Een oude fruitboom 441 wonen I1 Nl Crisis in de tuinbranche houdt aan vrijdag 16 maart 2012 Palladio buitenmeubelen Heinkenszand viert vijftien dagen feest vanwege vijftienjarig bestaan Palladio buitenmeubelen in Hein kenszand bestaat komende woens dag 15 jaar. Om dit jubileum te vie ren, is het 15 dagen lang feest in de winkel. Palladio richt zich op het buitenwo nen en is gevestigd op de Binnenuit woonboulevard aan de Schouwers- weg in Heinkenszand. Vier bedrijven exposeren tijdens de ze feestelijke dagen in de winkel. Beeldend kunstenaressen Koos van Holstein en Berita Valk tonen hun kunstwerken bij Binnenuit. Van Hol stein maakt schilderijen en bronzen voor binnen en buiten. Valk maakt kunstwerken in brons, steenmortel en keramiek. Hoveniersbedrijf Allemekinders uit 's-Heer Arendskerke kan bezoekers advies geven voor de tuin of zelfs een heel tuinontwerp maken. De vierde gast is Rijks Buitenarchi tectuur. De tuinontwerpen van dit bureau bedenkt verrassende, moder ne en innovatieve oplossingen voor de tuin. Kijk ook op www.binnenuit.nl. LI V STYLE Wegens nieuwe modellen beurs Milaan: ITALIAANSE DESIGNKEUKENS HOGE KORTINGEN! WWW.LIVINSTYLE.NU MIDDELBURG De eerste bewoners kunnen huizen in plan Bestevaêr in Vlissingen betrekken De eerste bewoners kun nen eindelijk in het Schel- dekwartier in Vlissingen gaan wonen. Gebieds- en vastgoedont wikkelaar AM levert de eerste woningen van het plan Bestevaêr aanstaan de maandag op. Het is on geveer een jaar geleden dat de eer ste paal geslagen werd. Medio april is het eerste deelplan, dat bestaat uit 42 appartementen, 9 stadswoningen en 2 com merciële ruimten, hele maal klaar. De woningen van het plan Bestevaêr liggen vlakbij j de binnenstad en worden gebouwd rondom het Dokje van Perry. Er zijn nog volop woningen te koop in het Scheldekwartier. Het plan Bestevaêr heeft een eigen website. Kijk daarvoor op www.wo- neninbestevaer.nl. BNG Erfgoedprijs voor de gemeente die het beste erfgoedbeleid van Nederland voert De inschrijving voor de BNG Erf goedprijs 2012 is weer begonnen. De BNG Erfgoedprijs bestaat uit een bedrag van 25.000 euro en wordt elk jaar uitgereikt aan de gemeente die het beste erfgoedbeleid van Ne derland voert. In 2011 deden 34 gemeenten mee. Staatssecretaris Halbe Zijlstra reikte de prijs uit aan de winnende Drent se gemeente Westerveld. Steeds meer gemeenten zetten zich actief in voor hun erfgoed: hun ei gen cultuurhistorie, monumenten, museale collecties, bodemvondsten, etc. Erfgoed spreekt inwoners aan, duizenden vrijwilligers werken aan het behoud van een monument, of zijn actief in een historische vereni ging. Cultuurhistorie draagt boven dien sterk bij aan een gevoel van lo kale identiteit en is een niet te on derschatten sociale en economische factor. De BNG Erfgoedprijs is een initiatief van het Erfgoedplatform* van Kun sten '92 en Cultuurfonds BNG (Bank Nederlandse Gemeenten). Win een geheel verzorgd etentje voor tien personen bij Keuken en Badwereld XXL Kans maken op een ge heel verzorgd etentje bij u thuis, verzorgd door een kok? Klanten van Keuken en Badwereld XXL op de Woonboulevard in Poort vliet maken dit jaar elke maand kans op een eten tje voor tien personen. Om in aanmerking te komen voor deze prijs, hoeven bezoekers van de Keuken en Badwereld alleen een kaartje met hun naam en adresgegevens in te vul len. Chefkok John Jansen komt bij de winnaar thuis in de keuken koken en eten bereiden voor tien personen. Zelfs de bood schappen en de afwas worden gedaan. Afgelopen vrijdag zijn de eerste drie winnaars van dit jaar door een nota ris bekendgemaakt. door Frank Balkenende Eigenaar jan Pouwelse