Toren van Traas aan dijk Het grind knerpt niet meer Gemeenschappelijke afdeling sociale zaken komt in Goes 22 R&B aan de slag met seniorvitale woningen vrijdag 16 maart 2012 Verblijf vleermuizen door Frank van Cooten OUDELANDE - De vleermuistoren van Peter Traas uit Baarland komt waarschijnlijk op de fundering van de voormalige watertoren aan de Stormpolderdijk in Oudelande. Deze watertoren (dezelfde als de nog bestaande watertoren in Goes) is in de Tweede Wereldoor log platgebombardeerd. Het fundament staat op het ter rein dat eigendom is van Peter Traas. „Het gaat om een enorme funde ring. Ik wil in die fundering sleu ven en een luik maken. Deze ruim te gaat dan dienen als nachtver blijf voor de vleermuizen. Op de fundering komt dan de vleermuis toren en dat wordt dan het zomer verblijf" Traas heeft nog geen formele aan vraag voor een bouwvergunning ingediend bij de gemeente Borse- le. „De procedure kost mij veel geld voor een proef met ëen ecolo gische oplossing voor het bestrij den van ongedierte", zegt Traas, in het dagelijks leven directeur van Traas Ongediertebestrijding. Vleer muizen zijn nuttige dieren in het bestrijden van insecten. Traas hoopt daarom dat de ge meente mee wil werken aan een 'artikel vijf procedure'. Dat bete kent dat de gemeente de bouw van de toren door de vijf vingers ziet en dus oogluikend toestaat. Dat doet Borsele natuurlijk niet maar de gemeente komt Traas wel deels tegemoet, zegt wethouder Marga Vermue. „Onze legesveror dening biedt de mogelijkheid in zeer uitzonderlijke gevallen 25 pro cent korting te geven op de leges- kosten. Het leuke initiatief van de heer Traas is zo'n uitzonderlijk ge val." Traas praat momenteel met omwo- menden om draagvlak te krijgen. „Bijna iedereen vindt het een prachtig plan." Het opknappen van begraafplaatsen is altijd een precair onderwerp. Een spanningsveld tussen enerzijds authenticiteit en sfeer en ander zijds praktisch en onderhoudsvriendelijk. In Borsele gaat het over het asfalteren van de hoofdpaden. door Frank van Cooten aatje van der Stel, secretaris van de Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB), mist het knerpen van het grind op de gemeentelijke begraaf plaats in het dorp Borssele. Dit kerkhof is het eerste in de gemeen te waarvan het grind van de hoofd paden is vervangen door asfalt, af- gestrooid met fijn grind. En dat knerpt minder en voelt anders dan het 'echte' grind op de zijpa den. „Het voelt anders", zegt Van der Stel. „Asfalt, met of zonder grind, hoort niet thuis op een kerk hof Het authentieke en histori sche karakter wordt geweld aange daan. Kijk, hier is het zwart van het asfalt al weer te zien." De entree van de Borsselse begraaf plaats wordt gekenmerkt door een rij paardenkastanjes aan weerszij den van het hoofdpad. „De wor tels van deze bomen kunnen door het asfalt geen kant meer op. Of ze drukken het asfalt op een gegeven moment naar boven en dus kapot. Hier is niet goed nagedacht." De gemeente past de hoofdpaden aan om ze onder meer toegankelij ker te maken voor mindervaliden. 'Asfalt hoort niet op een plek waar nabestaanden worden teruggegeven aan de natuur' Maatje van der Stel van de Stichting Behoud de Zak van Zuid-Bevelandziet liever grind dan asfalt op de hoofdpaden op het kerkhof. door Frank van Cooten LEWEDORP - R&B Wonen uit Hein- kenszand beseft dat door de afna me van het aantal inwoners in de komende jaren eensgezinswonin gen minder in trek zijn. Het aantal 65-plussers neemt de komende jaren echter nog steeds toe. De corporatie speelt in op de ze trend. Zoals in Lewedorp, waar volgens de prognoses het aantal ouderen tot het jaar 2030 stijgt van 341 naar 405. R&B wil de komende jaren veel eensgezinswoningen seniorvitaal maken. Dat betekent bijvoorbeeld drempels eruit, een toilet op de eerste verdieping en een onder- houdsvriéndelijke tuin. „Veel oude ren zijn gelukkig nog best vitaal en kunnen nog trap lopen maar het is natuurlijk veel comfortabeler een toilet op de eerste verdieping te hebben", aldus Erik Dutour Geerling van R&B. De corporatie bouwt de komende jaren ook nog nieuwe seniorenwo ningen zoals aan de Banjaardstraat bij De Kraayert. De huidige wonin gen worden gesloopt en voor iede re bewoner wordt een passende oplossing voor tijdelijke huisves ting gevonden", benadrukte Du- tóur Geerling tijdens de vergade ring van de dorpsraad. door Rob Paardekam GOES - De gemeenschappelijke af deling sociale zaken van de Beve- landse gemeenten komt in Goes. Dat hebben vijf betrokken colleges met elkaar afgesproken. De gemeenten hebben al lange tijd plannen om te gaan samenwer ken op het gebied van sociale za ken, ICT en personeel en organisa tie. Eind vorig jaar dreigde de nieu we gemeenschappelijke regeling er toch niet te komen, omdat Borsele en Reimerswaal zich terugtrokken. Jan te Veldhuis werd daarna aange steld als bemiddelaar. Hij wist de plooien glad te strijken. De afgelopen weken is een zogehe ten vlekkenplan opgesteld. Daarin staat dat de afdeling sociale zaken in het stadskantoor in Goes komt. Een logische keuze volgens burge meester René Verhulst. „Het gaat om een grote afdeling, waar wij de ruimte voor hebben. Bovendien ontvangt sociale zaken veel men sen. Dan kun je het best op een centrale plek als Goes zitten." Goes krijgt overigens ook de afde ling ICT. Kapelle krijgt personeel en organisatie, terwijl Noord-Beve land de salarisadministratie van de vijf gemeenten gaat huisvesten. Het cluster informatievoorziening gaat naar Borsele. Reimerswaal krijgt de administratieve onder steuning en het secretariaat van de directieraad en het algemeen be stuur. De colleges van alle gemeen ten hebben inmiddels ingestemd met deze verdeling. Het plan wordt ook nog ter advise ring voorgelegd aan de vijf onder nemingsraden, omdat de samen werking gevolgen heeft voor het personeel. Veel mensen zullen im mers verhuizen naar een nieuwe locatie. Verhulst zegt de indruk te hebben dat dit niet tot enorme on vrede leidt. „Natuurlijk vinden sommige mensen het niet leuk, maar aan de andere kant: het gaat niet om enorme afstanden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68