Ouderen: Hulst voor Elkaar life garden Zeeuws-Vlaanderen vergrijst. Ook Hulst ontkomt er niet aan. Doelstelling van de gemeente Hulst is om, met adequate onder steuning, zoveel mogelijk uit te gaan van de mogelijkheden van de ouderen, in plaats van de be perkingen. Onder de noemer Hulst voor Elkaar werkt de ge meente nauw samen met de ver schillende zorg- en welzijnsaan- bieders. Tekst: Henk van de Voorde HULST - Hulst voor Elkaar is een sa menwerkingsverband tussen gemeen te, Stichting Welzijn Hulst, zorgaan bieders (Curamus, Privazorg en ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen), Dethon, Piblw Re-integratie, Stich ting MEE cliëntondersteuning, Woonstichting Hulst en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen. De gemeente voert de regie, ziet toe op een goede samenwerking en op de kwaliteit van de dienstverlening. Nog zelfstandig wonend, maar fysieke beperkingen bij het runnen van de huishouding? De thuiszorg biedt uitkomst, maar eerst wordt bekeken of het inschake len van familie, buren of vrijwilligers een optie is. Voor het op orde bren gen van de tuin kan men bijvoor beeld een beroep doen op Dethon, dat van oudsher gespecialiseerd is in tuinonderhoud. Ook voor het strijk goed kunnen Hulstenaren binnenkort aankloppen bij Dethon door slimme samenwerking van deze SW organisa tie met zorgaanbieders. Doelstelling van Hulst voor Elkaar is dat men zo lang mogelijk in staat is om zelfstandig te wonen en deel te ne men aan de samenleving. De gemeen te Hulst gaat daarbij uit van de eigen kracht en verantwoordelijkheid van de burger. Als gemeente heb je een zogenaamde compensatieplicht, met het doel om mensen met beperkin gen toch mee te kunnen laten doen in het maatschappelijk leven. Het gaat er echter steeds meer om wat iemand zelf nog kan "en anders om de vraag wat familie, buren en familie kunnen betekenen voor de hulpbehoevende ouderen. Voorheen was het bij deze problematiek: hoe gaat de gemeente dit oplossen Sinds de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) gaat het echter om de vraag: 'wat kan men zelf, en wat kan de samenleving voordat er aangeklopt bij de gemeente?'. Hulst heeft een grote groep van ouderen. Er is dus een grote zorgvraag die zwaar op het budget drukt. Mede daarom heeft Hulst als uitgangspunt dat mensen in eigen omgeving zo zelfstandig moge lijk kunnen blijven wonen. Onder zoek onder de Nederlandse bevol king heeft uitgewezen dat woonge not voorop staat, het liefst in de eigen omgeving. Vervolgens gaat de meeste prioriteit uit naar welzijn en pas dan naar zorg. Als je namelijk goed in je vel zit is het beroep op zorg veel min der. Er wordt in dit verband wel eens gezegd dat voor ieder dubbeltje datje uitgeeft aan welzijn, je een gulden be spaart op zorg", aldus wethouder Frank van Driessche (53) van sociale zaken, welzijn, onderwijs, sport en cultuur. Leidend In Hulst voor Elkaar is er een leiden de rol weggelegd voor de Stichting Welzijn Hulst (SWH). De adviseur van Stichting Welzijn Hulst bespreekt met mensen, die de huishouding niet meer op eigen kracht kunnen voeren, wat de beste ondersteuning is. Wat kan de naaste omgeving doen? Wei- Frank van Driessche, wethouder van sociale zaken en welzijn. De polikliniek in Hulst. licht is er een buurman die de vuilnis bak buiten wil zetten of zijn er kinde ren die de ramen kunnen lappen? Daarnaast wordt gekeken of alge meen beschikbare diensten iets kun nen betekenen. Zo kan men van Dethon dienstencheques afnemen voor klusjes in en rond het huis. Maar ook kan bijvoorbeeld de boodschap- penservice door SWH worden inge zet. Of de inzet van vrijwilligers voor vervoer naar het ziekenhuis. Als de ondersteuning niet in de naaste omge ving is te organiseren, en algemene voQrzieningen niet toereikend zijn, wordt professionele ondersteuning aangeboden. „'Hulst voor elkaar' biedt maatwerk. Ouderen wordt ge vraagd om tijdig na te denken over toekomstige ongemakken (door bij voorbeeld ziekte of ouderdomsklach- ten) en tot welke oplossingen men zelf kan komen. Zo wordt men min der afhankelijk van de gemeente en worden tegelijkertijd de publieke mid delen verlicht." Frank van Driessche is raadslid voor Groot Hontenisse sinds 1994 en wethouder sinds 1998, waarvan tot 2003 parttime. De onder wijzer van origine heeft bijna tien jaar geleden zijn oude beroep vaarwel ge zegd ten faveure van het fulltime wet houderschap. „Ik heb een brede por tefeuille met allemaal zaken die men sen direct raken: van zorg tot onder wijs en van werk tot vrijetijdsbeste ding. Het is een boeiende job, waar bij je echt midden in de samenleving staat." Vermogen De wethouder besteedt ook de nodi ge tijd en energie aan de implementa tie van de Wet Werken Naar Vermo gen (WWNV) die per 1 januari 2013 van kracht wordt. „Deze wet komt in de plaats van de WWB (Wet Werk en Bijstand). Naast de bijstandsgerech tigden zal deze wet ook van toepas- Foto's: Mark Neelemans sing worden op de WSw-ers en de Wajongers. De nieuwe wet gaat uit van het principe dat iedereen wel een vermogen heeft om werk te leveren. Dat wil zeggen dat in beginsel ieder een op de reguliere arbeidsmarkt aan werk moet worden geholpen. De loonwaarde (ook wel verdiencapaci teit genoemd) van de burger is daarbij bepalend. Op basis van die waarde neemt de werkgever iemand in dienst en de overheid (de gemeente) vult het inkomen aan tot het bestaansmini mum. Alleen burgers die de indicatie 'beschut werken' hebben blijven werkzaam in de vertrouwde omge ving van de sociale werkplaats. Bezoek onze website voor actuele acties, tevens kunt u een groot assortiment online bestellen. Absdaalseweg 70, Hulst T:0114-313738 www.lifeandgarden.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 110