Schultz: A58 veilig genoeg Maritiem bestuur van 2.6 I d ËN OR Emergis: nieuwe tijd, nieuwe kansen Tom Lanoye doet een dagje Zeeland Kanonskogel De admiraliteit van Zeeland vrijdag 16 maart 2012 Minister wil maximumsnelheid niet verlagen door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De A58 in Zeeland is veilig genoeg om 130 kilometer per uur te kunnen rijden. Ook al moet de weg hier en daar nog wor den aangepast om de verkeersvei ligheid verder te verbeteren. Dat zei minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur) giste ren in de Tweede Kamer. Vlak voor de kerst stelde de Kamer nog dat de maximumsnelheid op de A58 (tijdelijk) weer moet worden verlaagd naar 120 kilometer per uur. De Kamer reageerde op mede delingen van Schultz dat de A58 moet worden aangepast om veilig 130 te kunnen rijden. Daarop ont stond veel commotie. Vorige week schreef Schultz aan de Kamer niet van plan te zijn de snelheid (tijdelijk) te verlagen. Waar nodig wordt de weg voor 1 september aangepast. „De weg is veilig"; benadrukte ze gisteren in een overleg over verkeersveilig heid. „Het gaat hier om een proef project waar vanaf juli vorig jaar 130 mag worden gereden. Het komt de veiligheid niet ten goede als ik de borden 130 weghaal om ze over een paar maanden weer te rug te zetten." De Kamer gaat daar mee akkoord." In het debat bleek ook dat de Ka mer een eind wil maken aan het gescheur in woonerven (waar 15 ki lometer per uur het maximum is) en in 30 kilometer-zones. CDA'er Sander de Rouwe: „Veel gemeen ten plaatsen een bordje en doen daarna niet wat ze moeten doen: de weg anders inrichten, controle ren en boetes uitdelen." Schultz: „Er is geen enkel excuus om te hard te rijden in woonwijken." Bij woonerven komen borden dat har der dan 15 verboden is. Bij provin cies en gemeenten dringt ze aan op maatregelen. Het Regionaal or gaan verkeersveiligheid Zeeland gaat - samen met partners - dit jaar in kaart brengen of wegen goed zijn ingericht. Henk Rheber- gen: „Mensen moeten wel het idee hebben dat het logisch is dat ze 30 moeten rijden. Dat begint bij de in richting van de weg. Pas daarna volgt het uitdelen van boetes." V/SSSfSSBSSSfSSeSSSSSSSSSt door Ondine van der Vleuten GOES - Nu de fusie met PBG is afge ketst, moet Emergis verder. Een sleutelbegrip daarbij is 'flexibele sa menwerkingsvormen', als het aan de Ondernemingsraad ligt. Want de situatie is anders dan toen de fusie werd ingezet, een jaar geleden, zegt voorzitter Wim van Goch. Grootschalige, logge fu sies zijn uit de gratie. En Emergis heeft de afgelopen jaren niet stilge staan: er is een centrum voor autis ten gekomen, voor eetstoornissen en voor licht verstandelijk gehandi capten met psychiatrische proble men. En het afgelopen jaar zijn er ook resultaten geboekt: zo zit ver slavingszorg in de lift. De OR wil dat Emergis snel om de tafel gaat met de Inspectie voor de Gezond heidszorg. „Want wij willen, we ten: wat zijn nu volgens de IGZ on ze zwakke plekken? Wat moet er beter? Wat is al verbeterd?" En dan bij voorkeur in flexibele sa menwerkingsverbanden met orga nisaties in en om Zeeland. Een De Neöertandse interieurbouw- en meubelindustrie zei: oo 17 maart haar deuren open. Ontmoet de ontwerpers en vakmensen omnen deze energieke branche, Kijk voor adressen bij u in de buurt op www.opendagmeubet.nl. door Jan van Damme voorbeeld op een specifiek en spe cialistisch terrein: de Noord-Bra bantse instelling voor verslavings zorg Novadic-Kentron is verder dan Emergis met onder meer E-health (behandeling via internet in combinatie met persoonlijke ge sprekken). Novadic-Kentron heeft hulp voor verslaafde delinquen ten, game- en internetverslaafden en 12- tot 18-jarigen met ernstige problemen. Voor de aanpak van overlastgevers zou Emergis ge bruik kunnen maken van de ken- - nis daarover bij Novadic-Kentron, maar ook bij Parnassia. Probeer alles uit contacten met re gionale partners te halen, raadt Van Goch aan. In Zeeuws-Vlaande- ren is ZorgSaam een voorbeeld. Geestelijke gezondheidszorg (am bulant, poliklinisch en langdurige zorg) wordt er verstrekt vanuit een Regionaah Geestelijk Gezond