heb je nodig? psychologie 135 vrijdag 16 maart 2012 Vrienden zoeken en vinden Iets meer dan de helft van de 55-plussers heeft liever een goede vriend dan een liefdesrelatie. Ruim 60 pro cent van hen heeft een handjevol vrienden. Bijna een vijfde heeft één hele goede vriend of vriendin. 60 procent zou graag meer vrienden willen. Dit blijkt uit een onderzoek onder leden van het onli ne netwerk van 55-pIus- sers Goedenwel.nl; een ini tiatief van Achmea. De verzekeraar wil vriend schappen bevorderen in de derde levensfase, vanaf 55 jaar. Het netwerk biedt de mogelijkheid 'contact te onderhouden met vrien den, oude bekenden weer te zien en nieuwe mensen te ontmoeten met dezelf de passie of interesse'. Goedenwel.nl heeft 39.000 leden, die een onli ne profiel hebben aange maakt en kosteloos vrien den kunnen ontmoeten en maken. www.goedenwel.nl Vriendschap en andere on gemakken is het thema van de 77ste Boekenweek. Van 14 tot en met 24 maart worden alle mooie maar vooral ook minder mooie kanten van vriend schap belicht. Dichter en schrijver Nico Dijkshoorn verkent in het Boeken weekessay de chemie van vriendschap. foto iStock bij vrouwen is de onderlinge steunfactor al tijd heel groot geweest", weet De Haas. „Om te ontdekken dat ze niet de enige zijn die niet overal en voor alles terecht kunnen bij hun man. In hun vriendschappen delen zij dat gemis en soms ook de ontevreden heid daarover." De filosofe pleit voor een instituut voor vriendschap. „In de boeken van Karl May, waar ik als kind dol op was, is het gebruike lijk bloedbroeders te worden. Een druppel tje van ieders bloed dat met elkaar wordt vermengd geeft aan 'Nu horen wij helemaal bij elkaar'. Dat zou ik ook overdrachtelijk, via een instituut, willen zien voor vriend schappen. Daarbij zeg je we verbinden ons, we zijn loyaal tegenover elkaar. We weten wat we wel en niet tegen elkaar zeggen. We weten om te gaan met openheid en kwets baarheid." Dat het wel eens teleurstellend kan zijn als iemand zich eerlijk uitspreekt over ongenoe gen in de vriendschap is niet erg. „O, zie je dat aan mij? Heb je daar last van gehad? Doe ik dat altijd? Die vriend houdt me een spiegel voor. Wil ik wel zo zijn als ik klaar blijkelijk overkom? Is dat wat ik werkelijk ben en wil zijn? Vriendschappen bieden daarom kansen. Je kunt je ook gekwetst te rugtrekken en dan heb je niets geleerd." Niet alleen wat je met elkaar bespreekt - bij voorbeeld: ga ik over tot euthanasie als het zover is - is volgens De Haas van belang, maar ook het moment waarop. „Spreek uit dat je trots bent, of vertel hoeveel je aan ie mand hebt en hoeveel diegene voor je bete kent. Dat is fijn om te horen. Als je dood bent, hoor je dat niet meer." ©Catharina de Haas - Vriendschap; een twee de ik. Scriptum, 19,95 euro. reageren? gezondheid@wegener.nl Gratis advertentie Deze campagne is een initiatief van Natuur Milieu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35