Erik Falkenburg is goud waard voor AZ 281 sport Afscheid PSV zonder pijn 96 Huntelaar doet FC Twente de das om vrijdag 16 maart 2012 W55W55W3® door Rik Elfrink EINDHOVEN - De opdracht was van tevoren al bijna onmogelijk. Een klein wonder had PSV nodig om tegen Valencia de kwartfinale in de Europa League te bereiken. PSV wilde niet in het mes lopen, de Spanjaarden hoefden niet zo nodig. Een duel zonder al te veel spektakel lag in het verschiet. On danks veel controle aan beide kan ten vielen er toch nog twee goals: 1-1. Trainer Phillip Cocu had voor zijn eerste wedstrijd aangekondigd dat het roer niet radicaal om zou gaan. De organisatie moest stabie ler worden, zonder dat het en thousiasme zou verdwijnen. Cocu stond, in tegenstelling tot Fred Rutten, veel meer langs de zijlijn. Handen in de zakken, af en toe een aanwijzing. Onder Guus Hiddink leerde Cocu als speler hoe belangrijk het is om een wedstrijd dood te kunnen ma ken, de nul was heilig. Tegen Va lencia mocht dat van PSV niet ver wacht worden, het was de zestien de keer op rij dat de ploeg mini maal één tegentreffer incasseerde. Het team zag er gisteren stabieler uit dan in de vorige wedstrijden. Manolev en in mindere mate Pie- ters kwamen wel op. De rechter- Bouma evenaart clubrecord Heintze EINDHOVEN - Wilfred Bouma heeft het clubrecord van PSV wat betreft Europese wedstrijden geëvenaard. De 33-jarige Helmonder speelde te gen Valencia zijn 75e wedstrijd in Europa voor de Eindhovenaren, evenveel als de Deen Jan Heintze. De oud-international staat nu der de op de lijst van spelers met de meeste Europese wedstrijden voor Nederlandse clubs. Alleen Danny Blind en Willy van de Kerkhof heb ben er meer gespeeld dan Bouma: 84- kant oogde beter in balans door de enige omzetting die Cocu had gedaan. Zakaria Labyad en Georgi- nio Wijnaldum wisselden van po sitie. De spelers waren meer met elkaar bezig, het resulteerde in meer stabiliteit. Ondanks het beheerste spel aan beide -kanten kwamen er nogal wat kansen. Toivonen had PSV'na een half uur op voorsprong kun nen koppen en vuurde daarna nog een schot op Alves af Aan de andere kant redde Tyton vlak voor rust uitstekend op een lob van Alba. Een helft hield PSV het vol zon der tegentreffers. Het was al heel wat na de dramatische eerste be drijven van de afgelopen weken. Direct na rust kwam Valencia toch op voorsprong. Na matig uit verdedigen van Pieters kreeg Ra- mi uit de kluts de bal in bezit. Hij haalde doeltreffend uit en haalde het laatste sprankje spanning uit het tweeluik weg. PSV won daarna veel sympathie terug na de waardeloze week met drie nederlagen op rij. Marcelo was gevaarlijk met een kopbal, de gelijkmaker van Toivonen was op basis van het wedstrijdverloop meer dan verdiend. De ploeg werd daarna nog een paar keer ge vaarlijk, onder meer door twee schoten van Strootman. De enige opwinding in de slotfase werd veroorzaakt door Rami, die Toi vonen een beuk gaf en rood kreeg. PSV nam uiteindelijk afscheid zonder pijn, de ploeg won met de 1-1 vertrouwen terug na de voor veel spelers meest vreselijke week uit hun carrière. „Er had, denk ik, toch iets meer ingezeten dan een gelijkspel", zei Cocu. „Daarom hou ik hier toch een dubbel gevoel aan over. Maar ik ben erg tevreden over hoe het middenveld functioneerde. De wisselwerking tussen Labyad en Strootman en de samenwerking met de laatste linie was goed. Als elftal hebben we echt iets uitge straald." AZ plaatst zich voor de kwartfi nale van de Europa League on danks een 2-1-nederlaag bij Udi- nese. Die uitslag volstaat na een 2-0-zege in de heenwedstrijd. AZ speelt in Stadio Friuli 88 mi nuten met tien man omdat Nick Viergever rood krijgt vanwege een penaltyfout op Antonio di Natale. door Arnold Aarts UDINE - Veel minder dan hij zich had voorgesteld, komt Erik Falken burg bij AZ aan voetballen toe. In de zomer van 2010 gehaald als het grote talent van Sparta houdt hij vooral de reservebank warm. Tij dens een van de spaarzame keren dat hem een basisplaats werd ge gund, maakte de middenvelder de belangrijkste goal van zijn leven. Het leverde zijn ploeg gisteren een plek op in de kwartfinale van de Europa League. Trainer Gertjan Verbeek verwacht te een stormloop van Udinese bij Met Standard Luik is de laatste Belgische vertegenwoordiger uit de Europa League verdwenen. De Waalse ploeg verloor met ruime 4-0-cijfers bij Hannover'96. De rust stand was 2-0. De doelpunten voor de Duitse ploeg werden gescoord door Mo hammed Abdellaoue, Kanu (2x) en Sergio Pinto. In de heenwedstrijd de ouverture van de