Zeeland in yijf delen Over garnizoenen en oude fabrieken KANS Project Waterpoort moet nu vorm krijgen 27 Kwetsuren Sociaal beleid KROT OF Deeltijdopleidingen HZ in top drie vrijdag 16 maart 2012 Janneke Willekes: „Gillis Hals vraagt aan land te mogen blijven met doorbetaling van zijn gage. Zijn vrouw is getroffen door een beroerte en hij moet voor haar zor gen. Bovendien heeft hij zelf last van kwetsuren, opgelopen tijdens de Slag bij Sluis. Zorg voor gewon den was gebruikelijk." ...ten aensien van zyne quetsuren in 't eerste incomen van de galeyen tot Sluys ghecreghen ende dat zyne huysvrau is gheraeckt van de hant Godts... (12 januari 1608). Caesar Hulsaert Caesar Hulsaert: „De 78-jarige werknemer Maerten Janssen kan door ziekte niet meer werken en dreigt in armoede te vervallen. De Admiraliteit laat hem voor de rest van zijn leven zijn gage behouden. De resolutie toont sociaal beleid." ...sieckelijck geweest ende een quellin- ge gehadt daerdoor hij alles wat hij in de weerelt hadde heeft vermees tert, bij den commandeur Bancker is affgedanckt daerdoor hij is te vervallen in de hoochste armoede... (15 november 1645). Melita Lanting Op uitnodiging van het CBK Zee land woont Melita Lanting een week in Sas van Gent. Voor het project Krot of Kans gaat ze op zoek naar de verhalen over leven en werken in een krimpregio. Een goudmijntje, anders valt het niet te omschrij ven. Sas van Gent heeft een pareltje in handen met de oude panden en prachtige historische verhalen over garnizoenen en oude fabrie ken. Nu alleen nog zorgen dat de rest van de wereld het ook te we ten komt. Ik ben op pad gegaan met rasver teller Joop van Hecke om mij eens bij te laten praten hoe het zit met die vervallen molen en dat merk waardige prieeltje bij de noodloka- len van de school. Twee gebouwen die nogal in het oog springen. Het verhaal achter de molen op de molenberg is triest. De achtkanti ge stenen molen is in handen van een particulier en die pleegt al heel lang geen onderhoud meer. Waarom? Dat vertelt het verhaal niet, maar duidelijk is wel dat de molen zonder ingrijpen vanzelf in elkaar zal storten. Maar ook de mo lenberg zelf is niet veel soeps en die is in handen van de gemeente. Het is een hondenuitlaatplek waar kraak nog smaak aanzit. En dat ter wijl de molenberg toch van histo risch grote waarde is. Om dat te la- ten zien neemt Van Hecke mij mee naar de ondergrondse gangen onder de molenberg. Lage, vochti ge en supersmalle gemetselde gan gen die samen de kruitkamers vormden in de tijd dat Sas van Gent nog een kleine vestingstad was. Het gangenstelsel maakte deel uit van de stadswallen. Het is nog maar zo'n veertig jaar geleden dat de gangen werden ontdekt om dat iemand een vijver wilde gra ven in zijn tuin. Emmertje voor emmertje is de grond eruit ge haald en kwam het perfect be waard gebleven gangenstelsel te voorschijn. Er blijkt nog veel meer historie te zijn. Van Hecke neemt mij op sleeptouw naar de Oostwal. Daar waar de voormalige bioscoop staat en verderop het Kattengat is. Een verborgen steeg waar Pier den Dui vel katten vilde. In de muur zitten nog de ogen waaraan de dieren werden opgehangen. Van Hecke vertelt dat dit het oudste stukje Sas van Gent is. De oude muren staan er nog net zo als vroeger en in de smalle steeg kan ik me wel voorstellen hoe de mensen daar vroeger gelopen moeten hebben. Maar hoe zit het toch met dat prieeltje? Helaas is daarover weinig bekend. Alleen dat het op het erf van boer Wauters stond en dat de ze boer een hondenliefhebber was. In het prieeltje is bij de restau ratie een hondengrafje met steen gevonden. Het prieeltje dreigde ge sloopt te worden maar dat heeft de gemeenteraad tegengehouden. Foto's op www.pzc.nl/krotofkans VLISSINGEN - De deeltijdopleidin gen Social Work en Human Re source Management van de HZ in Vlissingen horen bij de beste drie van het land. De opleiding leraar basisonderwijs staat op de 8e plaats van de 34 pabo-opleidingen die er landelijk zijn. Dat staat in de De Keuzegids Hoger Onderwijs Deeltijdstudies 2012. STEENBERGEN - De gemeenten Tho- len, Ooltgensplaat, Moerdijk, Steenbergen en Bergen op Zoom, de provincies Zeeeland, Zuid-Hol land en Noord-Brabant en het wa terschap Brabantse Delta hebben gisteren in Steenbergen een inten tieverklaring ondertekend voor het project Waterpoort. De rol van het water moet in het gebied sterker worden. Niet alleen als het om recreatie en toerisme gaat, maar ook op het terrein van zilte teelten. En er moet meer aan dacht voor energie in het gebied komen. Een blauwdruk voor Wa terpoort komt er niet. Het project moet het veel meer hebben van initiatieven en plannen die min of meer ad hoe worden ingediend, legde projectmanager Ronald Kramps uit. Gedeputeerde Sjoerd Heijning te kende de intentieverklaring na mens de provincie Zeeland. Hij ziet Waterpoort niet als een con currentie voor Zeeland. Een uitwis seling op watersportgebied tussen west-Brabant en Zeeland kan bei de provincies juist versterken is zijn idee. De Brabantse gedeputeerde Yves de Boer noemde het water donder dagmorgen een van de beste be waarde geheimen van west-Bra bant. 1999 Fusie Rijksarchief in Zeeland en de gemeentelijke archiefdiensten van Middelburg en Veere tot Zeeuws Archief. 1940 Bombardement j op Middelburg. De zolder van de Abdij waar de stukken liggen opgeslagen, blijft wonder boven wonder behouden. admiraliteit (onderdeel van het archief Rekenka- Marine in Den Haag: de a de v gaan deels in vlammen op. De besluiten van het Zeeuwse marinebestuur worden zwaar gehavend. Abdij. Stukken van de Zeeuwse admiraliteit krijgen een plek in het Rijksarchief. 2000 Zeeuws Archief, de nieuwbouw aan het Hofplein, gaat open voor f het publiek. In het eerste van de drie ondergrondse" depots wordt de administratie van de mer van Zeeland) bewaard. WWW.ZOA.NL GIRO 550

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 85