldieren 'geboeid' zijn met elastiekjes om de scharen, heeft de eigenaar van de netten een groot probleem. Dat wijst er namelijk op dat de kreef ten niet, zoals het hoort, zijn terug gezet. „De vissers boeien de kreef ten om te voorkomen dat ze elkaar afmaken", legt de NVWA- contro leur uit. Dit seizoen hebben de acties nog niet geleid tot de vondst van illega le praktijken. Vorig jaar, toen de controle voor het eerst na het ver krijgen van 'signalen' groots werd opgezet, werden voor de start van het seizoen 157 geboeide kreeften gevonden. Op foto's die van de vangst zijn gemaakt, is goed te zien dat de vissers een onderwater opslag hadden gemaakt. In de zo geheten kubben, die zorgvuldig met tie-ribs waren afgesloten, we melde het van de geboeide kreef ten „Een vangst met een waarde van zo'n 5000 euro", volgens de medewerker van de Voedsel- en Warenautoriteit. §8 m 'Mensen komen graag. Ze vinden het leuk en gezellig. En ze komen niet alleen voor de spullen, maar ook voor een kletspraatje. En het gekke is: mensen staan hier rustig een kwartier in de rij, zonder gemopper. Bij welke winkel zie je dat nou?' door Frank van Cooten Segeersstraat 28 Middelburg 0118 - 639 441 www.promsey.nl NIEUWDORP - Wethouder Jan Zan- dee van de gemeente Borsele mist in de uitbreidingsplannen van het bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp een goede bereikbaarheid. „De initiatiefnemers verwachten behoorlijk wat meer bezoekers. Dat verkeer moet straks allemaal over de Schippersweg. Ik voorzie problemen als dat niet goed wordt geregeld", zegt Zandee. De wethouder zegt niet dat de ge meente de uitbreidingsplannen op dat punt zal afwijzen. „Maar wij beoordelen de plannen wel. Een goede infrastructuur hoort daar door Nadia Berkelder Met een gelukzalige glimlach klemt Nathnaël (5) zich vast aan het plu chen stokpaard dat hij net in de schappen heeft gevon den. „Die laat hij voorlopig niet meer los", zegt zijn moeder Esther Koeman. Ze is vaste klant bij de ruilwinkel in Goes. „We komen hier iedere week; ik vind het een geweldig initiatief. De sfeer is leuk. En ik kan hier al tijd wat vinden; ook voor thema- weken op zijn school is het gewel dig." In de grote hal staat een ruim assortiment: alles van theepotten tot chique damesschoenen, elektri sche apparatuur, kleding, potjes, pannen, kinderzitjes, boeken en serviesgoed. Het is feest, want de ruilwinkel in de Couwervestraat in Goes bestaat vijf jaar. En het is een daverend succes: inmiddels hebben ruim 570.0 mensen zich ingeschreven als ruiler. Het systeem is simpel: wie iets brengt, of diensten aanbiedt, krijgt daarvoor punten. En met die punten kun je weer winkelen. Zo kun je winkelen zonder geld uit te geven, maar je kunt ook bij voorbeeld voor niets je tuin om la ten spitten. Tussen de boeken, aan de voor kant van de winkel, huist Gerda. Zij houdt de administratie bij. „Al les wordt, opgeschreven", zegt ze. „Wie wat brengt, wanneer en wie wat koopt. Zo kun je bijvoorbeeld ook bijhouden of er mensen zijn die steeds kapotte spullen bren gen." Gerda kent de klanten. „Ze komen echt niet alleen uit Goes hoor. We hebben ook mensen met vakantiehuisjes: Belgen en Duitsers, er staan zelfs mensen uit Wassenaar ingeschreven. Het wordt steeds drukker. Honderd mensen per dag is eigenlijk niks." In de winkel staat Esmee Kramer met vijf wijnglazen in haar han den. Ze wijst met haar kin. „Ik kom hier met mijn moeder. Best vaak ja. Ik ben aan het sparen voor mijn uitzet, en hier kan ik van al les vinden. Of ik trouwplannen heb? Ik ben nog maar zeventien, dus het duurt nog wel eventjes voordat ik het huis uit ga." Coördinator Nel Bouterse kijkt al lang niet meer op van de rij voor de deur. „Het is nu echt niet bij zonder druk. Mensen komen graag. Ze vinden het leuk en gezel lig. En ze komen niet alleen voor de spullen, maar ook voor een kletspraatje. En het gekke is: men sen staan hier rustig een kwartier in de rij, zonder gemopper. Bij wel ke winkel zie je dat nou?" Er rijdt een grote nieuwe Volvo voor. De bestuurder laadt een prachtige uittrekbare ronde tafel uit. Kersenhout zo te zien. „Echt mooie spullen halen we eruit", zegt Bouterse. „Die gaan naar on ze rommelmarkt. We proberen te voorkomen dat handelaren hier hun slag slaan. Laatst had een me vrouw zes leren jassen van ons op internet gezet. Die heb ik gevraagd zich uit te schrijven." Twee dames op leeftijd schuiven langs de schappen. „Ik heb twee dekens gekocht, voor de hond", zegt de één. Haar vriendin vult aan: „We komen hier heel vaak. Wel drie keer in de week, we zijn al twee jaar lid. Zij spaart melkkan-, netjes, van die ouderwetse. Als er weer één is, neemt ze hem mee. Intussen staat haar hele keuken vol met kannetjes. Het is een hele verzameling. Mooi hoor." Zie ook: www.pzc.nl/video De Ruilwinkel in Goes be staat vijfjaar. Het initia tief is een daverend suc ces: het loopt er storm. ZUIDHOEK bij." Als alles volgens planning gaat, wordt het bevrijdingspark bij het bevrijdingsmuseum in 2014 ge opend. Stef Traas van van het mu seum reageerde gisteren verbaasd op de opmerkingen van de wet houder. „Wij weten alleen dat de gemeente heel positief staat tegen over onze plannen. Er is door de gemeente met ons niet gesproken over de bereikbaarheid. Maar uiter aard houden wij daar rekening mee." Volgens Traas is het bevrijdings park goed bereikbaar. „Niet alles hoeft over de Schippersweg. Wij zijn vanuit vier richtingen bereik baar." Tel. 0113 - 57 31 00 www.neeskens.com WIJ KOPEN UW HUIDIGE WONING, vraag naar de mogelij'kheden. www.woneninzuidhoek.nl EXCLUSIEVE DAMESMODE PAUSE CAFE JJ GARELLA INDIES BLACKIE DRESS DIDIER PARAKIAN HYBRIS MONARI WOLFORD AMATI CHIC ELISA CAVALETTi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 134