Strandvisserij Veere taboe 24 Hof spreekt jongen vrij van overval Vlissingen Leerlingen de natuur in tijdens Boomfeestdag Schouwen-Duiveland Jan Stins Viering Koerden Lezing over Italiaans eten zaterdag 17 maart 2012 uurwerkmaker/ instrumentmaker Voor al uw uurv/erk restauraties auratoren nederland'' wensen die vakwerk kunnen waardérei^ middelburg t. 0118-636635 www.janstins.nl MIDDELBURG - De Koerdische ge meenschap in Zeeland viert van daag Newroz, het nieuwjaarsfeest. Eerdere jaren werd dat gedaan bij een vuur op de Markt in Middel burg. Deze keer wordt de viering gehouden in de Blauwe zaal aan de Zuidbeekseweg 16 in Vlissin- gen. De viering duurt van 16.00 tot 23.00 uur. Gemeente maakt einde aan traditie door Henk Postma DOMBURG - Nog geen twee jaar te rug publiceerde hij een gezagheb bend boekje over de Zeeuwse strandvisserij. Hoe je zelf zeefui ken kan breien, een sleepnet of gamalenkor. Maar wie daar nu nog mee op de Veerse stranden verschijnt, riskeert een forse boete. „Het eeuwenoude ambacht van de strandvisserij wordt de nek omge draaid", zegt Domburgs oudste strandvisser Wim Vreeke. Hij kan er nog wel inkomen dat de ge meente weigert ontheffingen te verlenen voor het 'staand want' vissen. Want die vorm van strand visserij, met netten tot vijftig me ter lang, kent in Zeeland geen tra ditie. Maar dat je als Domburger tussen de hoog- en laagwaterlijn niet eens meer een fuikje mag zet ten, dat zit hem behoorlijk dwars. Kenmerk van de strandvisserij, ook wel 'kleine recreatieve visserij' genoemd, is dat de netten wa dend, dus zonder boot, worden uitgezet. Geen bruinvis die daar in sneuvelt, zegt Vreeke. Toch noemt de gemeente de bescherming van de bruinvis als argument om de re creatieve strandvisserij taboe te verklaren. Overigens: wat betreft het vissen met fuiken, kan de gemeente niet anders, benadrukt gemeentelijk woordvoerder Sjacky Vasseur. Vol gens hem rust op het vissen met zeefuiken sinds 1 januari 2011 een landelijk verbod, ingevoerd om de palingstand te beschermen. „De ge meente kan dit niet opzij schui ven, ook al zouden we dat willen." B en W van Veere erkennen dat de strandvisserij een oud ambacht $5SS9S@GE552S8K«l«5^»95^«<<:5««155SeSiS$SS5SISSSS55! VLISSINGEN - Het Gerechtshof in Den Bosch heeft een jonge Vlissin- ger vrijgesproken van betrokken heid bij een gewelddadige overval op een woning in Vlissingen. In oktober 2010 vielen twee jonge mannen de woning van een Vlis- singse horecaondernemer aan de Rietkraag binnen. Ze mishandel den de bewoner en bedreigden zijn negenjarige zoon met een mes. De politie hield begin 2011 een aan tal verdachten aan. Ook de nu vrij gesproken jongen, die toen zeven- The Ultimate Dance Battle Een talentenjacht op RTL 5 waarin vijf choreografen met hun team tegen el kaar strijden. De winnende choreograaf wint uiteindelijk 25.000 euro, de dan sers uit zijn crew ieder 5000 euro. is. „Echter wij hebben meerdere belangen te behartigen, dan alleen die van de betreffende vissers", stelt het college. Daarmee doelt het op het toerisme. Staand want vissen brengt sowie so gevaren met zich mee voor re creanten, zegt Vasseur. „Bij laag water komen de netten bloot, wat een grote aantrekkingskracht heeft op recreanten. Die weten veelal niet hoe een dergelijke- visserij werkt, met alle gevolgen van dien." Vasseur kan zich voorstellen dat dit in zekere zin ook geldt voor zeefiiiken. Maar daarover, bena drukt hij, heeft het gemeentebe stuur geen officieel standpunt. Im mers, 'de gemeente heeft in dit ka der geen bevoegdheden'. Maar strandvisser Wim Vreeke kijkt daar toch wat anders tegen aan: de gemeente zou zich sterk moeten maken voor behoud van de eeuwenoude traditie. In Dom burg werd die de afgelopen jaren nog door zeker drie strandvissers levend gehouden. En die zitten de recreatie heus niet in de weg, ver zekert Vreeke. „Zo'n zeefuik heeft een spanwijd te van vier meter, en is zes meter lang. We zetten die in de lengte langs een paalhoofd. Daar heeft niemand last van. Want het is alge meen bekend dat je tot tien meter van het paalhoofd niet mag zwem men. Bovendien, met het oog op de veiligheid markeerden we de fuiken met een vlag, die ook bij hoog water nog te zien was." Volgens hem lijdt de palingstand niet onder de strandvisserij, om dat de mazen van de netten groter zijn dan zes centimeter. De paling glipt daar gewoon door. tien jaar was, werd opgepakt. De rechtbank in Middelburg veroor deelde hem in september 2011 tot twee jaar jeugddetentie, waarvan zes maanden voorwaardelijk, en betaling van een schadevergoe ding. De twee andere verdachten werden vrijgesproken. De Vlissinger ging in hoger be roep. Het Gerechtshof oordeelt dat de verklaringen van de twee mede verdachten over de Vlissinger on betrouwbaar waren, zegt de advo cate van de Vlissinger, Nienke Hoo- gervorst uit Amsterdam. MIDDELBURG - Op uitnodiging van Dante Alighieri Zeeland, de vereni ging voor taal en cultuur van Ita lië, geeft Antonella Petrai morgen middag een lezing in de loge van de vereniging aan de Stationsstraat 16 in Middelburg. De lezing - in het Italiaans en Ne derlands - gaat over genieten van Italiaans eten. De bijeenkomst be gint om 14.00 uur. Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit verkoop onderhoud tuning Gagelboslaan 161 Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www.tholenbv.nlwww.saabtuning.nl ZIERIKZEE - Tientallen leerlingen uit groep zeven en acht dragen aanstaande woensdag hun steentje bij aan de natuur op Schou wen-Duiveland. Tijdens de 56-ste editie van de Nationale Boomfeest dag worden op het hele eiland bo men geplant en wilgen geknot. Het thema van de Boomfeestdag is dit jaar 'Bomen (be)leven'. Om dit extra onder de aandacht te bren gen, vindt de officiële aftrap van de dag plaats bij de Nunnenplaat in de Zierikzeese wijk Poortam bacht. Daar openen de kinderen van basisschool 't Kofschip samen met burgemeester Gerard Rabe- link en wethouder Ad Verseput het nieuwe uitkijkpunt op Plan Tu reluur. Na de opening worden de kinderen door een medewerker van Natuurmonumenten bijge praat over het natuurgebied. Uiter aard worden er bij het uitkijkpunt ook bomen geplant: zes iepen en een ligusterhaag. Ook in de Zierikzeese wijk Malta worden bomen geplant. Aan de Evertsenstraat nemen kinderen van de Theo Thijsenschool de schop ter hand om 24 krentenbo- men te planten. De andere scho len in de gemeente houden zich vooral bezig met het knotten van wilgen op diverse plekken. Voor sommige leerlingen staat de Boomfeestdag in het teken van een excursie, speurtocht of bezoek aan een fruitteeltbedrijf. Het pro gramma voor de Boomfeestdag wordt door de gemeente en na tuurorganisaties opgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 128