li li zeeland 13 Set zonnepanelen verdient zich terug zon Alcoholvrij rijden na het sporten op"merk"elijke collectie L E commentaar Zorgplicht berco vrijdag 16 maart 2012 Energie uit zonlicht Zonnepanelen, hoe werken ze en wat leveren ze op? AZonnepaneel B Omvormer C Meterkast D Stopcontact E Elektriciteitsnet Interne stroom Inkomende stroon Uitgaande stroom Zonnepanelen moeten voor optimale werking op het zuiden gericht zijn en geplaatst worden onder een hoek van 35". Bij hellingshoe- tussen 20" en 60° is de jaaropbrengst slechts 5 lager. Prijsvergelijking tussen het instappakket van twee Zeeuwse aanbieders aantal panelen vermogen* opbrengst/jaar prijs montage aanpassen elektra totaalprijs uit de kosten na 3 (±4m2) 570 Wp(190 Wp per stuk) tot 513 kWh €1460,- €465,- €450,- €2375,- 21 jaar het effect Zeeuwse Milieufederatie en Zeeuwind 3 (±4m2) 570 Wp(190Wp per stuk) tot 513 kWh 900,-** €300,-** bij montage inbegrepen €1200,-** ruim 10,5 jaar in Watt-piek, het maximale vermogen definitieve prijs nog niet bekend Overschot aan stroom gaat het net op en wordt vergoed door het elektriciteitsbedrijf. Wat levert het op? Een gemiddeld huishouden verbruikt per jaar elektriciteit. Dit kost ongeveer of per kWh. Met het pakket panelen uit het voorbeeld links wordt per jaar tot opgewekt. Dit bespaart per jaar. Dat betekent dat het pakket van Delta zich na gaat uitbetalen, de panelen van Het Zon Effect na ruim Hoe meer panelen hoe hoger het rendement. door Frank Balkenende De Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) en Zeeuwind zijn de actie Het Zon Effect be gonnen, omdat nu de tijd gunstig lijkt om zonnepanelen aan te schaffen. Wereldwijd is er overpro ductie, zodat je voor 900 (doe het zelf) tot 1200 euro (geïnstalleerd) drie zonnepanelen op je dak hebt liggen. Dat rendeert bij de huidige energieprijzen. ZMf en Zeeuwind hopen driehon derd klanten te werven, die samen 2500 panelen afnemen. De organi saties nemen de consument een hoop werk uit handen door het pa pierwerk voor te bereiden en door bij installateurs voordelige offertes te bedingen. „We willen gewoon dat meer Zeeuwen overstappen op zonne-energie. Dat is goed voor het klimaat en biedt werk aan de installateur die we via offertes zul len selecteren. De consument be stelt rechtstreeks bij de installa teur. Wij zijn niet de verkoper", zegt Niek Tramper van Het Zon Ef fect. Het instappakket van drie panelen kun je zelf aansluiten op het stop contact. Bij meer panelen moet er een groep bij in de meterkast (kos ten 250 euro). Let even op: digitale meters één- of tweetelwerk tellen niet terug. Gezien de indicatieprij- zen van Het Zon Effect loont het om een installatiebedrijf in te scha kelen, temeer omdat je dan ook ga rantie krijgt. Zestien panelen a 6500 euro all in kunnen een gemiddeld huishou den van energie voorzien. De pa nelen gaan 25 jaar mee, de omvor mer tien jaar. „Maar zo'n omvor mer kost over tien jaar nog maar de helft van wat je er nu voor be taalt", denkt Tramper. In acht tot elf jaar is de investering terugverdiend. Te veel geprodu ceerde stroom wordt door het energiebedrijf gesaldeerd: op een minder zonrijke dag mag je dat stroomvoorraadje weer gebruiken. www.hetzoneffect.nl Dixons www.dixons.nl/dikkedeals -i 1 1 Externe Harddisk 2TB advies i49r9v 99 2 Canon IXUS Camera advies 129.- 3 USB Stick 16GB advies 4 USB Platenspeler advies29.- 5 Bluetooth Carkit advies Alleen vrijdag/zaterdag en zondag. Altijd gratis thuisbezorgd! Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t/m vr. om 12.00 en 20.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Q) www.z2.ni een uitgebreide combinatiemode op kleur en op merk gepresenteerd FRANKWALDER, GERRY WEBER, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere DIANEvonFURSTENBERG exclusief bij Rolant Quist, Donja Odijk bron Vrom, kennislink.nl, Nibud o-sjY Markt 4 Terneuzen MnHBaBBHaBBBtHHSSBBa azsi «•RMJ3SISB5 Asbest is een sluip moordenaar. Daar weet Zeeland over mee te praten. Werk nemers van de scheepswerf De Schelde stierven soms decennia na het inademen van asbest nog aan longkanker. Onderzoek van de Erasmus Universiteit bevestigt dat de overheid ver zuimde om haar burgers tegen asbest te beschermen. Snel op treden had vele duizenden levens kunnen redden. Dat ge beurde echter niet omdat de in vloed van de asbestindustrie te groot was. Deze passieve hou ding kostte en kost nog steeds veel mensen het leven. Onderzoeker Bob Ruers wenst dat de overheid excuus aan biedt. Verder wil hij dat het be wust blootstellen van mensen aan gevaarlijke stoffen een mis drijf is dat niet verjaart. Dit zijn goede suggesties. Maar de bur ger zal zich pas veilig voelen als de overheid bewijst alert te zijn bij een nieuw risico. De late reactie op het gevaar van roken en de jarenlange nonchalance over fijnstof doen vrezen dat de scherpte er nog niet is. MIDDELBURG - Kantinebezoekers van voetbal-, hockey-, tennis- en korfbalclubs worden met de nieu we Bobsport-campagne, die giste ren is begonnen, aangespoord om alcoholvrij de auto in te stappen of met een groepje samen te rij den en een 'Bob' aan te wijzen. Uit onderzoek van vorig jaar is ge bleken dat bijna een kwart van de beginnende automobilisten in Zee land te veel drinkt na een bezoek aan de sportkantine. Van de erva ren bestuurders drinkt 12,4 pro cent meer dan toegestaan is. Zeeland is één van de vijf provin cies die meedoet aan de campagne die bij wijze van proef gehouden wordt. Sportclubs krijgen voorlich tingsmaterialen en voorlichtings teams van Veilig Verkeer Neder land nemen blaastesten af na wed strijden en toernooien in de pro vincie. De politie controleert tij dens de campagne extra bij sport kantines. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (RO- VZ) leidt de campagne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3