Overheid jaagt op kreeftenstropers Zetel D66 bezetten zonder stemrecht SCHOUWEN-DUIVELAND almanak Kuip ZATERDAG 17 maart 2012 21 Met een snel oplopende kilo prijs van enkele tientjes, is de verleiding groot om al voor de start van het kreeftenseizoen te beginnen met het vangen van de gewilde schaaldieren. Extra controles moeten vissers en stro pers hier van weerhouden. door Joeri Wisse ZONNEMAIRE - „Het is de kat op het spek binden", geeft een mede werker van de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit (NVWA) toe. „Zo vlak voor de opening van het kreeftenseizoen, dat loopt van april tot 15 juli, stijgt de kiloprijs van twintig naar soms meer dan veertig euro." Vissers die enkele da gen voor april een flinke kreeft van drie kilo aantreffen, moeten dus van de wet honderd euro over boord kieperen. Visserijspecialisten van de NVWA en het Korps Landelijke Politie diensten krijgen hulp van mensen van de Directie Dierlijke Agroke- tens en Dierenwelzijn van het mi nisterie EL&I bij de extra contro les die deze maand uitgevoerd wor den op de Grevelingen, het Veerse Meer en de Oosterschelde. De con troleurs hopen dat de vooraf aange kondigde acties een preventieve werking hebben. Pas als blijkt dat de schaaldieren 'geboeid' zijn met elastiekjes om de scharen, heeft de eigenaar van de netten een groot probleem. Dat wijst er namelijk op dat de kreef ten niet, zoals het hoort, zijn terug gezet. „De vissers boeien de kreef ten om te voorkomen dat ze elkaar afmaken", legt de NVWA- contro leur uit. Dit seizoen hebben de acties nog niet geleid tot de vondst van illega le praktijken. Vorig jaar, toen de controle voor het eerst na het ver krijgen van 'signalen' groots werd opgezet, werden voor de start van het seizoen 157 geboeide kreeften gevonden. Op foto's die van de vangst waren gemaakt, is goed te zien dat de vissers een onderwater opslag hadden gemaakt. In de zo geheten kubben, die zorgvuldig met tie-ribs waren afgesloten, we melde het van de geboeide kreef ten „Een vangst met een waarde van zo'n 5000 euro." De overtreders hadden het extra bont gemaakt door ook eidragen- de kreeften te vangen. „Dat is al tijd verboden, net als het vangen van zachte kreeften die net hun oude harnas hebben afgedaan." Want, zo benadrukken de contro leurs, uiteindelijk is het de over heid te doen om het in stand hou den van de kreeftenpopulatie. „Vis sers die 'zaadkreeften' vangen, zijn gewoon heel fout bezig." Rijksdiensten werken samen in controleteam om illegale kreeftenvisserij tegen te gaan ZLM toonaangevend bij huishoudscholen 22 Behalve controleren van vissers, spoort het team ook stropers op. Dit kunnen particulieren zijn die illegaal fuiken uitzetten, maar ook duikers die soms met gewiekste trucjes kreeft roven. Gisteren concentreerde het team zich op het Grevelingenmeer. Met snelle motorbootjes werden de met drijvende tonnetjes gemar keerde fuiken gelicht. Na twee reeksen te hebben gecontroleerd, bleek hier niets aan de hand te zijn. In de netten zaten wat palin gen en vooral krabben. „Mocht er een kreeft in hebben gezeten, dan is er nog niets aan de hand. Je kunt die dieren immers niet ver bieden een net in te lopen." In de fuiken op het Grevelingenmeer troffen de controleurs gisterochtend geen kreeft aan. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZiERlKZEE - De fractievoorzitters van de gemeente Schouwen-Dui- veland stellen de gemeenteraad voor een D66-burgercommissielid als tijdelijk vertegenwoordiger -en onder specifieke voorwaarden- te laten deelnemen aan de raadsver gaderingen. Dit voorstel volgt op een reactie van het ministerie van Binnen landse Zaken op de zeer uitzonder lijke situatie die in de gemeente raad is ontstaan na het ernstig ver keersongeluk van D66-raadslid Ser ge Vogelenzang. Een spoedig her stel lijkt niet te verwachten. Daar bij is het zeer de vraag of hij ooit zijn raadszetel weer kan innemen. Burgercommissielid Michiel Wee- zepoel uit Brouwershaven neemt bij instemming door de gemeente raad vanaf donderdag 29 maart na mens D66 als tijdelijke vertegen woordiger deel aan de raadsverga deringen. Hij mag in die functie wel deelnemen aan de beraadsla gingen, maar hij mag niet stem men. Wel mag hij voordat de be raadslaging wordt besloten en de stemming plaatsvindt zijn stand punt kenbaar maken. Tip? redactie@pzc.nl De Terneuzense dertiger zag zijn Ajax-makker afgelopen maandag op een foto in de krant staan. Zijn maat, met wie hij regelmatig naar Amsterdam reist om de rood-witten aan te moedigen, was door de foto graaf vastgelegd tijdens een bezoekje aan de open dag van de moskèe in de havenstad. Hij was benieuwd hoe moslims in Terneuzen hun geloof kunnen belij den in het gebedshuis. Bovendien was hij nog nooit in een moskee ge weest. „En, ben je bekeerd", vroeg de derti gerper sms. Het antwoord volgde snel. „Nee, dat niet. Maar het was hartstikke interessant. En ik voelde mij er in elk geval veel meer op mijn gemak dan in een volle Kuip."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 125