ii Met z n vieren in de salonwagen vrijdag 16 maart 2012 Elke paar maanden je hele hebben en houwen op pakken, je complete huis op een dieplader verplaat sen naar een andere plek. Daar werken, naar school en in het dagelijks leven je draai weer vinden. Koos en Janna Fluijt en hun kinderen Marianne en Lucia deden het keer op keer, jarenlang. Ze woonden in een salonwagen. „Dat is echt iets anders dan een woonwagen", verduidelijkt Lucia van Emmen, die sinds haar eigen huwelijk in een 'gewoon' huis woont en, al dan niet bewust, nooit meer is verhuisd. De reden van al die verhuizingen was het werk van vader Kóós Fluijt. Hij kwam terechföp een 'dragline', een groté k/aanmachinè waarmee grote hoeveelheden grond of ander los jhateriaal kun nen worden verzeg Die kraanma chine was eigendom van een aan nemer, die hem telkens verhuurde voor ander werk, Inclusief de be stuurder die in bijbehorende salon wagen met de drajgline meeging. Fluijt werd de ené keer ingezet voor verkavelingswerk, de andere keer voor de bietencampagne of het graven van eeh afwateringska naal. Elke paar maanden op een andere piek in hei land. En elke keer verhuisde hét gezin mee. „En overal ging ook ops poesje mee, zonder problemeh", weet hij nog. Het aantal verhuizingen staat niet helemaal vast: mibimaal 34, maxi maal 39. Koos Fluijt heeft alles wat hij nog weet op papier gezet, op verzoek van zijn dochters Marian ne en Lucia. Voordat de nu 89-jari- ge nóg 'vergeetac|tiger' wordt. Fluijt kwam via zijn stiefvader, die ook in een salonwagen. woonde, op de dragline terpcht. Toen hij in 1947 met zijn Janna trouwde, ging het stel direct sanienwonen in een salonwagen. De huidige wagen van Koos Fluijt is "vergelijkbaar met die waar het gezin destijds in woonde en is verrassend ruim. De woonkamer vormt het hart, achter schuifdeuren zit een keukentje. „Daar stonden met opzet kleine meubeltjes in, zodat het wat groter leek. Moeder ruimde altijd alles op; een opengevouwen krant neemt al zo veel ruimte in beslag. Aan beide uiteinden van de wagen is een slaapkamer, één voor de kin deren en één voor de ouders. Later hebben we nog een ruimte ervoor gebouwd, zodat we een eigen was- ruimte»hadden:Tordie tijd-wasten Wé vaak in een school of thuis bij de mensen waar we Qp.het.erf... stonden." In al dip jaren, tussen 1947 en 1961, woonde het gezin in drie vergelijk bare salonwagens. De plaatsen wdar die wagen mocht staan, ver schilden nogal. „Achter op het erf Van een boer of op een veldje vlak- I bij het werk. In Vlissingen ston den we bij een trap met een leeu- wenkop, in Breskens vooraan in de duinen tegenover een bewoon- de bunker", schrijft Koos Fluijt in i een beetje bibberig, maar leesbaar I handschrift. „Ik heb een aantal ke- ren in Bolnes gewerkt. We ston den op het terrein van de scheeps werf Lucia is daar geboren. We stonden er ook toen in februari 1953 de watersnoodramp plaats vond." Het water kwam zó hoog, dat de wagen onder water kwam te staan. Lucia Fluijt weet daar natuurlijk niks meer van. Ze heeft wel ande re levendige herinneringen aan vroeger: „We werden soms door de rest van het dorp met de nek aangekeken. We werden toch be schouwd als anders, omdat we geen gewoon huis hadden. Vrien dinnetjes had ik niet, want ik woonde overal hooguit een paar maanden. Maar ik wist niet beter; als kind wil je zijn waar je ouders zijn en dat was ik. Daardoor herin ner ik me mijn jeugd als heel pret tig." Haar zus Marianne Fluijt heeft op zo'n twaalf verschillende scholen gezeten, zijzelf op vier. Toen.de.doch.ters.9xn-i3.wa.ren, vonden Koos en Janna Fluijt het genoeg geweest. „Voor de bieten campagne moesten we telkens maar anderhalve maand ergens werken. Dat werd te gek en ik be sloot bij mijn werkgever weg te gaan", schrijft Koos Fluijt. „We hebben zelf de huidige Wagen la ten bouwen, met financiële hulp van de machinistenvakbond." Het plekje in Zwolle werd door een voormalige werkgever gere geld en daar staat de salonwagen nog steeds. Koos Fluijt woont eij al leen. sinds 2004, toen zijn Janna overleed. Geen haar op zijn hoofd die eraan denkt naar een 'steneh' huis te gaan. „Dit is een prachtig plekje. Ik kijk elke dag naar de na tuur en de vogels." P5K1 Reageren? wonen@wegenèr.nl Nederlanders verhuizen gemiddeld zeven keer in hun leven. Waarheen en waarom? En welke invloed hebben die verhuizingen? Elke maand vertelt een lezer aan llze Rike zijn of haar verhaal. Vandaag de Wooncarrière van het gezin van Koos en Janna Fluijt, dat minimaal 34 keer verhuisde, met huis en al. 1947 Getrouwd, eerste salonwagen bij een boer op het terrein 1947 over het Voornse ka naal bij Vlotbrug 1947 aan Schenkeldijk 1948 erf bij boer Maas kant 1948 op het erf bij boer Herweijer 1948 buurtschap Wordra- gen 1948 Nieuwe wagen, dochter Marian wordt ge boren; Oude Schouw 1948 bij de Leeuwentrap 1948 in de Brouwenaar- straat 1f 1948 11/12:1949 13/14: 1950 11 1952 1952 bij scheepswerf Boele 17: 1952 IB:. 1953 Dochter Lucia ge boren, watersnoodramp, 21 alles onder water 1953 1953 Nieuwe wagen Ma- fa u wat 1954 op veldje naast hui- j zen p./2%: 1954 24 1955 25/247 1956 27/30: 1957 1958 1958 Moeder ongeluk, vader tijdelijk in de kost 1961 1961 Eigen wagen laten bouwën, eind aan reizen op de dragline; vaste/ plek, door oude baas geregeld infographic Ruud Willems foto's familie Fluijt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51