wedstrijd. En die kwam er. Na een kwartier had den de Italianen hetzelfde gedaan als AZ vorige week in eigen sta dion twee doelpunten maken. Binnen een minuut had Nick Vier gever, die Rotterdam-West tegelij kertijd met Falkenburg had ver ruild voor Alkmaar, in het straf schopgebied een overtreding ge maakt op Antonio Floro Flores. Een kleine twee weken na zijn ro de kaart tegen Heracles Almelo (hands op de doellijn) moest de jonge verdediger weer vroegtijdig naar de kleedkamer. De penalty werd probleemloos door Antonio di Natale ingeschoten. Toen de topscorer in de vijftiende minuut te veel ruimte kreeg van invaller Ragnar IClavan en voor de 2-0 te kende, dreigde met een man min der een heel vervelende avond voor de Alkmaarders. Maar in plaats van AZ verder de keel dicht te knijpen, liet Udinese de tegenstander ontsnappen. Alsof van een numerieke minderheid geen sprake was, combineerden de mannen van Verbeek er vrolijk op los. Zonder onder druk te worden bleef Standard op een 2-2-gelijk- spel steken. Attético Madrid liet zich niet ver rassen in Turkije. De Spaanse ploeg won met 3-0 van Besiktas, nadat het thuis al 3-1 was geworden. Me- tallist Charkov troefde Olympiakos Piraeus af. De Oekraïense ploeg ze gevierde in Griekenland met 2-1. In Charkov was de eindstand 0-1 AZ speelde tegen Udinese voor de 96e keer in Europees verband. De ploeg uit Alkmaar won 45 keer. gezet, werd eenvoudig iemand met dezelfde kleur shirt gevonden. Na een half uur bezorgde Simon Poulsen de bal bij Falkenburg, die op fraaie wijze afrondde. De ver vanger van de geblesseerde Maar ten Martens smoorde daarmee de grootste" dreiging voor uitschake ling. Udinese deed - met name in de tweede helft - nog wel pogin gen de benodigde doelpunten te maken, maar met bijzonder veel overtuiging ging dat niet meer. Het was opvallend om te zien met welk gemak AZ overeind bleef in Stadio Friuli. Rasmus Elm had na een uur de kans om het duel helemaal op slot te gooien, toen Brett Holman in het strafschopgebied onderuit werd gehaald. Maar de anders zo stoïcijnse Zweed knalde hoog over. Maar daarover had niemand het meer na afloop. De ploeg voor wie het bereiken van de poulefase dit seizoen de Europese doelstel ling was, staat in de kwartfinale. Trainer Verbeek bleef ondanks de euforie kritisch op zijn team. Hij had zich vooral geërgerd aan de manier waarop zijn spelers aan het duel waren begonnen. „In het begin van de wedstrijd stonden Nick Viergever en Niklas Moisan- der niet goed. Daarom dekte Nick aan de verkeerde kant en stonden we met tien man en met 1-0 ach ter. Die lichtzinnigheid wordt op dit niveau genadeloos afgestraft. Dat mag ons de volgende keer dus niet weer overkomen. Maar het was goed om te zien dat we na de 2-0 onze rug rechtten en vrij mak kelijk overeind bleven. Daarom zijn we verdiend een ronde ver der." Hannover 96 te sterk voor Standard Luik GELSENKIRCHEN - FC Twente is er gisteren niet in geslaagd de kwartfi nales van de Europa League te ha len. Schalke 04, dat thuis nog met 1-0 verslagen was, won de return met 4-1. Bij de club uit de Bundesliga had de Nederlander Klaas-Jan Hunte laar een hoofdrol. De spits scoorde drie keer: in de 29e minuut kopte hij de bal binnen, in de 57e minuut benutte hij een strafschop en negen minuten voor tijd knalde hij de bal na een fraaie actie onge nadig hard in de netten. De afma ker was daarmee beslissend voor het team van trainer Huub Ste vens. Huntelaar miste de heenwedstrijd. Nadat hij tijdens Engeland-Neder- land een lichte hersenschudding opliep, was hij bij FC Twente- Schalke 04 uit voorzorg aan de kant gehouden. Gisteravond liet hij zien hoe belangrijk hij is voor de Königsblauen. FC Twente, dat in Gelsenkirchen aangemoedigd werd door driedui zend meegereisde fans, had in de eerste helft nog wel zicht op door gaan in Europees verband. Nadat Willem Janssen in de veertiende minuut de score opende, moesten de Duitsers namelijk drie keer sco ren om het tweeluik. Dat leek een onmogelijke opgave, maar was het uiteindelijk niet. Janssen speelde na zijn treffer niet al te gelukkig. Hij verzoorzaakte de penalty en veranderde in de 71e mi nuut een schot van Jermaine Jones van richting. Die bal verdween bui ten bereik van keeper Nikolay Mi- haylov in het doel: 3-1. Het elftal van trainer Steve McCla ren kan zich nu volledig richten op de competitie. FC Twente staat der de achter AZ en Ajax. Eén van de Malinese voetballers in actie in het oefenduel met MZC'11. foto Pieter van der Laan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 86