heidscentrum. Emergis en ZorgSaam zitten samen in dat RGC. „Zo'n samenwerking zou hier wellicht met het ADRZ kun nen", filosofeert Van Goch. Eigenzinnigheid loont. Stel je voor, dat onze Zeeuwse voorouders bedeesd en mak steeds naar de pijpen van de Hollanders hadden ge danst. Nou, dan hadden we bij voorbeeld niet het complete ar chief van de Admiraliteit - het be stuur van de maritieme zaken - in het Zeeuws Archief mogen koeste ren. Centraliseren was ook een paar eeuwen geleden al een ge dachte die met enige regelmaat op dook. Stuur heel je archief maar naar Den Haag, dan bewaren wij het wel... De andere admiraliteiten in de Republiek gaven gehoor aan die oproep, en hadden spijt toen in 1844 een brand in de Hofstad het grootste deel verwoestte. Begin 19e eeuw werden de beslui ten - Resolutiën - van de admirali teit wel naar Den Haag overge bracht. Die liepen brandschade op, maar zijn er voor een belang rijk deel nog wel. Een club van zo'n veertien vrijwilligers van het Zeeuws Archief heeft de in Den Haag bewaarde Resolutiën uit de periode 1584-1609, toen er volop strijd werd geleverd tegen de Span jaarden, 'vertaald'. Projectleider Ivo van Loo spreekt van een waar monnikenwerk. Tienduizenden uren arbeid sinds januari 2007, schat hij. Al die getranscribeerde besluiten worden gepubliceerd in vijf boeken, in totaal 2430 pagi na's. De eerste exemplaren van de bronnenboeken worden vandaag in Middelburg gepresenteerd. Hieronder drie vrijwilligers over hun favoriete archiefstuk. Voor meer uitgebreide voorbeelden zie www.pzc.nl Jan-Willem Besuijen Jan-Willem Besuijen: „Ik moest er om lachen, maar eigenlijk is het heel triest. Hoe groot is de kans dat een vrouw, die misschien haar man stond uit te zwaaien, getrof fen wordt door een kanonskogel van een oorlogsschip?" ...ter eere ende tot een afscheyt losghelaten een stuck gheschut 'twel- ck zonder zynen wete gheladen was met scherp ende is daermede ghequet- scht gheworden de huysvrau van Ca- rel van den Berghe...(3 augustus 1592). Janneke Willekes MIDDELBURG - Het feestvarken van dienst moet in levenden lijve aan wezig zijn. En dat was gisteren het geval. Tom Lanoye, schrijver van het boekenweekgeschenk Heldere hemel, deed gisteren een dagje Zee land. Eerst stopte hij even in Goes, waar boekhandel De Koperen Tuin een warm bad was. 's Avonds stond hij met microfoon in boekhandel De Drvkkery in Middelburg. En las hij iets kleins voor uit zijn geschenk, over de pi loot van de Russische straaljager die op 4 juli 1989 op een dorpje bij Kortrijk neerstortte. Zijn er vra gen, had hij vooraf aan de enkele tientallen toehoorders gevraagd. Niemand had zogauw een verzoek nummer. Lanoye: „JuËie zijn bijna zo stil als Vlamingen." 1586 Oprichting vijf admiraliteiten: Zeeland (Middelburg),. Friesland, 1 Amsterdam, Rotterdam en Hoorn/Enkhuizen. 1597 Instructie Staten-Generaal voor de admiraliteiten. Zeeland beschouwt het I marinebestuur als zaak van de provincie l' en niet van de Generaliteit en stemt tegen. Door bemiddeling van Maurits ontstaat een compromis. Gecommit- teerde Radén (het dagelijks bestuur) van de Staten van Zeeland worden ook r Benoemd in het Zeeuwse marinebe- stuur. Nergens anders is dat het geval. 11620-1795 Admiraliteiten sturen hun financiële administratie ter controle naar' de Generaliteitsrekenkamer in Den Haag, met uitzondering van Zeeland. De Zeeuwse admiraliteit staat alleen inzage in de rekeningen toe en laat de rekeningen en bijlagen afhoren door de eigen Rekenkamer van Zeeland op het Abdijplein. De administratie van Zeeland keert na inzage telkens terug naar Zeeland. De stukken worden opgeslagen in het bestuurscentrum van de admiraliteit, de abdij. 1795 Opheffing admiraliteiten '1815 De besluiten van de Admiraliteit verhuizen naar het Departement van j Marine in Den Haag. De rekeningen en procesregisters blijven in de Abdij. j 1833 Resterende financiële li administratie van de vier I niet-Zeeuwse admiraliteiten j e wordt grotendeels als oud j papier verkócht of aan de f straat gezet. Tom Lanoye leest voor in de Drvkkery in Middelburg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26