Jong eleerd is oud gedaan Special:! Ondernemer ons onderwijsprogramma", aldus Al- win Filippo, projecdeider Onderne merschap van ROC Westerschelde. De vierde editie van het onder wijsproject 'De Mini-onderne ming' van het Reynaertcollege in Hulst en het ROC Westerschelde in Terneuzen is inmiddels in volle gang. De kick-off werd eind 2011 gehouden in de Rabobank. Primaire doelstelling van het project is dat leerlingen kunnen kennismaken met het echte bedrijfsleven. Tekst: Henk van de Voorde HULST - De ondernemingen wor den beoordeeld op hun presentatie, groepsprocessen, leidinggeven, creati viteit en uiteindelijk op het commer ciële resultaat. De openbare eindpre sentatie vindt plaats op maandag 2 april. De opbrengst van het project gaat naar goede doelen die door de leerlingen zelf worden uitgekozen. In het project werken leerlingen van Vmbo en MBO samen in de vorm van minibedrijfjes. De bedrijfjes krij gen vier a vijfmaanden de tijd om hun bedrijfsplannen te maken, uit te werken en hun producten te verko pen. De resultaten worden tijdens en na het proces beoordeeld door een ju ry, bestaande uit ondernemers. Het project wordt ondersteund door On dernemersvereniging Hulst Vesting stad. Winnaressen van 'de Mini-onderneming'. De bedrijfsleiding van de jonge onder nemingen is in handen van leerlingen van het ROC Westerschelde. Voor dat ze aan de slag konden moesten ze eerst voor hun functie solliciteren in een gesprek metreen consulente van uitzendbureau Tènce! In dat gesprek werden hun kwaliteiten als bedrijfslei der getoetst, Na de aftrap was er weer een speed- dating, waarbij de bedrijfsleiders kon den kennismaken met hun potentiële medewerkers. Op die manier gingen de leerlingen op zoek naar collega's met aanvullende kwaliteiten en het liefst ook met een persoonlijke klik. Het project wordt elk jaar uitgebreid met nieuwe mogelijkheden voor de deelnemende leerlingen. Dit jaar wordt voor het eerst de aandacht ver legd van de voorbereiding naar de daadwerkelijke verkoop. De leerlin gen mogen op vijf momenten hun product aan de man gaan brengen. De eerste vier verkoopmomenten en -locaties mogen ze zelf bepalen. De gezamenlijke slotverkoop vind plaats op maandag 12 maart op de Grote Markt in Hulst. Bedrijfscoach Elke onderneming heeft weer een ei gen coach. Zo is een aantal (oud)le- den van de Junior Kamer Zeeuws-Vlaanderen, een club van de ondernemende jonge mensen, bereid gevonden om als bedrijfscoach te fun geren. Deze coaches hebben na een vorm van speeddating ieder een on derneming onder hun hoede gekre gen. ,,Ik vind het mooi om de ont Tivollweg 88 4581 HM - Hulst tel, 0114 310860 .detivoli.nl agrarisch loonbedrijf tevens ook grondwerken VKL gecertificeerd - Wsststraat 14 Ossenisse 0114-681380 kdewaal@zeelandnet.nl wikkeling van een project van jonge studenten mee te maken. Om hier vanaf de zijlijn een bijdrage aan te kunnen leveren, geeft me het gevoel zinvol mee te werken aan de toe- korrist", aldus Paul Bouman. Elke editie van het pioject duurt on geveer vijf maanden. Tijdens dit pro ces vinden wekelijks bijeenkomsten plaats. De aard van de bijeenkomsten is divers. Een belangrijk deel ervan wordt ingenomen door workshops en presentaties. Bijna wekelijks komen mensen uit het bedrijfsleven langs om onderwerpen te bespreken zoals ver kooptechnieken, financiële plannen en presentatie. Binnen de diverse opleidingen van het ROC Westerschelde ligt in toene mende mate de focus op het onderne merschap. Jonge mensen maken ken nis met nieuwe mogelijkheden die de arbeidsmarkt zal bieden. Het zelfstan dig ondernemerschap komt steeds meer in beeld, mede ten gevolge van de flexibilisering van de arbeidsmarkt en de economische crisis. Dit geldt onder andere voor opleidingen in de techniek, iet, economie en zorg. Met behulp van minors worden aspecten als opstarten van het eigen bedrijf, creativiteit, marketing, en presente ren onder de aandacht gebracht. „Be langrijk is dat ondernemers en andere vertegenwoordigers uit het b.edrijfsle- ven hun kennis en ervaringen willen delen met de cursisten. Vandaar dat we regelmatig gastcolleges verzorgen. Het is belangrijk dat de mogelijkhe den en kansen die de arbeidsmarkt biedt, goed in kaart worden gebracht. De arbeidsmarkt is flink aan het veran deren. Steeds meer ZZP-ers en onder nemende werknemers zullen de ar beidsmarkt gaan beheersen. Het is es sentieel om je als jonge ondernemer te.kunnen onderscheiden. Vandaar dat dit ook een belangrijk facet is in Bedrijfscoach Paul Bouman. Marketing Ondernemers starten meestal vanuit een bepaalde passie met hun bedrijf, zonder voldoende kennis van bijvoor beeld personeelsbeleid, marketing en financiële zaken. In het ondernemers centrum van het ROC Westerschel de worden mensen (vaak in opdracht van banken, accountants of gemeen te) begeleidt naar het zelfstandig on dernemerschap. Het ROC is samen met het bedrijfsleven een pilot aan het opzetten voor een Ondernemers- academie, een unieke kans voor kans rijke ondernemers die geconfronteerd worden met groei (stuipen) van hun bedrijf. Startende ondernemers krij gen met behulp van specialisten en er varingdeskundigen, de kans om hun bedrijf zo gezond mogelijk te ont plooien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 109