Van vlonder tot mijmerhuisje woiiet 7 en knip het bandje af (s met een geraamte van stuk hout boven en de door Jan van Mujlem kast' om nestmateriaal te verzamelen. „Dat vind ik juist alleen maar leuk, er is genoeg." Ook bij haar overdekte zithoek hangt eigen werk: een schilderijlijst die bij een nauwkeurige inspec tie van catalpa-takken is gemaakt, simpelweg sa mengebonden met touw. Een tak van de kronkel- hazelaar is erin gedaan en wat groen van de Duit se pijp. Nu nog een zelfgefabriekt nestje met wat eitjes en het voorjaar hangt aan de muur. Maar er is meer. Zo maakte Oudejans van clematis- ranken een decoratieve bak, waarin witte violen en witte tulpenbollen een plek kregen. Een ver grijsde boomstronk in het midden haalt het stuk uit de truttige sfeer. „Elke vorm van bloemschik ken is manipuleren. Maar ik probeer altijd het er zo natuurlijk mogelijk te laten uitzien." Neem de grafkrans die ze maakte. De krans werd eerst van het groene plastic ontdaan, waarna ze er met wik keldraad stukjes tak op vastzette. Kleine flesjes werden met behulp van een dikke pookdraad op de krans geklemd en daarin gingen tulpen. Bollen op prikkertjes maken het plaatje af „Mensen gooien snel van alles weg. Als je klimop of wingerd hebt gesnoeid, moet je eerst goed kij- ken hoe mooi dat materiaal is. Weggooien kan al tijd nog. Ik bel wel eens bij mensen aan als ik zie dat ze een aanhanger vol stronken en takken weg gooien. Als ik naar de reiniging ga, neus ik ook al tijd even in de bak. Het wordt gewoon een twee de natuur, dat je overal iets bruikbaars in ziet." Zelf een stuk maken van groenafval? Zie de werkbe schrijving bij dit verhaal. Reageren? wonen@wegener.nl En dan met z'n allen rond die mooie, antieke kachel. „Klopt. Bouwjaar 1936. Hij was van Gerrits ouders. We bakken er pannenkoeken op, tot grote vreugde van kin deren en kleinkinderen. De rode ketel die erop staat, was van mijn moeder; de stoel van mijn vader. Dat vin den we fijn, zo tussen de spulletjes die leuke herinne ringen oproepen. Een mijmerhuisje? Wat een mooi woord, en het dekt de lading. Dat ga ik onthouden." IW Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl Ifi rrj vrijdag 16 maart 2012 Niet elk tweede huisje staat in mondain Monte Carlo of in ongerept Varmiand. De meeste staan in eigen tuin. Jullie hebben een eigen eiland voor jullie tweede huisje. Luxe hoor. Pampus in Halle, zeg maar. Ineke te Pas: „Zo kun je het noemen, al ligt het niet hé lemaal in het water. Voor driekwart. Het andere deel grenst aan het tuinpad en ligt dus niet in onze vijver." Liggen jullie er wel eens echt voor pampus, in de spreek woordelijke betekenis? Na een heftig feestje of zo? „Nee, dat niet, haha. We zijn beiden 71 jaar. Maar op een zomerdag is het wel snel warm in ons prieel aan het water. Dan brandt de zon op het plexiglas. Als het héél heet wordt, ne men we de wanden en de deuren uit. Dat is best handig, want zo kan ik ook met de krui wagen door het huisje om aan de andere kant van de tuin te komen." Ineke en Gerrit te Pas zitten rond de antieke kachel in hun tweede huisje. foto's IteP Zitten jullie er vaak? „Drie keer per week - volgens Gerrit. We had den het er net over, voor je belde. Liever had ik gezegd: één keer. Anders lijkt het alsof we niks anders te doen hebben. We zijn gepensio neerd, maar best druk. Ik met de tuin, Gerrit met zijn modelstoommachines, samen met vrijwilligerswerk. Meestal zitten we met z'n tweetjes in ons prieel, soms met gasten van onze bed en breakfast 'Halle-Heide', ik met tuinclubleden of Gerrit met de buurmannen." NAMEN Ineke (71) en Gerrit te Pas (71) BEROEPEN gepensioneerd. Eerder hadden ze een metaalwarenfabriek WOONPLAATS Halle TWEEDE HUISJE sinds 1997 (com pleet met deuren plexiglas en singelsdak) FUNCTIE mijmerhuisje, pannenkoekhuisje Klinkt best ingewikkeld, die constructie. Handige echtgenoot? „Ja, heel technisch. Zo heeft Gerrit eigenhan dig een stoomsolex ge bouwd (zie YouTube: http://bit.ly/AohpE). Ons tweede huisje was aanvankelijk niet meer dan een vlonder met een loopplank in onze 25 meter lange en ruim 6 meter brede vijver. Samen met familie en vrienden heeft Gerrit er toen een dak opge zet. Zaten we beschut, maar nog wél op de tocht. Toen kwamen die wanden van plexi glas. Ik vond het een heel gepruts, maar het is mooi geworden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47