maar heeft ook toekomst 25 Ter Duinen en Sandeschool in Kloosterzande op één locatie Sieraden weg bij inbraak juwelier in Aardenburg inwoners Sluis ZorgSaam 2012. Scootmobiel-parcours vrijdag 16 maart 2012 AARDENBURC - Bij een inbraak in een juwelierszaak aan de Kaai in hartje Aardenburg is in de nacht van woensdag op donderdag een onbekende hoeveelheid sieraden buitgemaakt Buurtbewoners werden rond half twee wakker van enkele harde klappen. Toen de bewoners naar buiten keken, zagen ze dat aan de straatzijde de ruit van de juweliers zaak door vier gemaskerde perso nen werd vernield. De vier gingen door het gat de winkel binnen en maakten daar vitrines kapot. Ver volgens gingen ze er met hun buit vandoor in een vluchtauto rich ting Draaibrug. De auto heeft tijdens de inbraak, tussen 1.30 en 1.45 uur, onbeheerd met draaiende motor midden op de Kaai gestaan. Een passerende, onbekende automobilist(e) moest hiervoor afremmen en om de auto heenrijden. heeft dichtgedaan, is dat dit jaar ook de premie voor de vlasverwer king aan de inkomenstoeslag van de telers is toegevoegd. „Dat scheelt ons zeker 830 euro per hec tare", aldus Danny. „We kunnen niet meer concurreren met de Bel gen en Fransen." De gebroeders Mortier hebben de handdoek in de ring ge gooid. „Het is een pijnlijke zaak", leeft vlasverwerker Rudi van Gremberghe uit Koewacht mee. Hij loopt tegen dezelfde problema tiek aan, maar is niet van plan zich te laten ontmoedigen. „Ons be drijf bestaat bijna negentig jaar." Het is volgens Rudi extra zuur dat in de concurrerende vlaslanden België en Frankrijk voor twee jaar een tussenoplossing is gevonden. „We moeten die tijd tot 2014 zien te overbruggen." Hij prijst zich al vast gelukkig dat hij voor dit jaar - ondanks alles - zijn areaal voor de productie van vlas praktisch vol heeft. Ijs en weder dienende moet dat voor Rudi's bedrijf genoeg vlas opleveren voor de verwerking tot halffabrikaten voor de vlasspinne rijen en uiteindelijk vooral de kle dingindustrie. Karei van Looij van Van Looij Vlas BV in. Sint Jansteen heeft het ge voel dat de vlassector in Neder land tussen wal en schip is beland. Den Haag heeft volgens hem wei nig oog voor de bedrijfstak. Van Looij is wel te spreken over gede puteerde Kees van Beveren. Hij trok naar Den Haag. Van Looij: „Voor de provincie heb ik niets dan lof" De actie leverde echter geen resultaat op. De Nederlandse vlassector, met het zwaartepunt in Zeeuws-Vlaan- deren, is al klein. Zo'n tweedui zend hectare wordt in Nederland benut voor vlasteelt. Dat was vijf tien jaar geleden nog vier- a vijf duizend hectare. België zit nog op 12.000 hectare en Frankrijk op 50.000 a 60.000 hectare. De Fran se vlassector is ook heel anders ge organiseerd, in coöperaties. Vlas sers zullen er niet zo snel op een ander gewas overstappen, ook al le vert dat meer op. Ondanks alle sombere geluiden verwacht Van Looij dat de vlasnij verheid in Zeeuws-Vlaanderen blijft. Om aan voldoende vlas te komen, heeft hij zelf zijn bakens enigszins verzet. „Het is niet mijn hobby, maar ik zit daarvoor regel matig in Duitsland of Frankrijk." David Kasse van het productschap akkerbouw- is 'niet optimistisch', maar ziet ook perspectief „Vlasve zels zijn een alternatief voor kunst stoffen waarvoor olie de basis is. Op weg naar een duurzame econo mie of biobased economy zou daarnaar veel meer onderzoek moeten gebeuren." En wat wil 'het toeval'? Biobased economy is juist één van de speerpunten voor de ontwikkeling van de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone. IJZENDIJKE - Het project autode- len=kostendelen breidt uit naar de gemeente Sluis. Aanstaande maan dag is er vanaf 19.00 uur een infor matiebijeenkomst over in café Hof- zicht aan de Koninginnestraat in IJ- zendijke. De dorpsraad IJzendijke ondersteunt het initiatief. Projectmedewerker Marco van Dorst geeft uitleg over de werkwij ze van autodelen, verzekeringen en kosten én opbrengsten van pri vé autodelen. Rob de Gier van Unitron vertelt waarom hij één van zijn bedrijfsauto's beschikbaar stelt voor het project. Zulke bijeen komsten zijn eerder gehouden in Graauw, Hulst en Terneuzen. De verwachting is dat in april de eer ste deelauto's zullen rijden. door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - Scholengroep LeerTij wil de basisscholen Ter Duinen en de Sandeschool in Kloosterzande op één locatie vesti gen. Dat wordt aan het Oosthof, waar nu Ter Duinen staat. Dat maakte wethouder Frank van Driessche woensdagavond duide lijk in de commissie Samenleving van de gemeente Hulst. De scholen gaan een samenwer kingsverband aan waarbij de ka tholieke identiteit van Ter Duinen en de openbare identiteit van de Sandeschool gehandhaafd blijven. Het samenwerkingsverband komt voort uit de teruglopende leerlin genaantallen. Van Driessche: „Bei de scholen beschikken nu over zes tien lokalen. De verwachting is dat er maar behoefte is aan twaalf of dertien lokalen. Dan heb je straks leegstand en daar zitten we niet op te wachten." De gemeente Hulst wil in principe meewerken aan het samenwer kingsverband. Van Driessche: „Wij denken erover om van het gebouw waar nu de Sandeschool is geves tigd een gemeenschapscentrum te maken. Een en ander hangt nog wel af van mogelijke ontwikkelin gen op het Hof te Zandeplein." Kloosterzande heeft geen dorps huis. Veel activiteiten vinden nu plaats in verenigingsgebouw Ro zenhof. Voor de plannen werkelijkheid worden, zal LeerTij in een enquête onderzoeken of er voldoende draagvlak is in Kloosterzande. Er volgt ook nog een bijeenkomst. Van Driessche wijst er op dat dit nog maar het begin is van het tra ject. „Het is verder niet aan de ge meente, maar aan LeerTij. De ge bouwen zijn van de gemeente. Wij willen meewerken in de voor waardenscheppende sfeer." Bestuursvoorzitter Gerard Lange- raert van LeerTij was gisteren niet voor een reactie bereikbaar. Zeeuws-Vlaanderen ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen presenteert zich op zaterdag 17 maart van 10:00 tot 16:00 uur op locatie Antonius in Oostburg tijdens de Open Dag van Zorg en Welzijn! Locatie Antonius in Oostburg Er is veel te beleven, zoals.... alle info op www.zorgsaam.org/opendag Werkzaamheden op proefveld van vlasbedrijf Van de Bilt. Vlasschoven. foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 83