van Pouwelse Tuinen in Vlissingen heeft net planken gezaagd van pas gekapte bomen. Dat hout gebruikt hij voor de bouw van vlonders. Pouwelse heeft ook een adresje voor oud, maar nog springlevend hout. „Het gaat om perenbomen uit 1956. Ja, van het ras Conferen ce. Ik heb een afspraak met een fruitteler dat ik er een aantal mag rooien om te herplanten. Ze zijn erg in trek bij particulieren. Nee, ze gaan niet dood als je ze met kluit en al rooit. Een perenboom kan wat dat betreft meer hebben dan een appelboom." Hergebruik van bomen, planten en materialen is de duurzame trend in de tuinbranche, zegt Pou welse. Het cradle to cradle-princi- pe: je gooit niks weg, maar je geeft het een nieuw leven op een andere plek of je giet het materi aal in een nieuw jasje. „Kijk, je kunt die perenbomen ook verza gen en in de open haard opbran den, maar dat is niet duurzaam." Pouwelse praat niet over de tuin- mode voor dit jaar, maar over de lange-termijntrend. „Daarin zie je duurzaam en klimaatneutraal sleutelwoorden zijn. Als hovenier moet je daar creatief mee aan de slag gaan. Ik pas bijvoorbeeld een nieuw gesteente toe: olivijn. Dat De tuin wordt groener. Beleef de natuur achter je huis is de trend. Bejaarde fruitbomen, geurende borders, meubilair van rotan en oud hout zijn trending. De tuin moet behalve mooi ook duurzaam zijn. Hovenier Jan Pouwelse is een stollingsgesteente dat CO2 absorbeert. Olivijn is goedkoop en goed voor het klimaat, want het dringt de C02-uitstoot terug. Olivijn is ook beschikbaar als top laag op tuintegels. Ik probeer mijn klanten met dit soort pro ducten op ideeën te brengen." Maar niet doord rammen. Volgens Pouwelse moet je goed luisteren naar de wensen van de klant. „De tuin is tenslotte het verlengstuk van de woonkamer geworden. In feite een buitenkamer. Als hove nier en tuinontwerper probeer je ideeën van klanten zo goed moge lijk te vertalen, waarbij je ze wei- voorlicht over nieuwe duurzame toepassingen en principes." Een voorbeeld van de groene, duurzame tuin is die van de familie Boogaarts in Vlissin gen. De mannen van Pouwelse zijn daar momenteel bezig. „Ze wilden een blijvende groene haag van fruitbomen. Daarvoor heb ik een leiconstructie bedacht. Dat je de appels vanaf de stoep kan mee- jatten, vinden ze niet erg." De kliko's moesten uit het zicht. Pouwelse heeft er een soort car- portje met een lavadak voor ge maakt. Over een poosje staan tijmsoorten er te geuren. Bij de deur is een piepkleine moestuin ingericht en als windvanger/ erfafscheiding zijn ruwe kopstukken van natuur steen (her)gebruikt,. „Normaal is dat afval, kroet in vaktermen." De tuin van De Boogaarts is een stadsoase. Een kabbelend beekje mondt uit in een vijvertje. Er lig- ge flinke keien in. Het beekje zit vol met kikkerdril. Daarvan is de lokale reiger inmiddels op de hoogte. Hij zit op het dak, wach tend op de lunch. Door de crisis en de stagne rende woningmarkt ge ven Nederlanders de laat ste jaren minder uit aan de tuin. Het afgelopen jaar besteedden ze 4,1 miljard euro aan hun tuin, 0,7 procent minder dan in 2010. Ze bezuinigen op tuinkasjes, meu bels, gereedschap, bloemen en za den. Dat blijkt uit onderzoek van Tuinbranche Nederland, Plant Pu bliciteit Holland en het Product schap Tuinbouw. De teruglopen de consumentenbestedingen hou den nog wel even aan, is de ver wachting. Jan Pouwelse van Pou welse Tuinen in Vlissingen hoort wisselende geluiden. „De ene ho venier noemt de situatie drama tisch, de ander heeft nog voldoen de werk. Ik ook." De tuin van de familie Boogaarts in Vlissingen is een mini-stadsoase.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44