'Daar op dak wordt zon elektriciteit' 21 zeeland Jannis Brevet ook SVH-meesterkok Pil De krant 6 weken voor 18 euro! vrijdag 16 maart 2012 De anticonceptiepil is ja rig. Een halve eeuw ge leden werd de pil goed gekeurd. Voor mijn moeder was dat net te laat. Op ïo januari 1961 zag ik het levenslicht: een passievrucht, zo gezegd, het resultaat van een ro mance tussen een godvrezende Brabantse en een Braziliaanse charmeur. Ze was al 33 toen ze hem leerde kennen, maar zo bleu als wat. En kele jaren daarvoor nog had mijn moeder serieus overwogen non te worden. In plaats daarvan ging ze reizen, tot ze in Rotterdam bij een verzekeringsmaatschappij ging werken. Toevallig zat die on der één dak met het consulaat van Brazilië. En zo kwam van het een het ander. Mijn vader was natuurlijk al ver loofd, in zijn geboorteland. Een huwelijk met mijn moeder zat er niet in. Met een dikke buik teruggaan naar haar geboortedorp was geen optie; nette meisjes hadden geen seks voor het huwelijk. En dus vertrok ze met de noorderzon, colofon mBm PZC Park Velda'gt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670. E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (ma28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal inus) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6| Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat axgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. 'We willen dat meer Zeeuwen overstappen op zonne-energie.' Niek Tramp van Het Zon Effect naar Parijs, om daar in een hotelle tje de geboorte af te wachten. Mijn vader, verder op en top een heer, stuurde elke maand een che que en stelde na mijn geboorte nog voor zijn onwettige kind mee te nemen naar zijn zuster, die mij als haar eigen kind op zou voe den. Maar daar wilde mijn moe der niets van horen. Terwijl ik opgroeide, in Parijs, vol trok zich in Nederland de seksu ele revolutie. De Pil, Baas in Eigen Buik, feministische actiegroepen als de Strijdijzers; het ging alle maal aan ons voorbij. Tijdens zomervakanties logeerde ik bij nichtjes en neefjes, om mijn werkende moeder te ontlasten. Onlangs onthulde mijn tante hoe de komst van dit vreemde, don ker ogende logeetje verklaard werd. „Jij was zogenaamd een kindje dat via Terre Des Hommes de gelegenheid kreeg in een pleeg gezin toch vakantie te vieren." Angst dat ik de Grote Schande zou onthullen, was er niet. „Ze konden je toch niet verstaan. Je sprak alleen maar Frans." Nu is er die Pil. En dat is goed. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Omdat de tijd nu gunstig lijkt voor het aanschaffen van zonne panelen, beginnen de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) en Zeeuw- ind de actie Het Zon Effect. Bij Thomas Colette staan sinds een jaar zonnepanelen op dak en hij voorziet nu zelf in zijn stroom. door Ondine van der Vleuten Een prachtige lentedag. Het zonnetje schijnt uit bundig. Thomas Colette, hoofd afdeling Vergun ningverlening en Hand having bij Rijkswaterstaat Zee land, kijkt vergenoegd naar zijn dak. Want daar gebeurt het: zon wordt elektriciteit, hier aan de Hans Lipperheystraat in Middel burg. „Wij kunnen nagenoeg geheel voorzien in ons eigen gebruik", zegt Colette tevreden. „Onze zon nepanelen leveren jaarlijks bijna 3000 KWh op; dat is ook zo onge veer wat we verbruiken." De energierekening is ruim hon derd euro naar beneden gegaan. „Soms produceren we meer dan we verbruiken; dan gaat die ener gie naar het elektriciteitsnet en krijgen we daarvoor betaald." Toch doet hij het niet voor het geld, maar omwille van het milieu. „Bovendien is het heel leuk om je eigen energie te produceren." Colette is naar eigen zeggen een 'echte milieuman'. Afval wordt net jes gescheiden, er wordt veel uit de eigen moestuin gegeten, op de uit bouw ligt een grasdak. Al sinds de Thomas Colette voor zijn huis met zonnepanelen aan de Hans Lipper heystraat in Middelburg. foto Lex de Meester oprichting is Colette lid van Zeeuwind, een coöperatie die het gebruik van schone energie bevor dert. „We wilden al langer zonne panelen. Eerst hebben we het ge probeerd via Delta. Je kon er toen nog subsidie op krijgen. Maar dat ging allemaal zo stroperig en verve lend, dat we ervan afgezien heb ben. Op een gegeven moment la zen we dat je bij Zeeuwind kon in schrijven op een actie voor zonne panelen. Dat hebben we gedaan, in maart 2011." Twee maanden later stonden twee busjes voor de deur van het instal latiebedrijf MetDeZon. Op het plat te dak werd een hulpconstructie gemaakt zodat de zestien seriege- schakelde panelen pal op het zui den en met de ideale hoek konden worden geplaatst. Een verdieping lager werd een omvormer opge hangen: een kastje dat de opgewek te stroom omzet naar 230V. „De hele installatie kostte ons 8000 eu ro. Er kwam alleen nog zo'n 100 euro bij voor een nieuwe elektrici teitsmeter. Na een paar maanden heeft MetDeZon alles nog een keer nagelopen en Zeeuwind is ook nog een keer komen kijken. Het is prima bevallen. Ik kan het iedereen aanraden." Informatiebijeenkomsten Het Zon Effect Om Zeeuwen op de hoogte te brengen van het rendement van zonnepanelen, houden de Zeeuw se Milieufederatie en Zeeuwind vijf informatiebijeenkomsten over hun actie Het Zon Effect. Donderdag 22 maart in sociaal-cul tureel centrum Den Hoek in Oost burg (20.00 uur). Maandag 26 maart in het stadskan: toor van de gemeente Schou wen-Duiveland in Zierikzee (19.00 uur) Dinsdag 27 maart in het gemeente huis in Terneuzen (19.30 uur). Maandag 2 april is er een bijeen komst in het stadskantoor van Goes (19.00 uur). Dinsdag 3 april in gemeenschaps centrum Couburg in Koudekerke (19.30 uur). door Edith Ramakers KRUININGEN - Jannis Brevet van res taurant Inter Scaldes uit Kruinin- gen heeft de SVH-Meesterproef met succes afgelegd. Dat is de hoogste graad van vakbekwaam heid die in de horeca te behalen is. De koks Sjaak Jobse uit Middel burg, Edwin Vinke van de Krom me Watergang in Slijkplaat (2 mi- chelinsterren) en Sydney Schutte uit Nieuw- en Sint Joosland, die momenteel kok is in The Land mark Mandarin Oriental in Hong Kong (2 michelinsterren) gingen Brevet voor. Carsten Klint van de SVH. „Jannis was natuurlijk al een meesterkok. Dat kan niet anders wanneer je de chefkok bent van een zaak met twee Michelinster ren. Maar deze titel is breder. We beoordelen van 's ochtends vroeg tot middernacht hoe hij leiding geeft in de keuken, of hij de organi satie op orde heeft en wat er op het bordje komt." Voor de SVH is het belangrijk dat koks als Jannis de titel halen. „Ze laten aan de jeugd zien dat je in de horeca wel degelijk iets kunt bereiken." Jonnie Boer (de Librije) en Sergio Herman (Oud Sluis) zijn 'het toon beeld van de Nederlandse gastro nomie'. Jonnie is SVH meester kok, Sergio niet. „Dat is een keuze van de kok. De koks moeten zelf willen om een volle dag tests af te leggen. Maar wij zouden graag wil len dat Sergio zich aanmeldt voor het examen. Oranje wil ook met de beste spits pronken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2