Experts opvallend de-/Barometer De barometer cijfer: 6,0 Roeland Adriaansens Voorzitter BZW Zeeiand De Zeeuwse experts, die maandelijks onze economische barometer bepa len, zijn deze maand opvallend eensgezind. Een enkeling uitgezonderd zit ten ze allemaal op een zes of daar net tegenaan. Dat is misschien wel een goed teken. Niemand duikelt de onvoldoendes in en er zijn geen uitschie ters naar boven, je zou kunnen zeggen dat het perfecte evenwicht is gevon den. Het gaat niet goed, maar het kan slechter. 6,0, ietsje lager dan het cij fer van vorige maand (6,1). Dick Schipper Technocentrum Zeeland A Zeeland bevindt zich aan de vooravond van grootse initiatie ven. De Sluiskiltunnel, de bin- nenvaartverbinding Rotterdam - Parijs, de nieuwe zeesluis Temeu- zen, Maintenance Value Park en Bio Base Europe zijn de meest aansprekende. Maar ook zeker niet te vergeten de grootschalige projecten langs de Zeeuwse kust die worden ontwikkeld om Zee land ook als toeristische trekpleis ter te versterken. Beschikbaar heid van voldoende, adequaat ge schoold personeel is hierbij een belangrijke factor. Duurzaam om gaan met het beschikbare talent wat in onze provincie ruim schoots voorradig is, is daarbij een opgave die wij als huidige ge neratie verplicht zijn aan onze kinderen. Voor mij betekent dit dat we met elkaar zorgvuldig kij ken naar welk onderwijs er in de toekomst nodig is om boven staande kansen tot een succes te maken. In deze tijden, waar 'krimp' voor welhaast iedereen dezelfde betekenis heeft, houdt dit in dat er met visie gekeken wordt naar de onderwijs-infra- structuur die wij in de provincie nodig hebben. Dure voorzienin gen die hierbij noodzakelijk zijn voor o.a. het technisch onder wijs dienen hierbij zo efficiënt mogelijk benut te worden. Daar om pleit ik - juist in een periode waarin het onderwijs nadenkt over deze vraagstukken - om met de drie O's te investeren in gezamenlijke, centrale facilitei ten waar alle vormen van onder wijs gebruik van maken. Niet in vesteren in lokale techniekfacili teiten, maar juist in centraal gele gen én up-to-date voorzienin gen. Om dit te borgen zijn beslui ten noodzakelijk die verder rei ken dan het eigen belang. Manfred Zurhorst DRV Accountants Voor deze barometer leveren on ze elf vestigingen in Zuidwest Nederland input. Het cijfer krijgt daarmee een brede onder bouwing. Wat ons opvalt, is dat bedrijven die het voor aanvang van de crisis goed deden (goede solvabiliteit en liquiditeit) het nu nog steeds aardig doen. Daar te genover staan de berichten over toenemende liquiditeitskrapte met als gevolg meer faillissemen ten. Het lijkt wel of de econo mie tot stilstand is gekomen. Hoe anders is dat bij onze ooster buren. In Duitsland heerst een groot consumentenvertrouwen en wordt er lustig op los ge kocht. Er is zelfs een vraagover- schot naar vastgoed! Waar ging het hier fout? Angst heeft Neder land in zijn greep. Het consu mentenvertrouwen is volledig zoek. De politiek lijkt niet in staat of bereid duidelijke signalen af te geven om die angst weg te nemen. Verlaging van over drachtsbelasting gaat gepaard met de discussie over de hypotheek renteaftrek. Als het kabinet wijze besluiten moet nemen over be zuinigingen wordt"dit overscha duwd door een op politiek ge win gestoelde discussie over de terugkeer van de gulden. Het journaille doet graag mee aan het sentiment en zinspeelt zelfs op een kabinetsbreuk als geen over eenstemming wordt bereikt over de bezuinigingen. En de onder nemer? De zwakkeren proberen te overleven, de slimme zien kan sen. Innoveren, specialiseren en strategisch samenwerken lijkt een goede raad. Ruud de Baar Marsaki Met het vooijaar in het vooruit zicht zou ik graag een positief beeld schetsen van de bouw- en vastgoedsector. Helaas blijkt uit onze dagelijkse praktijk dat het herstel van deze sector nog wel enige tijd op zich laat wachten. Het aantal projecten in de aller eerste fase van een nieuwbouw- ontwikkeling, de initiatiefïase, is in 2011 fors afgenomen, en dit heeft op de kortere termijn zijn weerslag op de orderportefeuille van architectenbureaus en advi seurs, en uiteindelijk op de bouwproductie. Het teruglopen van nieuwe initiatieven is uiter aard een gevolg van de stagneren de verkoop van nieuwe koopwo ningen. Daarnaast zien we ook dat de opdrachtgevers die zeker in de afgelopen periode van cru ciaal belang waren voor de bouw sector, de woningcorporaties, zich herbezinnen op hun nieuw- bouwambities. Woningcorpora ties als opdrachtgever zijn mo menteel goed voor 60 van de woningbouwproductie; bij bouwprojecten die momenteel in de Zeeuwse steden worden ge realiseerd is bijna zonder uitzon dering een corporatie betrokken. Door maatregelen vanuit Den Haag en Brussel worden zij be perkt in hun investeringscapaci teit, en dat heeft zijn weerslag op de gehele sector. Het imago van woningcorporaties wordt de laat ste tijd bepaald door negatieve publiciteit als gevolg van inciden ten; het belang van woningcorpo raties voor een belangrijke econo mische pijler, de bouw, kan dus wel eens wat positieve aandacht kunnen gebruiken. Met de voor jaarszon op mijn raam en onze positieve signalen op de drukbe zochte woonbeurs "Woonland" in Goes, ga ik voor de 6. Peter Swinkels Voorzitter BZW Joris Jansen Auberge des Moules

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 102